Hulladékgyűjtés, naprakész online nyomonkövetéssel
Viszkei György, az ÖKO-Pannon ügyvezető igazgatója beszámolt negyedéves eredményeikről is. Ebben az időszakban a cég mintegy kétezer partnere 132 ezer tonnányi becsomagolt terméket bocsátott ki, amelynek értéke - amint azt Viszkei György az MTI-nek elmondta - 70-80 milliárd forint. Ebből a mennyiségből a Kht. 84 ezer tonna, hulladékká vált csomagolást gyűjtetett vissza és hasznosíttatott újra, ami több mint 63 százalékos hasznosítási arány. Ennek értéke másfélmilliárd forint.
A lakossági begyűjtésből származó hulladékmennyiség csaknem 13 százalékos arányt képviselt az év első három hónapjában.
Az ÖKO-Pannon Kht. hulladékgyűjtési rendszerében ma Magyarországon 4,5 millió lakos, több mint 4.400 gyűjtősziget segítségével anyaga szerint szelektálja a csomagolási hulladékot.
Korábbi adatszolgáltatási rendszerük papír alapú volt, amit 2007-től egészít ki az online jelentési rendszer. A program segítségével könnyen nyilvántartható, melyik város, illetve melyik szolgáltató milyen eredményességgel vesz részt a cég által koordinált hulladékgyűjtési rendszerben.
A tájékoztatón részt vettek az ARA AG és a NetMan GmbH. képviselői is.
Az Altstoff Recycling Austria (ARA) AG-t 1993-ban alapították az osztrák kereskedelem és ipar kezdeményezésére. A nonprofit szervezetként működő ARA nyolc hulladékkezelő és hasznosító társcéggel együttműködésben szervezi és finanszírozza a csomagolási hulladékok szelektív gyűjtését és hasznosítását Ausztria területén.
A NetMan GmbH 2003 óta működik független szolgáltatóként és az ARA System kihelyezett szerverközpontjaként. Adatmenedzsment, szoftverfejlesztés és szervezeti tanácsadás jelentik a vállalat fő profilját. Ausztriában többek között ennek a vállalatnak sikerült megoldani a roncsautókra vonatkozó rendelet informatikai alkalmazását.
Viszkei György, az ÖKO-Pannon ügyvezető igazgató közölte, hogy a kht. ügyfélköre 2006 óta 110-el 1.950-re nőtt. A 1996-ban alapított kht. partnerei a teljes magyarországi csomagolás-kibocsátás 70 százalékáért felelnek.
Az ügyfelektől beszedett licencdíj mértéke az idén várhatóan 5,8 milliárd forintot tesz ki, csak úgy mint tavaly. A bővülő ügyfélkör ellenére azért nem nő a bevétel, mert a cégek csomagolóanyagból várhatóan kevesebbet bocsátanak piacra - jegyezte meg az ügyvezető igazgató. Hozzátette, hogy a licenszdíj mértéke tavaly óta nem emelkedett.
A kht. licenszdíj-bevétel egyharmadát a lakossági hulladék kezelésének megszervezésére, kétharmadát pedig a koncentrált ipari-kereskedelmi gyűjtőhelyekről származó szemét gyűjtésére és újrahasznosítására fordítja.
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.