A Watson ereiben "Linux vér" folyt
A több mint 200 millió, információkkal teli digitális oldalt tartalmazó, és több mint 80 teraflopos számítási teljesítményű digitális „aggyal” rendelkező Watson a mély analízis és a nagy feldolgozási sebesség kombinációját alkalmazta, így tudta értelmezni a régóta futó játékban alkalmazott, különféle asszociációs készségeket igénylő kérdéseket.
Az IBM SUSE Linux Enterprise Server 11 rendszeren futó DeepQA szoftvere, valamint a 10 rackszekrényt megtöltő IBM Power 750 kiszolgáló biztosította a „Jeopardy!” kvízműsor résztvevői ellen szükséges teljesítményt. A POWER7 platform jól ismert nagy teljesítményéről, jelentős kapacitásáról, és közel lineáris skálázhatóságáról. A legújabb SPEC mérési eredmények alapján a SUSE Linux Enterprise Server a leggyorsabb operációs rendszer az IBM POWER7 rendszereken, így egyértelmű választás volt a Watson IBM DeepQA szoftverének futtatásához is.
A Novell mérnökei 1993 óta jelentős mértékben hozzájárultak a Linux kernel és a kernellel kapcsolatos teljesítménynövelési technológiák fejlesztéséhez és finomhangolásához. A fejlett memóriakezelés, az új processzortámogatás, a többmagos processzorok esetében egyedülálló teljesítmény, a Native POSIX Thread Library (NPTL), valamint a fejlett többutas és I/O megoldások előnyeinek köszönhetően a SUSE Linux Enterprise Server operációs rendszer a legjobb választás nagyteljesítményű számítógépes rendszerek számára. Teljesítmény és skálázhatóság tekintetében is túlszárnyalja a konkurens rendszereket a nagyméretű kiszolgáló-telepítések, az ipari szabványoknak megfelelő blade és hagyományos kiszolgálók, közepes méretű rendszerek és csúcskategóriás mainframe rendszerek területén.
„Az, hogy Watson megjelent a Jeopardy! kvízműsorban, jelentős esemény a Linux történetében, és igazán fontos mérföldkő az IBM és a Novell 20 éves műszaki partneri kapcsolatában is” – mondta Markus Rex, a Novell nyílt forráskódú platformokra épülő megoldásokért felelős részlegének alelnöke és vezérigazgatója. „A SUSE Linux Enterprise platform nagy teljesítményét, kifinomultságát és sokoldalúságát bizonyítja az a tény is, hogy a Watson kitűnő eredménnyel tudta felvenni a versenyt az emberi ellenfelekkel.”
A Watson bemutatkozása a „Jeopardy!” kvízműsorban újabb bizonyíték arra, hogy milyen előnyökkel bírnak a Linux rendszerek nagyteljesítményű számítógépes környezetekben. Hosszú ideje a Linux-alapú operációs rendszereket tartják a legjobb megoldásnak a világ leggyorsabb és legösszetettebb számítógépes környezeteihez. A világ legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépeit bemutató Top 500 listában szereplő rendszerek közül 459 Linux operációs rendszert használ, a 10 legjobb gép közül pedig haton SUSE Linux Enterprise, vagy egy arra épülő operációs rendszer fut.
Kapcsolódó cikkek
- SUSE Linux Dell felhőben
- Open Enterprise Server 11: az összes szükséges szolgáltatás egy platformon
- Megjelent az openSUSE 12.1
- Novell megoldás a hazai szuperszámítógépekben
- Teljes körű Novell támogatás operációs rendszer váltáshoz
- Megújul a Novell vállalati programcsomagja
- Linux alkalmazások kezelése A-tól Z-ig: SUSE Studio 1.2
- Novell Identity Manager 4 Standard kiadás
- A Novell fürtözéssel támogatja a HP-szervereket
- SUSE Manager: fejlett rendszerfelügyeleti eszköz Linuxra
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.
Térképen is kereshető kultúrprogramokat kínál a megújult Port
Letisztultabb dizájnnal, modern keresési funkciókkal jelentkezik Magyarország legismertebb kulturális programmagazinja, a Port. A közel 30 éves múlttal büszkélkedő site ettől a héttől még inkább felhasználóbarát formában köszönti olvasóit. A megújítás során figyelembe vették a kultúra iránt érdeklődők igényeit.