Kína nem veszi komolyan a kalózszoftverkérdést

Genda Csongor Zoltán, 2005. december 12. 19:05
Kínában tíz program közül kilenc hamis, vagy illegális módon jutottak azokhoz hozzá - derül ki a Business Software Alliance (BSA) szoftvervédő szervezetnek a hongkongi WTO-csúcson bemutatott tanulmányából.
Ezek szerint Kína Vietnam mellett egyike azon ázsiai országoknak, ahol a legmagasabb a kalózszoftverráta. A BSA szakértői szerint nem túlzás azt kijelenteni, hogy az ázsiai illegális szoftverek eme nagymértékű terjedése milliárdos nagyságrendű anyagi károkat okoz a szakmának.

2001-ben a kínai kormány a WTO-csatlakozás feltételeként megígérte, hogy szigorúbb törvényeket léptet életbe a kalózkodást illetően, azonban a BSA szakemberei szerint ezek betartatására tett kísérletek sajnálatos módon csúfos kudarcot vallottak. Ugyan más államokban is burjánzik az illegális szoftverkereskedelem, azonban a toplistát magasan Kína és Vietnam vezetik (hozzávetőlegesen 90%). Őket követik kalózkodásban Ukrajna, Oroszország, India, valamint Kazahsztán, és az Amerikai Egyesült Államokban van legkevésbé elterjedve az illegális programok használata (21%).

Az idei esztendő derekán a kínai kormány ígéretet tett arra is, hogy legkésőbb 2006-ig az állami szférában használatos hamisított programokat lecserélik legális szoftverekre. A BSA szerint a Csendes-óceán eme térségében óriási sikereket érhetne el a szoftverszakma, ha sikerülne visszaszorítani az illegális programok nagyméretű terjedését.
Kulcsszavak: BSA Kína

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01