A Moody's megszüntette a Magyar Telekom leminősítési vizsgálatát
A Moody's szerint a cég nevében elvégzett független vizsgálat végül négy olyan szerződést talált, amelyet a vállalat és érdekeltségei 2005-ben kötöttek, és amelyek esetében "a vizsgálatot végzők nem találtak megfelelő üzleti célra utaló bizonyítékokat". A hitelminősítő szerint a négy szerződés összértéke mintegy 7,9 millió euró.
A közlemény szerint ugyanakkor a Magyar Telekom besorolásának megerősítése tükrözi, hogy a hitelminősítő "korábbi aggályai enyhültek", és a cég elégedett az elvégzett vizsgálat előzetes megállapításaival, valamint az auditált beszámolók véglegesítésével.
Az elemzés hozzáteszi: a Moody's várakozása szerint a Magyar Telekomnak továbbra is hasznára válik erőteljes magyarországi piaci helyzete és működési szintű likviditása, ami alátámasztja a jelenlegi besorolást.
A Moody's tavaly augusztus 31-én vette leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá a Magyar Telekom "Baa1"-es deviza- és forintadósi osztályzatát, azzal az indokkal, hogy a magyar telefonszolgáltató akkor már jó ideje késlekedett 2005-ös auditált pénzügyi beszámolójának nyilvánosságra hozatalával.
Az akkori indoklás szerint jóllehet a vizsgált két szerződés összértéke mindössze hozzávetőleg 3 millió euró volt, a Moody's aggályosnak tartotta, hogy nem lehetett látni, meddig terjed az ügy vizsgálata, és mik lesznek a majdani megoldás következményei.
A Moody's már akkor is megjegyezte azonban, hogy nem számít likviditási gondokra a Magyar Telekomnál, tekintve a cég erős működési szintű készpénzegyenlegét, és az anyavállalat, az "A3" besorolású Deutsche Telekom által nyújtott támogatást. A Magyar Telekom tavalyi első félévi eredményei szilárd működési szintű teljesítményt mutattak, ami kizárta, hogy pusztán a cég pénzügyi helyzete és adóskockázati profilja alapján negatív minősítési döntés szülessen, fogalmazott a Moody's tavaly augusztusi londoni közleménye.
A Magyar Telekom adósságkibocsátói osztályzata ("Baa1", amely más hitelminősítők módszertanában "BBB plusz"-nak felel meg) a Moody's listáján egy fokozattal elmarad a Deutsche Telekométól (A3), és kettővel a tavaly decemberi leminősítés óta érvényes, továbbra is elsőrendű "A2"-es, stabil kilátású szuverén magyar adósbesorolástól.
A Standard & Poor's tavaly szeptemberben rontotta az addigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra a Deutsche Telekom és magyarországi stratégiai érdekeltsége, a Magyar Telekom cégadósi besorolásának kilátását, a német cég vártnál nagyobb amerikai mobiltelefon-piaci beruházásaira, valamint a visszavett tavalyi és 2007-es előrejelzésekre hivatkozva.
A S&P, amely hagyományosan együtt mozgatja a két cég adósosztályzatait és azok kilátásait, akkori londoni közleménye szerint megerősítette a DT és az Magyar Telekom nála egyaránt elsőrendű "A mínusz" hosszú távú kockázati besorolását, de megjegyezte, hogy ez az onnan számított 12-18 hónapban egy fokkal romolhat, ha a német anyacég nem tudja mérsékelni a befektetések pénzügyi hatását.
A Magyar Telekom kilátásának negatívra rontásáról külön kiadott szeptemberi londoni elemzésben az S&P azt írta, hogy az a magyar cég többségi tulajdonosának, vagyis a Deutsche Telekomnak a kilátásrontásával volt összefüggésben. A DT 59,2 százalékos tulajdonosa a magyar távközlési szolgáltatónak, ami erőteljesen összekapcsolja a két cég besorolását, állt a jelentésben.
A Standard & Poor's e hét elején Londonban közölte: nem változtat a Deutsche Telekom besorolásán és kilátásán azután sem, hogy a DT hétfőn felülvizsgálta 2007-es eredmény-előrejelzését. Az S&P londoni bejelentése azt is jelenti, hogy a Magyar Telekom adóskockázati osztályzatai sem változnak.
A Deutsche Telekom előzőleg közölte: az idei évre 19 milliárd euró, kamat- és adófizetés, valamint leírások nélkül számolt alapszintű pénzforgalmi többletet (EBITDA) vár a korábban jelzett 19,7-20,2 milliárd helyett. A DT a profitelőrejelzés felülvizsgálatát a "rendkívül kemény" versennyel, az euró erősödésével, valamint a marketingkiadások növekedésével indokolta.
A Magyar Telekom "A mínusz" besorolása a Standard & Poor's listáján egy fokkal meghaladja a szuverén magyar devizaadósságra a tavaly júniusi leminősítés óta érvényben tartott - december óta stabil kilátású -, közepes befektetői "BBB plusz"-t.
Kapcsolódó cikkek
- A Magyar Telekom egyszerűsíti a T-Systems üzletág szervezeti felépítését
- A Magyar Telekom refinanszírozza 34 milliárd forintnyi hitelét
- Magyar Telekom: további integráció
- Magyar Telekom: opciólehívások saját részvény állományból
- Magyar Telekom - 1,5 milliárd forint a KFKI korábbi tulajdonosainak
- Concorde: Vártnál jobb Magyar Telekom eredmény
- MTelekom: 14,3 százalékkal kisebb eredmény
- Az Ügy: A Magyar Telekom a non-profit alapítványokért
- Amerikai vizsgálat a Magyar Telekom ellen
- Az MT közgyűlése megszavazta az osztalékjavaslatot
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.