Üzembe állították a GÉANT-2 hálózat budapesti elosztó pontját
A GÉANT együttműködéshez, valamint a belföldi nagysebességű hálózat fejlesztéséhez és működtetéséhez kapcsolódó feladatokat itthon az NIIF Intézet látja el, 100%-os hálózati lefedettséget és innovatív szolgáltatásokat - videokonferencia, IP telefónia, szuper-számítástechnika, GRID rendszerek, IPv6, multicast stb. - biztosítva az ország valamennyi egyeteme és kutató intézete számára.
Az EU által támogatott GÉANT-2 a világ első számú, összetettségében egyedülálló hibrid hálózata, mely a szélessávú átvitel sebességének többezerszeresét elérő nemzetközi internetkapcsolatok biztosítása mellett lehetővé teszi a kutató és oktató központok ugyanilyen sebességű közvetlen összekapcsolását és információátvitelét is. A hálózat több mint 30 európai országra terjed ki és a világ számos más régióját is eléri, kielégítve a nemzetközi tudományos kapcsolatok legmagasabb igényeit. Alkalmazásával a Föld különböző pontjain - köztük Magyarországon az NIIF hálózatának segítségével - működő kutatási centrumok tudósai úgy működhetnek együtt, mintha azonos helyen dolgoznának. A GÉANT-2 a fizika, kémia, biológia, csillagászat, meteorológia, környezettudományok, orvostudományok és más kutatási területek különböző földrajzi régiókban tevékenykedő művelői között olyan információátadási lehetőséget biztosít, mely korábban elképzelhetetlen volt. Sok ezer kilométerre elhelyezkedő műszereket úgy használhatnak a tudósok, mintha ott állnának előttük, az egymástól igen nagy távolságra dolgozó kutatók közös munkáikat úgy végezhetik, mintha ugyanabban a szobában ülnének, a távoli információk hatalmas tömegéhez úgy juthatnak a másodperc törtrésze alatt hozzá, mintha azok saját számítógépükben volnának tárolva.
A GÉANT-2 hálózat - Európa érintett országainak mintegy felét lefedő - központi szegmense (Nagy-Britanniától Olaszországig, Portugáliától Csehországig) ugyancsak e hónapban áll üzembe, majd ezeket követi a további csomópontok üzembe helyezése. 2006 második felére végleg átveszi a GÉANT-1 hálózat helyét és szerepét a méreteiben, sebességében, komplexitásában, üzembiztonságában és funkcióit tekintve is új hálózati generációként üzembe álló GÉANT-2.
Kapcsolódó cikkek
- Networkshop 2007 - megkezdődött az informatikai konferencia Egerben
- GEANT2 - óriási előrelépés az európai kutatásban
- Kovács Kálmán: A verseny a információs szolgáltatások díjainak csökkenését eredményezi
- Az intelligens hálózatok világába invitálja a Networkshop résztvevőit a Cisco
- Networkshop 2005: magas színvonalú az akadémiai szféra informatikai infrastruktúrája
- Tovább bővült az országos videokonferencia rendszer
- NIIF: névtár rendszer és IP telefónia átadása
- Az NIIF Program videokonferencia projektjének átadása
- Synergon a Networkshop 2004-en
- A Cisco Systems a Networkshop 2004-en
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.