SAN/NAS helyett SATA tömegtárolók jönnek?
Az elosztott adatkezelő rendszerek csúcsának mostanáig a SAN/NAS rövidítésekkel emlegetett nagy teljesítményű tömegtárakat tekintették (SAN – Storage Area Network – társzekrényen belüli hálózat, illetve, NAS – Network Attached Storage – Hálózatra csatolt tároló). Ezek tulajdonképpen tárkezelésre specializált szerver számítógépek (tipikusan UNIX felügyelete alatt), amelyek helyi vagy távoli hálózatról érhetők el, és nagy teljesítményű adatbázis-kezelőszolgáltatásokat tudtak nyújtani helyi és távoli kliensgépek számára. A gépen belül igen gyors csatornákat alkalmaztak. Eleinte a korábbi sebességbajnok SCSI változatokat, majd a fénykábeles csatolókat. Mindezeket üzem közben cserélhető változatban, hogy gyakorlatilag 365x24 órás folyamatos rendelkezésre állást is megközelítő minőséget tudjanak biztosítani. Nem kevésbé volt fontos a külső csatornák sebessége és magas rendelkezésre állása sem.
A TechTarget SearchWinSystems hírlevél egyik legutóbbi számában említett UVEST cég mintegy 250 helyi és vagy 300 távoli Microsoft Windows változatokkal működtetett PC-t üzemeltet az országos irodahálózatában, amelyben vagy 1000 alkalmazottja dolgozik. A számtalan SQL adatbázisát eddig két NAS szerver szolgálta ki, biztosítva a tükrözéses biztonságot is. Két éve figyelték aggódva, hogy a rendszer egyre lassabban tudja csak kiszolgálni a növekvő forgalmat.
FC – iSCSI – SATA (Serial ATA)
Az UVEST műszaki gárdája a probléma megoldásának a keresése során kipróbált egy sereg új technológiát, az FC fénykábelest, a szupergyors iSCSI-t, míg végül rátalált a SATA szerverekre.
A SATA technológia gyökerei még a nagyszámítógépek korszakába vezetnek vissza. Az IBM a nagy tömegtárainak a fejlesztésekor a szűk keresztmetszetek elemzésével alakított ki olyan adatátviteli csatornákat, amelyek relatíve kevésbé bonyolult áramköröket igényeltek, ezért megbízhatóbban és gyorsan működtek. A sok parallel áramkör helyett néhány (legalább 4) soros átvitelt megvalósító bittovábbító sínt alkalmaztak. Ezeket aztán adaptálták a közepes és az asztaligép kategóriákhoz is, lényegében a parallel IDE, majd az EIDE, FastATA vonal továbbfejlesztéseként. Már a SATA csatorna 150 Mbps sebességét is megduplázták, ami most SATA II néven fut.
Nyilvánvaló volt a továbblépés iránya, hogy a hálózati tömegtár szerverek belső csatornáiban is a gyors SATA síneket kell alkalmazni. Így jöttek létre a SATA tömegtárak.
Az UVEST sikerélménye
A SATA tömegtárak meghozták a kellő sebességű kiszolgálást a közben még tovább növekedő UVEST üzlethálózatban. A komplex ár-teljesítmény-biztonság kritériumok szerint végül egy EqualLogic modellt választottak ki (a konkurensek voltak: EMC, HP). A korszerűbb és gyorsabb megoldást körülbelül 5-öd áron kapták, mintha a még mindig méregdrága fénykábeles rendszereket választották volna. Azóta a bővítést is SATA szerverekkel végezték. A választott cég meghajtó szoftverével nincsenek tökéletesen megelégedve, de, nyilván jön majd a következő verzió.
Csatlakozó technológiák röviden
* Adatmenedzselő rendszerek.
* Adatmentő és visszaállító rendszerek.
* Katasztrófák ellen is védő rendszerek.
Kapcsolódó cikkek
- Szupergyors lézeres merevlemezek
- Már három gyártó szállít 1TB-os merevlemezeket
- Tovább megőrizné az adatokat a Google
- 8 GB-os USB-drive a Verbatimtól
- Egyre növekvő kihívásokkal állnak szemben az adatközpontok
- A Samsung 1TB-os merevlemezes meghajtókat szállít
- EU-nyomásra csökkenti az adattárolási időtartamot a Google
- Függőleges felépítésű Seagate merevlemezek
- 1 terabájtos Philips külső winchester
- 750GB-os merevlemezes meghajtó asztali PC-khez
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.