IT: Amerika a legversenyképesebb, Magyarország térségi első
A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza külön IT-versenyképességi indexet dolgozott ki a vizsgálatba bevont 64 országra. A megszerezhető pontszám 100; az amerikai IT-szektor 77,4-es mutatóval került a világranglista élére. Nem sokkal lemaradva, 72,7-es indexszel Japán a második.
Az első húszban nyolc EU-tagállam van, de mindegyik nyugat-európai. Az uniós - és az egész európai – mezőnyt Nagy-Britannia vezeti, amely 67,1-es pontszámmal a világlista 4. helyére került.
A legjobb kelet-európai helyezést Észtország érte el, amelynek 45,3-es IT-versenyképességi indexe a 25. helyre volt elég, Portugáliával holtversenyben.
Magyarország 41,5 ponttal a 28. helyen van, megelőzve Csehországot (40,7), Lengyelországot (40,0) és Szlovákiát (39,5). Az EU-tagállamok közül Bulgária a sereghajtó: 31,6-es indexével a 42. helyre szorult.
A lista végén Irán áll, 15,7 ponttal.
Magyarországon az összeállítás szerint főleg az IT-szektor üzleti környezete jó a teljes indexet meghatározó részmutatók közül. Erre a felmérés során az EIU 83,0 pontot adott a lehetséges 100-ból, ugyanannyit, mint Franciaországnak vagy Ausztriának.
Az elemzés ezzel kapcsolatban kiemeli: sok feltörekvő gazdaság még messze jár attól, hogy stabil üzleti környezetet teremtsen a információ-technológiai cégeknek, amelyek pedig a gazdaság legtermelékenyebb szektorai közé tartoznak. Paul Montford, a Cisco Systems feltörekvő piaci részlegének elnöke a londoni cégnek elmondta: a felelősségi körébe tartozó országok közül sokban még földtulajdoni nyilvántartás sem létezik, így még egy globális céget is bármikor arra kényszeríthet a helyi kormány, hogy adja vissza az általa vásárolt földterületet.
Hozzátette: egyes kelet-európai országokban nyolc hónapig is eltarthat egy-egy cégbejegyzés, és ekkora késedelem "katasztrofális hatást" gyakorolhat az adott helyi vállalat életképességére.
Magyarország az IT-szektort szabályozó jogi környezetre is meglehetősen jó, 74,5-es indexet kapott, az EIU azonban alaposan lepontozta az információ-technológiai infrastruktúrát: ennek részmutatója mindössze 24,0, miközben az e kategóriában listavezető Svájcé 88,2.
Ebben a részindexben a cég a személyi számítógépek és a szélessávú kapcsolódások elterjedtségét, az internet-biztonságot és az IT-termékekre, illetve szolgáltatásokra fordított kiadásokat veszi figyelembe. Ez utóbbiban a világ egésze messze elmarad az Egyesült Államoktól, ahol tavaly a háztartási és az üzleti szféra együtt 440 milliárd dollárt költött hardverre, szoftverre és IT-szolgáltatásokra.
A viszonylag biztonságos internetes infrastruktúra, a személyi számítógépek és az internetes kapcsolódások magas elterjedtsége révén az amerikai üzleti szféra online pénzforgalma is óriási: becslések szerint a vállalatközi internetes kifizetések összege 2008-ban eléri a 650 milliárd dollárt, ami a globális összeg kétharmada lesz, áll az EIU szerdai londoni elemzésében.
Az IT-infrastruktúra terén azért mégsem az amerikai gazdaság az első, mert az Egyesült Államokban például a mobiltelefon és a mobil adattovábbítás elterjedtsége alacsony Nyugat-Európához és Kelet-Ázsiához mérve.
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.