Az intelligens hálózatok világába invitálja a Networkshop résztvevőit a Cisco
A Cisco Systems célja, hogy olyan Intelligens Információs Hálózatokat bocsásson az intézmények rendelkezésére, amelyekkel azok hatékonyabban működhetnek, reagálhatnak a gyorsan változó oktatási piac támasztotta elvárásokra, miközben költségeiket alacsonyabb szinten tarthatják. Az Intelligens Információs Hálózatok kiépülése többlépcsős folyamat. Jelenleg a konvergencia szakaszában tartunk, amikor egyetlen, egységes IP alapú hálózaton valósul meg a hang-, adat- és videoforgalom. A második szakaszban a hálózati erőforrások intelligens és dinamikus megosztására helyeződik a hangsúly, amely lehetővé teszi az erőforrások hatékonyabb kihasználását. A harmadik szakaszban a hálózati infrastruktúrára épülő alkalmazások és szolgáltatások virtuálissá válnak, a hálózat egészén, valamennyi felhasználó számára egyszerűen és gyorsan elérhetőek. A hálózat alkalmassá válik az új generációs számítógépes architektúrák, például az on-demand computing megvalósítására. Az intelligens hálózat lehetővé teszi az NIIF, mint az akadémiai közösség összefogója számára, hogy a VoIP, a videokonferencia, a GRID és a névtár szolgáltatásokon felül további szolgáltatásokat (pl. biztonsági adattárolás) nyújtson a felhasználók számára.
Magyarország európai uniós csatlakozása, a hallgatói létszám várható csökkenése, továbbá a kétszintű felsőoktatási rendszer bevezetése eddig nem tapasztalt kihívásokat, ugyanakkor új lehetőségeket is jelent a hazai felsőoktatás számára. Az intézmények az oktatási-kutatási színvonal folyamatos emelése mellett az internetes infrastruktúra és az informatikai szolgáltatások révén is megkülönböztethetik magukat az élesedő versenyben.
A Cisco Systems és a Matáv a közelmúltban adta át azt a továbbfejlesztett országos gerinchálózatot, amely nagy sebességű internet-hozzáférést biztosít a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Iroda (NIIFI) budapesti központja, hét regionális központként működő egyetem, valamint számos további kutatási és oktatási intézmény számára. Az új hálózat biztosítja a GEANT2 (az Európai Unió által támogatott páneurópai kutatóhálózat) számítógép-hálózatához való hozzáférést az NIIFI tagintézményi kör közel 700 hazai intézményének csaknem 600 000 felhasználója számára. A fejlesztés eredményeként a hálózat 10 Gbps sebességgel képes továbbítani az információkat, legyen szó adat-, hang-, vagy videoforgalomról. A kelet-közép-európai régióban Magyarország rendelkezik az első országos méretű 10 Gbps hálózattal.
Intézményi szinten kiemelkedő feladat a hálózati hozzáférés biztosítása a hallgatók és oktatók minél szélesebb köre számára. A vezeték nélküli (WLAN) technológiák révén az intézmények kábelezés nélkül megteremthetik a hálózati kapcsolatot a tantermekben, aulákban vagy a kollégiumi épületekben. A hozzáférés kiterjesztésével megnövekszik a biztonság szerepe. A Cisco önvédő hálózata által kínált adaptív védelem lényege, hogy a hálózati veszélyforrások ellen proaktív védelmet nyújt, többek között innovatív forgalom- és tartalombiztonsági szolgáltatásokkal, a webes alkalmazások ellenőrzésével és a tranzakciók titkosságának biztosításával. Az e-learning terjedésével megnövekednek a tartalomszolgáltatási és tárolási igények, az online tananyagok, információs adatbázisok elérhetőségét a hálózat minden pontján biztosítani kell. Az intézmények kommunikációs költségeinek csökkentésében kiemelt szerepe van a hang-adat konvergenciát nyújtó IP telefóniának, amely a videotelefóniát is lehetővé teszi a hálózaton keresztül.
Kapcsolódó cikkek
- Digitális örökség, információ-felügyelet és-tárolás, tartalomkezelés
- Az Airbus a Cisco egységes kommunikációs rendszerét alkalmazza
- A Cisco a biztonságtechnológiai videoelemzés szabványosításáért
- Új Linksys hálózati termékek kisvállalkozásoknak
- Fizetni vagy nem fizetni – ez itt az info-kérdés
- A kis- és középvállalatok versenyképességéért - workshop és kiállítás
- Biztonságos üzleti szolgáltatások bárhol, bármikor, bármely hálózaton
- A cégek nagy részének nincs hosszú távú mobilinformatikai stratégiája
- Grepton Folyamatok e-Z-ig Szakmai Konferencia
- Forum Nokia technológiai napok Magyarországon
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.