Bírósági ítélet szoftvercsalók ellen
Az egyes szakértők szerint túl szigorú ítélet egy négy éve kezdődött vizsgálatot zárt le. Házkutatást tartottak 1995-ben egy győri ügyvéd lakásán, ahol a rendőrség olyan programokat talált, amelyek eredetét nem tudta hitelt érdemlően igazolni a tulajdonos. Később kiderült, a jogász a PC Trade-től vásárolt számítógépet, s az annak működéséhez szükséges alapszoftverek nem voltak hitelesítve. A társaságnál a házkutatás 49 darab (35-féle) olyan programot talált, amelynek eredetét nem tudták igazolni, sőt - mint kiderült - a kft. ügyfele volt jó néhány közintézmény és jelentős vállalat, amelynek illegálisan másolt programokat adtak el.
A Novellnél elmondták, fontosnak tartják a rendőrségi eljárásokat az illegálisan másolt szoftverek használóival és forgalmazóival szemben, ők pedig a tájékoztatás és a megelőzés eszközével élve küzdenek a visszaélések ellen. Arról, hogy az őket ért veszteségek miatt indítanak-e polgári pert, a Novell csak később dönt.
A közeljövőben a hasonló ítéletek gyakoribbá válhatnak - nyilatkozta Sebők Erzsébet, a Business Software Alliance Magyarország (BSA) főtitkára -, hiszen hasonló ügyekben 2-3 év alatt hoz döntést a bíróság. A rendőrség pedig - az erre szakosodott és világszerte működő BSA tanácsadását felhasználva - még csak öt-hat éve indít eljárásokat az illegálisan másolt programok használói ellen. A főtitkár hozzátette, hogy a szoftverekkel való visszaélések tavaly 38 millió dollár kárt okoztak Magyarországon. Az irodai alkalmazásra készült programok 57 százaléka nem a gyártótól, illetve forgalmazótól kerül a felhasználókhoz.
Kapcsolódó cikkek
- Több mint félszáz ország nem védi megfelelően a szellemi tulajdont
- MDF: Az APEH nem hunyhat szemet a BSA kihágásai felett
- Egymást jelentik fel a cégek
- 2,5 millió eurós bírság illegális szoftverhasználatért
- Románia - 114 millió eurós kárt okozott a szoftver-kalózkodás
- Évi 40 milliárd dolláros veszteséget okoz a szoftverkalózkodás
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- A jogvédők ünneplik az alkotókat
- A kkv-k figyelmen kívül hagyják az illegális szoftverek használatának valós kockázatait
- Új vállalatokkal bővült a BSA tagsága
Már több mint 600 iskola használja az egyik leginnovatívabb magyar matekoktatási platformot
A 2024/2025-ös tanévtől a mateking teljesen ingyenessé tette a tanórai használatot az általános és középiskolákban dolgozó matematikatanárok számára. Eddig a hazai iskolák közel hetede csatlakozott, és csaknem 6000 tanár kapott már hozzáférést az oktató platformhoz, amely a hagyományos tantermi tanítást kiegészítve nyújt izgalmas, innovatív oktatási megoldásokat.
Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával
Az ABB bemutatja új márkapozicionálását: “We help industries outrun – leaner and cleaner” („Segítünk az iparágaknak, hogy túlszárnyalják korábbi eredményeiket – gazdaságosabban és tisztábban működve”), ezzel megerősítve a vállalat fejlődésének következő fázisát, mint az elektrifikáció és automatizálás vezetője a sikeres átalakulási időszak után. Az új szlogen azt fejezi ki, amiről az ABB ismert szeretne lenni ügyfelei körében.
Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást.
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.