Videotelefonálás: többé nem csak a "nagyok játékszere"

forrás Prim Online, 2007. február 14. 17:42
Videotelefonálás, videokonferencia, távkonferencia – ezek mindennapos szavak a multicégek topmenedzsereinek szótárában. Ők elsősorban időt, másodsorban jelentős költséget takarítanak meg a valós idejű hang- és képátviteli szolgáltatásokkal. De mi a helyzet a legtöbb magyar munkavállalót foglalkoztató kis- és közepes vállalkozásokkal, ők hogyan tudnak hasznot húzni abból, ha nem csak hallják, de láthatják is azt, aki a vonal másik végén beszél? Erről szól Szekeres Viktor, az alkozpont.net weboldal szerkesztőjének legújabb cikke.
Egy nemzetközi cég életében igazgatósági ülést tartani videokonferencia segítségével annyira hétköznapi (és biztonságos), hogy például a magyar multi, a Mol igazgatósági ügyrendje is kifejezetten megengedi. Nem csoda: egy fontos megbeszélnivaló miatt nagyságrendekkel kényelmesebb beülni a méretes plazamatévékkel és nagy teljesítményű automata kamerákkal felszerelt, kifejezetten erre a célra épített, légkondicionált tárgyalóba, mint hosszú órákat repülőtereken vesztegelni az oda-vissza út során.

Ingyenes videókonferencia megoldás kis cégeknek

A jóval szerényebb tőkével rendelkező, ám annál találékonyabb kkv-nek nem éri meg milliókat fektetni videokonferencia rendszerbe, hisz akár ingyen is megúszhatják valamilyen PC-re telepített programmal és hozzá csatlakoztatott mikrofonnal és webkamerával. A legnépszerűbb megoldás (az alapban mindössze 3 résztvevős konferenciát képes kezelni) Skpye-pal és Google Talkkal egyaránt kompatibilis Festoon. E-mail-címük megadása után az ingyenesen letölthető szoftver segítségével a fejlesztők ígérete szerint akár 200 fős videokonfereanciát is szervezhetünk! Telepíteni csak annak a felhasználónak a számítógépére szükséges aki a konferencia szervezője.



Festoon: Skpype és Google Talkhoz telepíthető ingyenes szoftver

Mi, maximum 10-15 fős nagyobb közös megbeszélések használatához ajánljuk, mert úgy tapasztaltuk, hogy ennyi résztvevőt sem könnyű „kordában tartani”. A videoátvitelhez szükséges csúcskategóriás, valóban jó minőségű képet rögzítő, automata fejmozgáskövetős USB-s kamera sem drágább, mint 50 ezer forint. Üröm az örömben, hogy a szolgáltatás internet- és szoftverfüggő: azaz ha valaki a szervezett videokonferencia időpontjában nincs internetközelben és/vagy nincs telepítve Skype (Google Talk), az minden bizonnyal kimarad a közös távmegbeszélésből.

IP videotelefon: ne csak hallgasd, lásd is

A szoftver- és PC független megoldások híveinek kínál megoldást az amerikai Grandstream gyár már hazánkban is kapható IP videotelefon-készüléke. „Egy olyan speciális IP telefonról van szó, mely LCD kijelzővel és beépített kamerával is rendelkezik” - mutatja Sándor Zoltán, a Gloster telekom műszaki vezetője. Ahhoz, hogy videotelefonálni tudjunk, a készüléken túl szélessávú internet és olyan VOIP szoltáltató szükséges, mely támogatja a videoátvitelt is, no és persze a másik oldalra is egy videoátvitelre is alkalmas készülék kell. Jó hír, hogy a videotelefonok többnyire a ma már széleskörben elterjedt SIP protokollt használják, így a VOIP szolgáltatók többségénél elérhető ez a szolgáltatás.

Miért olcsóbb (gyakran ingyenes) az interneten telefonálni?

Mert az internetes telefonhívásokat (VOIP) egy speciális szoftver tömörítve, a sokkal költséghatékonyabb interneten át továbbítja a hívott végpontra, szemben a hagyományos (drága rézdrótos) vezetékes telefonszolgáltatókkal szemben akik tömötítetlenül továbbítanak. Ilyen ingyenesen letölthető szoftver pl. a Skype, de már kapható (PC nélkül működő) IP-telefon, sőt VOIP alközpont is, melyben ez a szoftver beépített. A felhasználók teljesen ingyen hívják egymást csak a „városi” beszélgetésekért kell fizeni.

Egy asztali IP video-telefon ún. VOIP telefonköponthoz csatlakoztatva ugyanúgy a céges telefonrendszer része lehet, mint a hagyományos készülékek

  • Saját városi hívószáma lehet.
  • Önálló mellékként képes üzemelni. Ha a hívott félnél szintén videotelefon üzemel.
  • Mozgóképkapcsolatot is létesít, ha csak hagyományos telefon felel a vonal másik végén, akkor automatikusan.
  • Egyszerű telefonként használhatjuk.

Egy céges VOIP telefonközpont egyébként számos más versenyelőnyt is tartogat a fizikailag széttagolt kis- és középvállalkozások számára. Használatával például lehetővé válik, hogy a

  • munkatársak otthonról távmunkában dolgozzanak úgy, hogy
  • otthoni (akár IP video) telefonjuk a céges telefonközpont része legyen. Ugyanúgy
  • hívásokat fogadhat,
  • kapcsolhat (átadhat) mintha az irodában ülne – mindezt persze teljesen ingyen.

Így a személyes okokból csak távolról bedolgozni képes kollégákat is meg lehet tartani!

Küszöbön a mobil-videotelefonálás

„Az IP videotelefonok hazai elterjedtsége minimális. Ennek oka elsősorban a kicsi sávszélességben és a ma még magas készülékárban keresendőek” - világosít fel Sándor Zoltán a videotelefonálás itthoni helyzetéről. A helyzet kísértetiesen hasonlít egy 10 évvel ezelőtti technika, a faxkészülékek elterjedésre. A fax ugyanis akkor vált mindennapossá, amikor elérte azt a kritikus elterjedséget (kb. 40-50%), ahol már nem volt kérdés egy cég számára, hogy akar-e faxot beszerezni.

A videotelefonálás jövője

A videotelefon-piacon ez az áttörés a GSM szolgáltatók által várható: egyrészt a mobilszélessáv kiépülésétől (ezek már alkalmasak valós idejű hang- és képátvitelre), másrészt a videóhívást is támogató mobiltelefonok egyre csökkenő árától, melyeknek robbanásszerű elterjedésének a szolgáltatók ártámogatása adhat igazi lökést.

A videotelefonálás elterjedésének igazi gátja valójában a felhasználókban keresendő: sokan nem szeretnénk ugyanis hogy egy videohívás során hívónk pont valami olyasmit lásson, mely kellemetlen helyzetbe hozhat minket. Ezért számítanak a szakértők arra, eleinte a mobil-videotelefonálás kevésbé a megfontolt üzletemberek, hanem inkább a fiatalok „játékszere” lesz majd.

Forrás: alkozpont.net
Kulcsszavak: VoIP =alközpont

Internet ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bekerült egy magyar internet szolgáltató kínálatába a Starlink

Magyarországon egy hivatalos Starlink viszonteladó magyarországi képviselőjeként a Vannet Telekommunikációs Kft. kínálja elsőként üzleti ügyfeleknek magyar nyelvű támogatással a Starlink műholdas internetszolgáltatását. A gyors és rövid késleltetésű technológia a rossz internetellátottságú helyeken és másodlagos, backup szolgáltatásként is új perspektívát nyit a cégek számára.

2024. október 16. 15:10

Készülékkedvezménnyel támogatja az iskolakezdést a Vodafone

A Vodafone Magyarország egyedi ajánlattal készül az iskolakezdés időszakára: augusztus 2. és október 3. között a szolgáltató minden új, Gigabit Net csomagra előfizető vagy erre a csomagra váltó, valamint Gigabit Net szerződést meghosszabbító ügyfél számára a vezetékes internet előfizetés mellé 31 500 Ft-os készülékkedvezményt biztosít meghatározott készülékekre. Ebben az időszakban a Vodafone ONE készükékkedvezmény összevonható a Gigabit Net készülékkedvezménnyel, így a Vodafone ONE ügyfelek 52 500 Ft-ot spórolhatnak meg készülékvásárláskor.

2024. augusztus 28. 09:57

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

A Zyxel Networks gyors és megfizethető WiFi 7 opciót mutat be KKV-knak

A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligencia alapú felhőalapú hálózati megoldások vezető szállítója, piacra dobta az NWA130BE – BE11000 WiFi 7 Triple-Radio NebulaFlex hozzáférési pontot (AP). Mivel a WiFi 7-támogatott eszközök 2024-ben válnak általánossá, az NWA130BE lehetővé teszi a kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára, hogy páratlan hálózati sebességet, kapacitást és a lehető legjobb WiFi élményt élvezhessék. 

2024. március 6. 19:24

Új korszak jön az 5.5G, a mesterséges intelligencia és a felhő alapú megoldások integrálásával

A küszöbön álló 5.5G-korszak jegyében mutatta be legújabb innovációit és megoldásait a Huawei Technologies az idei Mobil Világkongresszuson. A vállalat várakozásai szerint az 5.5G technológia kereskedelmi forgalmazása már idén elkezdődik, amely lehetővé teszi új alkalmazási területek kiaknázását. A közelgő új, 10 Gigabites mobilszélessáv korszakában a szolgáltatóknak a kiváló minőségű hálózatépítésre kell törekedniük, hogy ki tudják használni az 5.5G technológia nyújtotta új lehetőségeket. A Huawei partnereivel együtt világszerte már több mint 20 városban működött közre 5.5G hálózatok kereskedelmi telepítésében és tesztelésében.

2024. február 28. 20:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59