Új Mono Visual Basic fordító: platformfüggetlen fejlesztés
A Visual Basic az egyik leggyakrabban használt programozási nyelv. A Forrester Research független ipari elemző cég felmérése szerint a nagyvállalatok 37 százaléka a Microsoft Visual Basic.NET keretrendszert használja a vállalaton belüli alkalmazások fejlesztésére és karbantartására. A .NET felhasználók 59 százaléka pedig kizárólag a Visual Basic.NET programozási nyelvet használja. („Trends 2006: Language and Platform Adoption”, Forrester Research, Inc., 2006. március).
Az egyik hazai vezető rendszerintegrátor vállalat a Synergon Informatika Nyrt. 2007. február 9-én jelentette be régió szintű stratégiai együttműködését a Novellel a nyílt forráskódú technológia támogatására. A korábban elsősorban Microsoft alapú fejlesztéseket végző vállalatnak a megállapodás értelmében mostantól a Linux – a nyílt forráskódú technológia – az egyik fontos stratégiai platformjává válik, mint a jövőbeni fejlesztések egyik alapja, és mindehhez stratégiai partnere a Novell és annak vezető Linux technológiája a SUSE Linux Enterprise. A nyílt forráskódú fejlesztések előtérbe helyezése mostantól valódi alternatívát biztosít a felhasználóknak költségcsökkentési, hatékonyságnövekedési és egyre növekvő biztonsági elvárásaira.
„A fejlesztők régi álma, hogy olyan szoftvereket írhassanak, amelyek több különböző platformon egyaránt futtathatók” – mondta Hargitai Zsolt, a Novell Magyarország kereskedelemtámogatási vezetője. „A Mono Visual Basic fordító megjelentetése hatalmas lépést jelent ennek a megvalósításában. Mostantól a fejlesztők a már meglévő szoftverfejlesztői képességeiket kihasználva sokkal szélesebb kört szolgálhatnak ki, mivel olyan alkalmazásokat fejleszthetnek, amelyek módosítás nélkül futnak a főbb rendszerplatformokon” – tette hozzá Hargitai.
A Visual Basic lehetővé teszi, hogy a fejlesztők Windows-platformra optimalizált szoftveralkalmazásokat hozzanak létre. Eddig a Visual Basic programozási nyelven írt egyéni alkalmazásokat több szempontból módosítani kellett ahhoz, hogy a Windows mellett más platformon is futtathatóak legyenek. A Mono projekt keretében kidolgozott új fordító segítségével ezek az alkalmazások mostantól minden platformon futtathatók. A platformfüggetlenség egyik fő bizonyítéka, hogy maga a fordító is Visual Basic nyelven íródott.
A Mono projekt célja a kezdetektől fogva egy olyan fejlesztési keretrendszer kidolgozása volt, amely biztosítja, hogy a szoftverek az összes vezető kiszolgáló- és ügyfélplatformon fussanak. A Visual Basic fordító megjelentetése kulcsfontosságú lépés e cél elérésében. Mostantól kezdve a fejlesztőknek nem kell Linux-szakértőknek lenniük ahhoz, hogy Linux alatt futó alkalmazásokat hozzanak létre.
A Mono Visual Studio fordító az aktuális Mono build részeként érhető el.
A Mono projektről további információt a http://www.mono-project.com/Main_Page weboldalon talál.
A fejlesztők http://www.mono-project.com/Main_Page címen tölthetik le a Mono keretrendszert.
Kapcsolódó cikkek
- Négy kritikus javítás kiadására készül a Microsoft
- Emberközpontú üzleti rendszerek dinamikus informatikai környezetben
- SharePoint portál az ELTE-n
- SAP-Novell: Közös Linux-támogatás
- Felzárkóztató frissítés az Office 2003-hoz, javítás a Windows Installerhez
- Novell-SAP LinuxLab közös fejlesztés
- myWebDb: Üzleti alkalmazás-fejlesztés informatikai tudás nélkül
- Több előzetes részlet a Microsoft-frissítésekről
- Életfogytiglan a kalóz-Windows használatáért
- A Windows-frissítőt használják ki hackerek
linux ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Watson ereiben "Linux vér" folyt
A Watson – egy IBM által kifejlesztett szuperszámítógép – a „Jeopardy!” című, a magyarországi „Mindent vagy semmit” vetélkedőhöz hasonló televíziós kvízműsorban mutatta be képességeit a két korábbi bajnok, Ken Jennings és Brad Rutter ellen. Az összecsapás egy kétnapos bajnokság keretében zajlott, amelyet február 14. és 16. között sugároztak. A játék a Watson győzelmével zárult, az egymillió dolláros főnyereményt jótékony célra ajánlotta fel az IBM.
Altató - linuxban
Mit csinál a programozó, ha rábízzák a pár hetes gyermeke altatását? Végiggondolja a feladat lépéseit, kitalálja az algoritmust, és megírja a programot, mely bármikor, bármelyik gyereknél, korlátlan ideig futtatható. És közben a papa nyugodtan nézheti a meccset, vagy írhatja az újabb szoftvert! (Legújabb videó-hírünkről a programutasítások is leleshetőek: http://video.prim.hu/video/altato-8211-linux-nyelven)
Beszélő Linux (BeLin) látássérülteknek
Az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány évek óta fontos feladatának tekinti az esélyegyenlőség biztosítását az info-kommunikáció terén.
Kétezer nyílt forráskódú alkalmazás a közszektor számára
Az Európai Unió Open Source Observatory and Repository (az Európai Unió Nyílt Forráskódú Obszervatóriuma és Tárháza; OSOR.eu) mára a közigazgatás számára már több mint kétezer ingyenes és nyílt forráskódú alkalmazáshoz enged hozzáférést. Hamarosan magyar szoftverek is bekerülnek az OSOR tárházába.
Új, ingyenes openSUSE kezdőknek és haladóknak
Megjelent az openSUSE 11.2 legújabb kiadása. Az openSUSE 11.2 változata egy év fejlesztési munkáját, illetve a Firefox, az OpenOffice.org, a GNOME, a KDE és több mint 1000 nyílt forráskódú alkalmazás új változatát tartalmazza. Az openSUSE biztonságos és stabil Linux-alapú operációs rendszer, amely egyszerűen használható, és minden fontos komponenst tartalmaz, amire szükség lehet az asztali számítógépeken vagy a kiszolgálókon.