Négy Cabir-vírus variáns mobiltelefonokra

Geza Papp, 2004. december 31. 13:05
Az elmúlt napokban négy Cabir-variáns felbukkanása keltett riadalmat a Symbian operációs rendszert használó „Bluetooth alkalmazással” rendelkező mobiltelefon-tulajdonosok között. A férgeket, melyek a Symb/Cabir-H, Symb/Cabir-I, Symb/Cabir-J és a Symb/Cabir-K nevet kapták, a Sophos Plc. és az F-Secure csaknem azonos időpontban észlelte és elemezte, december 27-e és december 30-a között.
A négy féreg közül az „alapváltozat” a Symb/Cabir-H. Az -I, -J és a -K minor variánsai a Symb/Cabir-H - nak, működésükben teljesen megegyeznek, az eltérés csupán annyi, hogy szerkezetük kissé (minimálisan) eltér, és más binárist használnak. Symb/Cabir-H férget elsősorban a Nokia Series 60 mobiltelefonokra írták, melyeken a Symbian operációs rendszer fut.

A féreg velasco.sis nevű Symbian SIS csomagokban terjed. A csomag a következő .SystemApps, .SystemSYMBIANSECUREDATA és .SystemRecogs rendszerkönyvtárakba „települő” összetevők „kivonatát” tartalmazza:

./system/apps/velasco/marcos.mdl
./system/apps/velasco/velasco.rsc
./system/apps/velasco/velasco.app
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.rsc
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.app
./system/SYMBIANSECUREDATA/VELASCO/velasco.sis
./system/Recogs/marcos.mdl

A Marcos.mdlegy DLL (Dynamic Link Library, dinamikus kapcsolatkönyvtár) - amelyet az EZBoot mechanizmus használ - megkísérli „elindítani” a Symb/Cabir applikációs állományt, a velasco.app - ot, amikor a berendezés bekapcsolt állapotban van.

Első futásakor a Symb/Cabir-H kísérletet tesz, hogy elküldje magát a fertőzött mobiltelefonról olyan közeli készülékekre, melyek „bluetooth” alkalmazással rendelkeznek. A fertőzött állományt megkapó telefon tulajdonosának fogadnia kell a fájlt, majd neki kell installálnia ahhoz, hogy megfertőzze a telefonját. Sajnos sokan mindezt megteszik annak ellenére, hogy a Symbian operációs rendszer a kijelzőn több biztonsági figyelmeztetést „küld” a fertőzött állomány telepítése során. A Symb/Cabir-I, Symb/Cabir-J és a Symb/Cabir-K ugyanilyen módon fertőz.

Mindez csupán „egyszerű” híradás lenne négy féregről, de a Sophos Plc. december 29-én jelezte, hogy az új mobil malware - k, Symbian féreg forráskódját közzétették a hálózaton. Ennek ellenére a Sophos vírus szakértői szerint a következő smartphonok megfertőzésére képes férgek felfedezése nem ok a pánikra.

A Symb/Cabir-H, Symb/Cabir-I, Symb/Cabir-J és a Symb/Cabir-K féreg elküldik saját magukat olyan közeli mobiltelefonokra, melyek Bluetooth alkalmazást is használnak. A berendezés tulajdonosának fogadni, és futtatni kell a fertőzött állományt. A fertőzés csak így következik be.

Egy 32-éves brazíliai programozó közzétette a vírus forráskódját, és „jelezte” más vírusíróknak, hogy ennek a segítségével megírhatják saját „művüket”, saját változataikat. A programozó a weboldalán azt állítja, hogy az egész kódot ő írta, és azért, mert olyan sok ember kérte tőle az eredeti Cabir forráskódot. (unta a sok „zaklatást”....?)

"A hálózaton károkozók forráskódját közzétenni azért veszélyes, mert ez többeket bátoríthat arra, hogy ezeket felhasználva új variánsokat írjanak.” - mondta Graham Cluley, senior technology consultant Sophos. "Igaz, hogy a mobiltelefon-vírusok megírásához aránytalanul nagyobb energia, idő kell, mint az általuk okozott pusztítás, de lehetséges, hogy rosszindulatú emberek most keresik az utat, módszert ahhoz, hogy miképpen tudnak több celluláris telefont megfertőzni. Éppen e miatt minden felhasználónak meg kell gondolni, hogy mit telepít készülékére."

A védekezésnek az is egy módszere, hogy a Bluetooth kapcsolat, alkalmazás "visible to others" funkcióját letiltjuk.
Kulcsszavak: Symbian mobiltelefon vírus

Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt: hogyan kerülhetjük el, hogy csalók áldozatává váljunk?

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált. Aztán az állítólagos “emberrabló” szól bele a telefonba, és váltságdíjat követel, ellenkező esetben soha többé nem láthatjuk a fiunkat vagy a lányunkat. Az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint a csalók a jövőben egyre gyakoribbá váló telefonos átverések során a mesterséges intelligenciára támaszkodva súlyos érzelmi és anyagi károkat okozhatnak az áldozatoknak.

2024. február 28. 11:37

Romantika helyett átverés Valentin-napon? Kerüljük el a csalásokat a szerelem ünnepén!

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés: korábban nem ismert módokon keressük a szerelmet. A társkereső alkalmazásoknak 2022-ben világszerte több mint 350 millió felhasználójuk volt. Bár ilyen összetett hazai statisztikai adat nem ismeretes, de például az 1999-es alapítású magyar Randivonal.hu oldalt az évek során több, mint 3 millióan próbálták ki. Akár a telefonunkon is átlapozhatjuk potenciális jelöltjeink online katalógusát – a rémes beszélgetések és a kínos dupla randik ideje lejárt. Persze itt sem mindenki a szerelmet keresi: Valentin-nap alkalmából az ESET szakértői tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogyan akadályozhatjuk meg, hogy a csalók a szívünkön túl az értékeinket is ellopják.

2024. február 14. 11:32

Rendelhetek biztonságosan a Temuról? – Minden, amit tudnunk kell, mielőtt az új webáruházból vásárolunk

Valószínűleg nincs olyan közösségi média használó, aki az elmúlt időszakban ne találkozott volna a világ egyik legnagyobb webáruháza, a Temu hirdetéseivel. 3000 Ft egy pár sportcipőért? Számítógépes billentyűzet 4000 forintért? Látszólag verhetetlen ajánlatok. Köszönhetően a több tízmilliósra becsült termékkínálatnak és a rendkívül alacsony áraknak, az oldal tömegeket vonz, olyannyira, hogy a Temu a világ legtöbbször letöltött vásárlási appja lett. Vajon a Temu előretörése milyen hatással van a környezetre, a termékbiztonságra és jogszerűen működik-e a webáruház? 

2024. január 30. 12:55

Érinteni vagy nem érinteni: biztonságosabbak az NFC-fizetések?

A mágnescsíkos bankkártyák nagyjából 20 évvel ezelőtt jöttek divatba, de amellett, hogy az aláírások szükségessége megnehezítette a tranzakciókat, nem rendelkeztek megfelelő adattitkosítással. Biztonsági szempontból egyértelmű előrelépést jelentettek utódaik, a chipalapú kártyák, melyek az adattitkosítás révén fokozott biztonságot nyújtanak. Az ESET kutatói szerint ezek a kártyák továbbra is alkalmasak klónozásra vagy adatlopásra, bár az ilyen bűncselekmények elkövetése nagyobb kihívást jelent a bűnözők számára, mint a mágnescsíkos kártyák esetében. Közben pedig az érintésmentes fizetések egyre gyakoribbak – de vajon biztonságosabbak, mint a hagyományos fizetési módok?

2024. január 16. 13:09

Neked is az az újévi fogadalmad, hogy végre biztonságossá teszed az online életedet?

A január jó alkalom arra, hogy rendet tegyünk nem csak a fizikai környezetünkben, hanem a minket körülvevő virtuális világban is. Az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint ennek épp itt az ideje: ha mindenki tudatosan óvná adatait, akkor az online csalók nem tudnának boldogulni. 2023-ban 10 milliárd forintot csaltak ki magyar károsultaktól – és ez az összeg évről évre csak nő. Ha nem akarjuk, hogy idén tovább emelkedjen a károsultak száma, ideje kézbe venni a kiberbiztonságunkat.

2024. január 4. 16:37

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55