Xerox: nyolcezernél is több aktív szabadalom
A 2006-os Xerox-szabadalmak sorából kiemelkednek a pénz- és dokumentumhamisítást megnehezítő találmányok, a webkeresést várhatóan forradalmasító képfelismerő és -kategorizáló alkalmazások, a digitális nyomtatórendszerekben alkalmazott párhuzamos nyomtatófelépítés, a nyomtatott szerves elektronika területén végzett sikeres kutatások eredményei és az EA-toner új generációjához tartozó fejlesztések.
Nyomtatott szerves elektronika, hajlékony képernyő
A Xerox olyan félvezető tintát fejlesztett ki, amellyel a félvezető eszközök alacsony hőmérsékleten és "szabad levegőn" (nem nagy tisztaságú, zárt környezetben) is nyomtathatók. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ilyen körülmények között biztosíthatók az alacsony gyártási költségek. A kutatók már régóta keresik a szilíciumtechnológia olcsó alternatíváját, amellyel olyan egyszerűen nyomtathatók áramkörök például műanyag hordozóra, akár a szöveg az egyszerű papírra. A félvezető tinta és az új anyagok kifejlesztésével egy lépéssel közelebb kerültünk a rugalmas, feltekerhető (roll-up) tv-képernyők és számítógép-kijelzők megvalósításához.
Pénzhamisítás elleni küzdelem
A Xerox 2006-ban több olyan eljárást szabadalmaztatott, amelyek nehéz reprodukálhatóságuk miatt megnehezítik a pénz-, illetve dokumentumhamisítást. Ezek közé tartozik a nyomtatott képek vízjelezése, illetve két olyan Glossmark-alkalmazás, amelyeknek köszönhetően fényes betűkkel tehetjük biztonságosabbá a kis értékű dokumentumokat, például koncertjegyeket, kuponokat. Az eljárás lényege, hogy homogén felületet a nyomdai rács elforgatásával kódokkal, illetve betűkkel látnak el, amelyek enyhén megdöntve a lapot láthatókká válnak. Az így készült dokumentum eredetisége könnyen beazonosítható, és csak nagy beruházás árán hamisítható.
Ugyanez az alkalmazási területe a Xerox szintén tavaly bemutatott találmányának, a microtextnek. Az új képalkotási technikával akár 0,254 mm-es betűk is előállíthatóak, melyeket a hamisítók nem tudnak reprodukálni. A mikroszöveg méretet jól illusztrálja, hogy a betűtípus alkalmazásával akár egy 100 oldalas könyv is elfér egy A/4-es lapon!
Képfelismerő és -kategorizáló alkalmazások
A képek tartalomalapú csoportosítása ma még gyerekcipőben jár, pedig a digitális fényképezőképek terjedése már korábban is indokolttá tette volna ennek a területnek a fejlődését. Az új alkalmazás képes arra, hogy felismerje a digitális képeken szereplő tárgyakat azok legfontosabb jellemzői - ún. „patch”-ek - alapján, majd a fotókat ez alapján kategorizálja. Ezeket a jellemző képrészleteket az alkalmazás összefüggésben vizsgálja, így nem fordulhat elő, hogy például egy autókerekekről készült fotót gépkocsinak érzékel a rendszer. A Xerox megoldása az első robusztus, gyors és egyszerűen használható általános képkatalogizáló technológia. Hasonló eljárást jelenleg csupán arcfelismerő biztonsági rendszerekben alkalmaznak.
Az alkalmazás egyelőre egyszerű tárgyakról - például autókról, állatokról, épületekről, repülőgépekről, könyvekről, arcokról - készített képeket ismer fel. A Xerox mérnökei és kutatói azonban már dolgoznak azon, hogy a fejlesztést további vizuális kategóriákra is kiterjesszék, illetve lehetővé váljon olyan tárgyak, személyek azonosítása, amelyekből csak egy kis rész látható a vizsgált képen.
Intelligens nyomtatórendszerek: párhuzamos nyomtatófelépítés
A parallel nyomtató architektúra olyan hardverek és szoftverek összessége, amelyek lehetővé teszik, hogy egy berendezésen belül két nyomtató működjön. A két eszköz összehangoltan és önállóan is működhet - ez utóbbira például akkor lehet szükség, ha az egyik nyomóművet éppen javítják. Egy „láthatatlan szem”-nek nevezett egység folyamatosan - másodpercenként akár kétszer is - ellenőrzi a berendezés által előállított nyomatokat, ügyelve a konzisztens képminőségre.
A parallel felépítés korábban nem látott termelékenységet és megbízhatóságot hozhat a digitális nyomtatási iparágba. A Xerox az új technológiát először a Nuvera digitális nyomtatórendszer-család egyik következő típusában alkalmazza majd, mely várhatóan még 2007-ben piacra kerül.
Kapcsolódó cikkek
- Xerox Phaser 8560: szebb és tisztább színes nyomtatás
- Xerox: Színmódosítás hangutasításra
- Xerox technológia számítógépes tartalmak egyszerűbb színkezeléséhez
- Xerox Phaser 4510: Egyedülálló intelligencia és terhelhetőség
- Környezettudatos Xerox
- Közös Microsoft-Lenovo kutatólaboratórium Kínában
- Újabb női felsővezető a Xeroxnál
- "Vállalatok a női vezetőkért": a Xerox idén is a toplistán
- Vezeték nélküli színes iroda
- A beruházások támogatásának menetrendje
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő programozói versenyeztek
A régió legjobb egyetemista és középiskolás programozói mérték össze tudásukat a Debreceni Egyetem Informatikai Karán rendezett Regionális Programozói Csapatversenyen. A résztvevők számot adhattak arról, rendelkeznek-e naprakész informatikai tudással és hogyan tudnak csapatban dolgozni.
Az AI használata a munkavállalók 22%-át érinti a magyar ingatlanpiacon
A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az ingatlan- és építőiparban, de vajon hogyan áll Közép-Európa ezen a téren? Egy friss kutatás szerint a magyar ingatlanpiacon dolgozók mindössze 22%-a használ mesterséges intelligenciát, 23%-uk napi szinten, 46%-uk pedig heti rendszerességgel, de mégis érzékelhető a változás: az ingatlan- és építőiparban dolgozók 60%-a mindhárom piacon kifejezte, hogy szívesen elsajátítaná az új technológia alkalmazását.
Örökíts meg minden téli pillanatot a LAMAX új akciókameráival
Három új akciókamerával frissítette kínálatát a LAMAX. Kompakt és strapabíró kialakításuk és mellékelt kiegészítők révén az új akciókamerák minden terepen megállják helyüket. A kamerák a csomagolásban megtalálható vízálló tokkal a havas és vizes kalandok közben is jól teljesítenek, a tokokkal akár 40 méteres mélységig merülhetünk velük. Ugyanakkor a LAMAX W9.2 és a LAMAX 10.2 modellek esetén a kameraváz is vízálló, így tok nélkül 12 méteres mélységig is bírják a víz alatt.
Az állam megteheti, hogy digitalizál, kérdés, hogy miként fogjon hozzá
A modern közigazgatás támogatja a modern gazdaságot, és a kormányok és a közszféra szervezetei is haladnak a digitális átalakulás útján. Most azonban gyorsítaniuk kell a tempón, és dolgozniuk kell azon, hogy megfeleljenek állampolgáraik elvárásainak. A KPMG a Global Tech Report 2024 adatai alapján igyekezett választ adni a digitális közigazgatással kapcsolatos aktuális kérdésekre, és felvázolni azokat a lehetséges lépéseket, amelyeket a kormányzati tisztviselők tehetnek meg a digitális átalakulás érdekében. Az adatok 118 kormányzati technológiai vezető és döntéshozó válaszain alapulnak, többségében (60%) Európából, továbbá Ázsia és a Csendes-Óceán térségéből (21%), valamint Észak-, Közép- és Dél-Amerikából (19%).
A félelem és a kapzsiság irányítja a kriptopiacot
A befektetői hangulat jelentősen befolyásolja a kriptovaluták értékét a metaverzum kriptopiacán visszaeséskor – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából.