Autodesk Fórum Budapest: fenntartható tervezéssel a fenntartható jövőért

Kovács Attila, 2007. szeptember 18. 14:07

A mai budapesti Autodesk Forum 2007 konferencia kapcsán sajtótájékoztatót tartott a 2D-s és 3D-s tervezői szoftvermegoldások vezető szállítója. David Palas, ország szintű értékesítési menedzser arra hívta fel a figyelmet, hogy az alapításának 25. évfordulóját ünneplő Autodesk a felelős tervezést tartja a fenntartható fejlődés egyik alapkövének.

"Környezetünket, erőforrásainkat csak akkor őrizhetjük meg a jövő generációi számára, ha már a tervezés során tudatosan alkalmazzuk a fenntarthatóság alapvető szempontjait" - mondta Palas. Németh-Molnár Éva a hazai Autodesk disztribútor, a Tech Data marketing-kommunikációs vezetője hozzátette: "Mindaddig nem beszélhetünk fenntartható fejlődésről, amíg két épület felépítése során egy épületnyi hulladék keletkezik, illetve amíg az általunk létrehozott épületek használják fel a globális energiafogyasztás 40 százalékát, fogyasztják el az összes felhasznált elektromos áram 70 százalékát és bocsátják ki az üvegházhatást létrehozó gázok 48 százalékát. A gépgyártás is jelentős terheket ró környezetünkre, hiszen a késztermék előállításáig megépített nagyszámú fizikai prototípusok révén mintegy kétszer annyi hulladék keletkezik, mint amennyi a ma már rendelkezésre álló digitális modellezésnek köszönhetően szükséges. További problémát okozhatnak a megfelelő adatok hiányában tervezett és megépített infrastruktúrák is. Így válhat a felelős tervezés etikai kérdésből gazdaságivá".

Patrick Mink, az Autodesk csatorna menedzsere így érvelt: "A fenntartható funkciók legnagyobb része már a tervezési eljárás során eldől és megváltoztatásuk költsége a projektek későbbi szakaszaiban jelentősen megnőhet. Az innováció negyedszázados hagyományával büszkélkedő Autodesk új megközelítései, mint például az építészet területén az Épület Információs Modellezés (Building Information Modeling), illetve a gépgyártásban alkalmazott Digitális Prototípuskészítés (Digital Prototyping) olyan eszközt ad a tervezők kezébe, amelyek segítségével már a megvalósítás előtt felmérhetik és mérsékelhetik terveik környezetre gyakorolt hatását és azok gazdasági következményeit.”

Fenntartható megközelítés az építészetben


Az Autodesk, mint épített környezetünk tervezésében termékei révén jelentős szerepet játszó nemzetközi vállalat, olyan újszerű, modern CAD-technológián alapuló eljárások létrehozására helyezi a hangsúlyt, amelyek kellő támogatást nyújtanak a fenntartható tervezés megvalósításához. Az építészet területén alkalmazott új szemléletmód, az Épület Információs Modellezés (BIM: Building Information Modeling) segítségével például az épületre vonatkozó digitális adatokból létrejön egy egységes modell, amelyhez az épület tervezésében résztvevő minden fél (tulajdonos, tervező és kivitelező) hozzáférhet. Az adatokban történt bármilyen módosítás azonnal megváltoztatja a kapcsolódó egyéb paramétereket is, így jelentősen csökkenti a hibázás lehetőségét. A BIM révén a tervek még megvalósulásuk előtt tapasztalhatóvá válnak: kalkulálható az épület statikája, de akár annak energiafogyasztása is. Így szinte költségmentesen alakítható ki az ideális, környezetbarát forma. Ez annál is fontosabb, mert az építkezési hulladékok átlagosan a felhasznált anyagok egyharmadát teszik ki, az építkezések és az épületek használata során termelt hulladék mennyisége eléri a 7-8000 tonnát, az épületek a természetes erőforrások 40 százalékát emésztik fel, s az építkezések ivóvizünk 12 százalékát használják el.

Digitális prototípuskészítés: környezetkímélő üzleti előnyök

A gépgyártás területén a Digitális Prototípuskészítés kínál hasonló előnyöket. Az Autodesk új megközelítésének segítségével ugyanis felére csökkenhet az előállított fizikai prototípusok száma, így a leginnovatívabb gyártók akár 48 százalékkal csökkenthetik a prototípus-készítésből származó költségeiket és akár 58 nappal korábban juthatnak piacra termékeikkel, mint az átlagos gyártó. A digitális prototípuskészítés lehetővé teszi a mérnökök számára, hogy megtapasztalhassák ötleteik tényleges működését még a tervezés fázisában, illetve a tervezői eszközök integrálásával összeköthetik a forma- és mérnöki tervezést, valamint a gyártás fázisaiban résztvevő szakemberek munkáját. Egyetlen digitális prototípus felhasználásával a gépipari vállalatok szimulálhatják a tervezett berendezés való világban nyújtandó teljesítményét és megjelenését, illetve könnyűszerrel elvégezhetik azokat a változtatásokat, amelyek a létrehozandó formához és funkcióhoz szükségesek. A tervezés és gyártás folyamatának összehangolásával az élvonalbeli gyártók költségeiket jelentősen csökkenthetik, valamint könnyebben teljesíthetik a minőségre és határidőkre vonatkozó követelményeket.

A mai egész napos konferencián három szekcióban (infrastruktúra és térinformatika, magasépítés, gépipar) összesen 25 előadás hangzott el. A fontosabb fókuszterületek a következők voltak: CAD és GIS közötti szakadék áthidalása; Topobase elhasználási megoldások, térinformatikai megoldások; fenntartható tervezés Autodesk építészeti megoldásokkal; fejlett tervezési megoldások a gépiparban, 

További információ:
www.autodesk.hu
www.autodesk.com

Kulcsszavak: CAD építészet Autodesk

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A FŐTAXI a Formula 1 Magyar Nagydíj hivatalos szállítópartnere

2024-ben immár 39. alkalommal rendezik meg a Formula 1 Magyar Nagydíjat. A Hungaroring Sport Zrt-vel kötött megállapodás értelmében a július 21-én tartandó viadal hivatalos és kizárólagos személyszállító partnere a legnagyobb múltú hazai taxitársaság, a FŐTAXI lesz. A megállapodás célja, hogy a látogatók és a partnerek egyszerűen és biztonságosan jussanak el a Hungaroringre és haza. 

2024. május 15. 12:59

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

2024. május 15. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38