Az integrált áramkörök következő generációi

Hogyan hívják majd a jövőben a Szilícium-völgyet?

Széll Zoltán, 2000. január 19. 20:44
Az alábbiakban megkísérlünk egy rövid áttekintést nyújtani azokról a félvezető-technológiákról, amelyekkel a következő tíz évben (2000-2010) gyártják majd a számítógépekhez és a mobileszközökhöz az integrált áramköröket (mikroprocesszorok, DSP-k, memóriák és egyebek).
Ezek a technológiák a hagyományos eljárásokon alapulnak, ám új technológiákkal kombinálva, folyamatos méretcsökkentés mellett. A különlegességekre - molekula- és kvantumszámítógépek - ebben a cikkben nem térünk ki, mivel ezek megjelenése a piacon csak jóval 2010 után várható, egyes becslések szerint 2020-2025 táján. Ezeket és más, ma még a tudományos fantasztikum birodalmába tartozó technológiákat majd egy külön cikkben mutatjuk be kedves olvasóinknak.

Jelenleg a csúcstechnológiát képviselő integrált áramkörök optikai rajzolóberendezésekkel, 0,18 mikronos vonalszélességgel szilíciumlemezre készülnek. A szilíciumban még rengeteg lehetőség rejlik, ezért az áttérés más anyagokra lassú lesz. A teljes átállás majd akkor következik be, amikor a szilícium már nem elégíti ki a sebességigényeket.

Ha jól megnézzük, már a 80-as években gyártottak integrált áramköröket GaAs-ből, amely több előnnyel is rendelkeznek a szilíciummal szemben: elméletileg ötször gyorsabb integrált áramkörök készíthetők belőle az elektronok gyorsabb mozgásának köszönhetően, és jóval szélesebb hőmérséklettartományban használhatók. Mindezen előnyökért a GaAs-áramköröket elsősorban katonai berendezésekben és műholdakban használják.

Sajnos a GaAs integrált áramkörök szélesebb körben történő elterjedését egy nagy hátrányuk gátolja, mégpedig az, hogy bonyolult technológiával, körülményesen, rossz kihozatallal gyárthatók, ezért drágák.

A másik nagy reményekre jogosító anyag a SiGe-ötvözet, amely a szilíciumnál kétszer gyorsabb integrált áramkörök előállítását teszi lehetővé. Több évtizedes kutatómunka után az IBM kutatóinak sikerült elsőként nagyüzemi gyártásra alkalmassá tenni a SiGe-technológiát. 1998-ban kezdték meg ebből az ötvözetből az integrált áramkörök nagyüzemi gyártását. A szilíciumtechnológiához hasonló olcsó eljárással, kiváló kihozatallal készíthetők az olcsó integrált áramkörök. A kis energiaigényű IC-ket elsősorban mobileszközökben használják. A SiGe-tranzisztorok határfrekvenciája 100 GHz fölött van.

Mint fentebb említettük, a szilíciumban még rengeteg lehetőség rejlik. Mivel a Si-technológia már kiforrott és olcsó, a kutatók/fejlesztők a fizikai lehetőségeket és törvényeket kihasználva újításokkal igyekeznek növelni a tranzisztorok és ezen keresztül az integrált áramkörök sebességét. A Si-technológiát két, már több mint 20 éve ismert technológiával kombinálták, amelyek együttesen 60-80%-kal növelik a hagyományos integrált áramkörök sebességét: a szigetelő alapú (SOI = silicon-on-insulator) technológiával és a rézhuzalozással. A SOI csökkenti a parazitakapacitásokat, és ezzel növeli a sebességet. A rézhuzalok alkalmazása a tranzisztorok "összekötésére" a ma használatos alumíniumnál jobb megoldást kínál, mivel kisebb fajlagos ellenállása jobb villamos vezetést és kisebb felmelegedést biztosít. Ezért nagyobb sűrűségű, kisebb és gyorsabb integrált áramkörök gyárthatók ezekkel a technológiákkal. Hosszas kutatás után ezt a két technológiát szintén az IBM kutatóinak sikerült gyártásra alkalmassá tenni. A rézhuzalozással kombinált Si-technológiával az IBM és a Motorola már gyárt mikroprocesszorokat. A SOI- és réztechnológiával kombinált Si CMOS technológiával az első integrált áramkörök ebben az évben kerülnek forgalomba.

A mikroprocesszorok, memóriák és egyéb integrált áramkörök sebessége függ a méretektől, a tranzisztorstruktúráktól, valamint az architektúrától. A teljesítmény növelésének egyik legkézenfekvőbb megoldása a méretek csökkentése. Minél kisebb egy tranzisztor, annál rövidebb a kapcsolási ideje, és annál kisebb területen helyezhető el egy mikroprocesszor vagy egyéb IC. A tranzisztorok közelebb kerülnek egymáshoz, aminek eredményeként az elektronoknak rövidebb utat kell megtenniük. Ez szintén növeli a működési frekvenciát. Az elektronok által megtett út hossza egyre nagyobb szerepet játszik a sebességben. Nő a tranzisztorokat összekötő vezetők szerepe is. A méretek csökkenésével csökken a vezetők keresztmetszete, ami növeli az ellenállásukat és ezen keresztül az integrált áramkörök melegedését. Ez korlátozza a chipek méretének csökkentését. Jelenleg alumíniumot használnak vezetőként. Ma a nagy tömegben gyártott integrált áramkörök 0,25 és 0,18 mikronos technológiával (széles vonalakkal) készülnek. Az alumíniumvezető az utóbbi méretnél eljutott teljesítőképessége határára. Ezért 1998-ban megkezdődött a réz használata, amelynek vezetőképessége az alumíniuménak kétszerese. 1999-ben már az IBM és a Motorola is gyártott mikroprocesszorokat nagy tömegben rézvezetőkkel. Az elkövetkező néhány évben minden magára valamit is adó félvezetőgyártó áttér majd a rézhuzal használatára.

Az integrált áramkörök egyre keskenyebb vonalakkal, egyre kisebb méretekben készülnek. A méretek csökkentésére általában kétévenként kerül sor. A 0,18 mikronos technológia tömeges alkalmazására tavaly tértek rá az IC-gyártók. A következő méret a 0,13 mikron lesz, amelynek bevezetése 2001-ben várható. A méretek csökkenésével növelhető az egységnyi chipfelületre, ezen keresztül a teljes chipre integrálható tranzisztorok száma.

A technológia látványos fejlődésének azonban van egy hátulütője is, nevezetesen az ár. Ugyanis a méretek csökkentéséhez mindig újabb és újabb eszközök - rajzolóberendezések (stepperek) - kellenek, amelyek ára folyamatosan nő. S ez még nem minden, az új berendezésekhez új épületekre is szükség van, amelyek az egyre szigorúbb feltételeknek megfelelnek. Mindezek együtt jelentős mértékben növelik a gyárak költségeit. Ez az Intelnél figyelhető meg jól, mivel a világ legnagyobb chipgyártója nyilvánosságra hozza a új gyárak létesítésének költségeit. Az Intel nagy tömegben - 100 milliós nagyságrendben (darab/év) - gyártja a mikroprocesszorokat és egyéb integrált áramköröket. Egy 0,18 mikronos gyár létesítési költsége 1 milliárd dollár körül van. Azonban nem egy, hanem négy ilyen gyárat is építettek más-más helyszínen. A 0,13 mikronos gyárakat a tervek szerint 2001-ben helyezik üzembe. Egy gyár költsége az előzetes becslések szerint 2-2,5 milliárd dollár, a pesszimisták szerint 4 milliárd dollár körül lesz.

Az Intel két lépesben vezeti be a 0,13 mikronos technológiát: 2001-ben 200 mm-es szilíciumostyán, alumíniumhuzalozással, 2002-ben 300 mm-es szilíciumostyán, rézhuzalozással.

Jelenleg az integrált áramkörök gyártásához 200 mm átmérőjű szilíciumostyákat (lemezeket) használnak. Az elkövetkező néhány évben átállnak a 300 mm átmérőjű szilíciumostyák használatára, aminek jelentős költségcsökkentő hatása lesz, ugyanis a 300 mm-es Si-ostya területe 225%-kal nagyobb a 200 mm-esénél. Ennek eredményeként 240%-kal több chip alakítható ki egy lépésben. A gyárakat 20 000 db Si-ostya/hét teljesítményre tervezik, vagyis közel ugyanannyi idő alatt közel 2,5-szer több chip gyártható. A 450 mm átmérőjű Si-szeletek használatára az előrejelzések szerint 2009-2010 táján kerül sor. Ezt követi majd előreláthatóan a 0,1 mikronos (vagy 100 nm-es) technológia 2004-ben, a 0,07 mikronos (70 nm-es) 2006-ban, a 0,05 mikronos (50 nm-es) 2008-ban és a 0,035 mikronos (35 nm-es) 2010-ben.

Felbecsülték, hogy az egyes technológiákkal hány tranzisztor integrálható egy chipre, mekkora lesz a hatásos csatornahosszuk, hány GHz-es frekvenciával működhetnek a mikroprocesszorok, és milyen kapacitásúak lesznek a memóriachipek.

Nagy teljesítményű mikroprocesszorok:

- 130 nm-es technológia: chipméret: 550 mm2, tranzisztorszám: 220+ millió, csatornahossz: 85 nm, frekvencia: 2,1 GHz;

- 100 nm: chipméret: 620 mm2, tranzisztorszám: 880 millió, csatornahossz: 65 nm, frekvencia: 3,5 GHz;

- 70 nm: chipméret: 710 mm2, tranzisztorszám: 2,5 milliárd, csatornahossz: 45 nm, frekvencia 6,0 GHz;

- 50 nm: chipméret: 820 mm2, tranzisztorszám: 7,0 milliárd, csatornahossz: 30 nm, frekvencia: 10,0 GHz;

- 35 nm: chipméret: 940 mm2, tranzisztorszám: 20,0 milliárd, csatornahossz: 20 nm, frekvencia: 13,5 GHz. DRAM memóriakapacitás:

- 130 nm: 4 Gbit; 100 nm: 8 Gbit; 70 nm: 16+ Gbit; 50 nm: 64 Gbit; 35 nm: 128+ Gbit.

Az egyre csökkenő vonalméretekhez egyre precízebb litográfiai berendezésekre lesz szükség, amelyek ára sajnos mindig magasabb lesz. Hatalmas lendülettel folyik a gyártóeszközök következő generációinak fejlesztése. Az új berendezések új fizikai alapelveken alapulnak. A 180, 130 és 100 nm-es vonalak hagyományos optikai (248, 193 és 157 nm-es fénysugár) litográfiai berendezésekkel rajzolhatók. Ezek viszonylag még olcsók, de aztán... A 70 nm-es méretekhez már valószínűleg a litográfiai berendezések következő generációit is használják majd: 157 nm-es optikai, EPL (Electron Projection Lithoraphy) és EUV (Extreme Ultraviolet = különlegesen rövid hullámhosszúságú ibolyántúli sugár). Az 50 és 35 nm-es technológiához már valószínűleg csak EPL- és EUV-berendezések használhatók. Mindezeken túl egyéb, különleges rajzolóberendezéseket is fejlesztenek. Ezek röntgensugarat, illetve ionsugarat használnak.

A Bell Laboratórium pl. nagy erőkkel fejleszti a SCALPEL technológián alapuló elektronsugaras rajzolóberendezéseket, amelyeket 100 nm alatti vonalak rajzolásához használhatnak. Már működnek az első 193 nm-es optikai rendszerek, amelyek 100 nm széles vonalak rajzolására alkalmasak.

Az új, kisebb dimenziókhoz új tranzisztorstruktúrákat fejlesztenek. A Bell Laboratórium 1999-ben két forradalmian új tranzisztorstruktúrát mutatott be az IEDM '99 konferencián a 100 nm alatti dimenziókhoz, amelyek határfrekvenciája valahol 40-50 GHz táján van. Az ún. vertikális tranzisztor 90 fokkal elforgatott MOS-FET tranzisztor, amelyben az áram a Drain (nyelő) és a Source (forrás) között nem vízszintesen, hanem függőlegesen folyik. A vezérlőelektróda (Gate) nem a tranzisztor felső részén, hanem az oldalán helyezkedik el, mégpedig nem egy, hanem kettő, az egymással szemben lévő oldalon, ami a szilíciumchipek sebességét közel kétszeresre növeli. A tranzisztor hatásos csatornahoszsza 50 nm, de a méret tovább csökkenthető, akár 30 nm alá is. A vertikális tranzisztor a chipen sokkal kevesebb helyet foglal, mint a hagyományos. Ez nagyobb sűrűségű chipek megvalósítását teszi lehetővé. A vertikális tranzisztor nagy előnye, hogy viszonylag könnyen gyártható, ugyanis kiküszöböl egy jelentős problémát: mivel a vezérlőelektróda és a szigetelőréteg a gyártási folyamat utolsó lépése, utána már magas hőmérsékletet igénylő lépés nincs, ami csökkenti a meghibásodás lehetőségét.

A másik, szintén nanoméretű tranzisztort "ballisztikus nanotranzisztornak" nevezték el. Az új eszközön szinte akadálytalanul folyik át az áram - hasonlóan egy lövedékhez, amikor átszeli a levegőt -, és négyszer gyorsabb, mint a mai tranzisztorok. A kutatók hatalmas erőfeszítéséket tesznek a tranzisztorok kapcsolási sebességének növelésére. Ez fényesen sikerült, amit bizonyít a négyszer nagyobb sebesség. Ez az első ballisztikus nanotranzisztor, amely szobahőmérsékleten működik, hagyományos szilíciumtechnológiával. A kapu hossza 40 nm, a hatásos csatornahossz 25 nm, a vezérlőelektródát szigetelő oxidréteg vastagsága mindössze 1,2 nm. A gyártás egyik kulcseleme, hogy a szigetelőréteghez vagy kapuoxid előállításához 1000 Celsius-fokon 10 másodpercig oxigént adnak a szilíciumhoz. Mindezek együtt lehetővé teszik, hogy a tranzisztor 85 százalékos hatásfokkal dolgozzon, és az áram szinte akadálytalanul áramoljon rajta keresztül.

A MoSys Inc. bejelentette az 1 tranzisztoros SRAM (Statikus RAM) cellát, amely a hagyományos 6 tranzisztor helyett 1 tranzisztorral tárol 1 bit információt. Az új megoldás a statikus memóriák tárolókapacitását közel ötszörösre növeli. Például a 64 Mbites 1T SRAM-chip 10-15 százalékkal nagyobb, mint a 64 Mbites SDRAM (Szinkron Dinamikus RAM), de 70 százalékkal kisebb, mint a 64 Mbites SRAM.

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01