Segítség versenyképes informatikai pályázatokhoz

forrás Prim Online, 2007. szeptember 6. 13:21

A magyar KKV szektorra nem jellemző az  informatikával kapcsolatos pályázatokon való részvétel. Az új uniós költségvetési időszak nyújtotta lehetőségekről Vicze Gábort, a Microsoft Magyarország Kft. EU üzletfejlesztési tanácsadóját, a kkv-k sikeres pályázati szereplését támogató ötszereplős EUGA konzorcium koordinátorát kérdeztük.

Hol tartanak ma magyar kkv-k az uniós pályázatokban rejlő lehetőségek kiaknázásában?

Az Economist Intelligence Unit megvizsgálta az EU-ba 2004-ben belépett tíz új tag uralkodó pályázati gyakorlatát a 2004–2006-os időszakra nézve. Úgy találták, hogy ez afféle tanulási periódus volt mind az intézményi, mind a céges oldalon. A pályázati pénzek hasznosulási (úgynevezett abszorpciós) mutatója azonban a vártnál is alacsonyabb volt. Ekkor az EU számos adminisztratív lépéssel könnyítette a pályázati felhasználását, Magyarország pedig egyszerűsítette a pályázatokkal járó adminisztrációt. Végül kialakultak az ügyfélbarát pályázati rendszerek.
Ami a hazai cégeket illeti, az EUGA ezer regisztrált felhasználója közül a több mint száz sikeres projekt tulajdonosa írja le, hogyan élték meg a pályázatokat. A cégek beszámolóiból az derül ki, hogy elsősorban a vállalatirányítási rendszerek bevezetésében és a kutatás-fejlesztés területén értek el sikereket.

Az EUGA tapasztalatai szerint mely stratégiai területeken érdemes a leginkább pályázati segítséget nyújtani a kkv-knak?

Az informatikai fejlesztésekkel kapcsolatos pályázatokban nagyon sok fantázia van. Az innováció és kutatás-fejlesztés ugyancsak olyan terület, amely megfelelő pályázatok segítségével fontos forrásokat mozgósíthat. Konzorciumunk ez utóbbi esetben azon dolgozik, hogy a cégek hazai óriás fejlesztésekben vagy uniós projekteken vehessenek részt. A harmadik célterület az informatikai oktatás, a magunk részéről itt szervezőként is jelen vagyunk.

Milyen támogatást nyújtanak a kkv-nek?

Nekik elsősorban a szakértői háttér jelent nagy könnyebbséget, amelyet a konzorcium tagjainak szakmai háttere biztosít, de weblapunk a www.euga.hu is folyamatos segítséget nyújt. Emellett más, kézzel fogható előnyöket is kínál az EUGA: így például a konzorcium akár át is vállalja a pályázatíró cég alapdíjazásának költségét, vagyis a cégek a nem vállalnak felesleges anyagi kockázatot a pályázattal.

Mi ebben az üzlet önöknek?

Tevékenységünk felfogható az öt vállalat – az Intel, a HP, a Microsoft, a T-Online és az UniCerdit Bank– társadalmi szerepvállalásának részeként is. Másrészt a több informatikai fejlesztés nyilvánvalóan bővülő informatikai piacot eredményez, ami kedvezően hat az ebben a szektorban tevékenykedő cégek forgalmára. Mindamellett az is előnyös mindenki számára, ha szakértők terveznek meg lehetséges projekteket, nem pedig a szűk határidő miatt elkapkodott, összecsapott pályázatokat adnak be.

Mi várható 2007–2013 között?


Több projekt, és kétszer-háromszor jelentősebb összeg. A legnagyobb hangsúly az innovációt és a versenyképességet érintő projekteken lesz, mert ezek kapcsolódnak a legjobban az úgynevezett „lisszaboni célok” két fő célkitűzéséhez: a foglalkoztatás növeléséhez és a gazdasági növekedés gyorsításához. A három fő terület az innováció, a versenyképesség és az infokommunikáció területén lesz.

Vannak már sikeres, nyertes pályázatok 2007-ben?

A sikeres pályázók informatikai infrastruktúrájuk teljes modernizálására nyertek forrásokat, a projektek megvalósítása folyamatban van. Ezek a fejlesztések hatékonyabb irodai működést, például intenzívebb email használatot, és magasabb szintű csapatmunkát tesznek lehetővé.

Júliustól milyen pályázatokra lehet számítani?

Mintegy húsz új pályázati lehetőség nyílik meg, elsősorban az informatikai fejlesztések területén: ezek egyike például a vállalatirányítási rendszerek bevezetését és a céges dokumentumkezelők modernizálását támogatja. Ezeknek köszönhetően hatékonyabbá és olcsóbbá válhat a cég működése, például nő a készletek forgási sebessége.
A vállalkozások szempontjából a következő lépcsőfokot az elektronikus kereskedelmet támogató pályázatok jelentik, amelyre ugyancsak lehet pályázni ettől a hónaptól. A zökkenőmentes működéshez ezen a területen már a legfinomabb vállalatirányítási rendszerekre van szükség. 2007-ben ráadásul már az összes 2007–2013 közötti forrásra lehet pályázni, azaz idővel csökkennek a lehetőségek és a források. Ezekről nem szabad lemaradni!

 

Galla Ádám

Kulcsszavak: Microsoft-hu IT pályázat

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01