Milyen szűrőt vegyünk DSLR gépünkhöz?
A kérdésre azonban egyszerű válasz nem adható, hiszen attól függ, hogy milyen típusú fotókat készítünk a leginkább, milyen objektívekkel rendelkezünk, mennyit szánnánk rá és mennyi időnk van a számítógépes utómunkálatokra.
Általánosan azonban a kötelező kategóriába tartozik az UV szűrő és a polár szűrő. Sokan használnak még ND gradiens szürkeszűrőt vagy ND semleges szürkeszűrőt. Nézzük meg röviden, hogy melyiket mire lehet használni.
Polár szűrő
A polár szűrők megváltoztatják a fényképezőgép által kapott fény beesési szögét, így például remekül használható a víz- vagy egyéb felületen visszacsillanó fények kiküszöbölésére, segítségével a beverést is korlátozhatjuk, valamint bizonyos színeket kihangsúlyozhatunk. A polár szűrővel mélykék eget varázsolhatunk, vagy lefényképezhetjük a szabadtéri medence vízében úszkáló aranyhalakat.
Ennek köszönhetően a polár szűrő kötelező kellék a tájfotósok eszköztárában, de az utazók is szívesen használják. Polár szűrőt inkább nagy látószögű objektíveinkre érdemes vásárolni, hiszen ezek egy-két fényértéket elvesznek az objektívtől, így főleg a hosszabb teleobjektíveken szinte használhatatlanná válik, hiszen hosszabb záridőt kell beállítani. Ára jóval magasabb az UV szűrőkénél.
UV szűrő
Az UV szűrőket a legtöbben a frontlencse védelme érdekében használják, így ha véletlenül meg is karcolódik az üveg, nem kell eldobnunk drágán vett objektívünket. A minőségi objektívek bizony nagyon drágák és minden fényképésznek borsódzik a háta a megkarcolt frontlencse hallatán. Az UV szűrők viszonylag olcsók, ezért nem kell rajta spórolni, hiszen komoly költségektől is megmenthet bennünket.
A filmes fényképezőgépeket használók számára plusz haszonnal is jár, hiszen az UV szűrő ultraibolya sugarakat is távol tartja. A digitális fényképezőgépek többsége képes szűrni az ultraibolya és infravörös sugarakat. Vásárlás előtt érdemes több szűrőt is megnézni, mert a minőségük eléggé változó. Itt is a drágább a jobb elve érvényesül, a drágább objektívekre érdemesebb a jobbat és drágábbat beszerezni. Az UV szűrő helyett skylight szűrőt is használhatunk.
ND átmenetes szürkeszűrő
Ha a tökéletes felhőkkel díszített gyönyörű tájról készített felvételünkön bosszankodva vettük észre, hogy bár minden tökéletesre sikerült, az égboltot azonban túlexponláltuk, nos akkor megérett az idő, hogy megfontoljuk az átmenetes szürkeszűrő vásárlását. Ezek a szűrők a napszemüvegekhez hasonlíthatóak, amelyek lencséjének felső része sötétebb az alsónál. A szűrő felső része kevesebb fényt ereszt át, mint az alsó, a kettő közötti különbség általában 1-3 fényérték között szokott lenni. Az átmenetes szűrő lehetővé teszi, hogy a tájképeken a világos égboltot és a sötét földet megfelelően kiexponáljuk, anélkül, hogy az égbolt beégne és a táj sötét maradna.
Az ND átmenetes szűrőket kizárólag tájfotózásra, vagy kreatív kísérletezésre ajánlják, ugyanakkor tudni kell, hogy az olcsóbb objektíveken, a zoomoláskor elforduló frontlencse miatt használata szinte lehetetlen, de legalábbis meglehetősen idegesítő lehet. Fix fókusztávú objektíveknél ez a probléma nem merül fel. Tájfotósoknak ajánlott.
ND szürkeszűrő
Kültéri fotózáskor a túl erős fény miatt szinte lehetetlen megfelelően exponálni. Ha nagy blendenyílással és erős napsütésben fotózunk, akkor az ND szürkeszűrő hasznos kellék lehet, hiszen egyenletesen szabályozza a fényképezőgépbe érkező fény mennyiségét, így például nagy látószögű objektívvel is megfelelően kis mélységélességgel fényképezhetünk.
Az ND szürkeszűrőt erős fényben való nagy blendével vagy hosszú záridővel való fényképezésre ajánljuk. Ezt a hatást ki lehet kísérletezni polár szűrővel is, amely azonban esetenként nem kívánt módon megváltoztathatja a színeket vagy a tükröződéseket is.
Kapcsolódó cikkek
- Élesebb képek? Fókuszáljunk korábban!
- Epson Stylus DX4400 többfunkciós készülékek olcsón
- Kompozíció: ne vágjuk ketté a horizonttal a témánkat!
- Nem fejleszti tovább a Digital Image képkezelő szoftvert a Microsoft
- Vaku nélkül is lát a sötétben az új Kodak szenzor
- 4.9.8-as verzióra frissített a Bibble Pro RAW-feldolgozásban
- Frissült az Adobe Camera Raw plugin
- Hogyan készítsünk jobb felvételeket a középre súlyzott fénymérés használatával?
- Barkácsoljunk fotóállványt zsinórból!
- Xerox technológia számítógépes tartalmak egyszerűbb színkezeléséhez
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat
Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.