A Moody's megszüntette a Magyar Telekom leminősítési vizsgálatát
A Moody's szerint a cég nevében elvégzett független vizsgálat végül négy olyan szerződést talált, amelyet a vállalat és érdekeltségei 2005-ben kötöttek, és amelyek esetében "a vizsgálatot végzők nem találtak megfelelő üzleti célra utaló bizonyítékokat". A hitelminősítő szerint a négy szerződés összértéke mintegy 7,9 millió euró.
A közlemény szerint ugyanakkor a Magyar Telekom besorolásának megerősítése tükrözi, hogy a hitelminősítő "korábbi aggályai enyhültek", és a cég elégedett az elvégzett vizsgálat előzetes megállapításaival, valamint az auditált beszámolók véglegesítésével.
Az elemzés hozzáteszi: a Moody's várakozása szerint a Magyar Telekomnak továbbra is hasznára válik erőteljes magyarországi piaci helyzete és működési szintű likviditása, ami alátámasztja a jelenlegi besorolást.
A Moody's tavaly augusztus 31-én vette leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá a Magyar Telekom "Baa1"-es deviza- és forintadósi osztályzatát, azzal az indokkal, hogy a magyar telefonszolgáltató akkor már jó ideje késlekedett 2005-ös auditált pénzügyi beszámolójának nyilvánosságra hozatalával.
Az akkori indoklás szerint jóllehet a vizsgált két szerződés összértéke mindössze hozzávetőleg 3 millió euró volt, a Moody's aggályosnak tartotta, hogy nem lehetett látni, meddig terjed az ügy vizsgálata, és mik lesznek a majdani megoldás következményei.
A Moody's már akkor is megjegyezte azonban, hogy nem számít likviditási gondokra a Magyar Telekomnál, tekintve a cég erős működési szintű készpénzegyenlegét, és az anyavállalat, az "A3" besorolású Deutsche Telekom által nyújtott támogatást. A Magyar Telekom tavalyi első félévi eredményei szilárd működési szintű teljesítményt mutattak, ami kizárta, hogy pusztán a cég pénzügyi helyzete és adóskockázati profilja alapján negatív minősítési döntés szülessen, fogalmazott a Moody's tavaly augusztusi londoni közleménye.
A Magyar Telekom adósságkibocsátói osztályzata ("Baa1", amely más hitelminősítők módszertanában "BBB plusz"-nak felel meg) a Moody's listáján egy fokozattal elmarad a Deutsche Telekométól (A3), és kettővel a tavaly decemberi leminősítés óta érvényes, továbbra is elsőrendű "A2"-es, stabil kilátású szuverén magyar adósbesorolástól.
A Standard & Poor's tavaly szeptemberben rontotta az addigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra a Deutsche Telekom és magyarországi stratégiai érdekeltsége, a Magyar Telekom cégadósi besorolásának kilátását, a német cég vártnál nagyobb amerikai mobiltelefon-piaci beruházásaira, valamint a visszavett tavalyi és 2007-es előrejelzésekre hivatkozva.
A S&P, amely hagyományosan együtt mozgatja a két cég adósosztályzatait és azok kilátásait, akkori londoni közleménye szerint megerősítette a DT és az Magyar Telekom nála egyaránt elsőrendű "A mínusz" hosszú távú kockázati besorolását, de megjegyezte, hogy ez az onnan számított 12-18 hónapban egy fokkal romolhat, ha a német anyacég nem tudja mérsékelni a befektetések pénzügyi hatását.
A Magyar Telekom kilátásának negatívra rontásáról külön kiadott szeptemberi londoni elemzésben az S&P azt írta, hogy az a magyar cég többségi tulajdonosának, vagyis a Deutsche Telekomnak a kilátásrontásával volt összefüggésben. A DT 59,2 százalékos tulajdonosa a magyar távközlési szolgáltatónak, ami erőteljesen összekapcsolja a két cég besorolását, állt a jelentésben.
A Standard & Poor's e hét elején Londonban közölte: nem változtat a Deutsche Telekom besorolásán és kilátásán azután sem, hogy a DT hétfőn felülvizsgálta 2007-es eredmény-előrejelzését. Az S&P londoni bejelentése azt is jelenti, hogy a Magyar Telekom adóskockázati osztályzatai sem változnak.
A Deutsche Telekom előzőleg közölte: az idei évre 19 milliárd euró, kamat- és adófizetés, valamint leírások nélkül számolt alapszintű pénzforgalmi többletet (EBITDA) vár a korábban jelzett 19,7-20,2 milliárd helyett. A DT a profitelőrejelzés felülvizsgálatát a "rendkívül kemény" versennyel, az euró erősödésével, valamint a marketingkiadások növekedésével indokolta.
A Magyar Telekom "A mínusz" besorolása a Standard & Poor's listáján egy fokkal meghaladja a szuverén magyar devizaadósságra a tavaly júniusi leminősítés óta érvényben tartott - december óta stabil kilátású -, közepes befektetői "BBB plusz"-t.
Kapcsolódó cikkek
- A Magyar Telekom egyszerűsíti a T-Systems üzletág szervezeti felépítését
- A Magyar Telekom refinanszírozza 34 milliárd forintnyi hitelét
- Magyar Telekom: további integráció
- Magyar Telekom: opciólehívások saját részvény állományból
- Magyar Telekom - 1,5 milliárd forint a KFKI korábbi tulajdonosainak
- Concorde: Vártnál jobb Magyar Telekom eredmény
- MTelekom: 14,3 százalékkal kisebb eredmény
- Az Ügy: A Magyar Telekom a non-profit alapítványokért
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- Az MT közgyűlése megszavazta az osztalékjavaslatot
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.