60 éves a tranzisztor
Az elsőként 1947. december 16-án bemutatott új eszköz jóval gazdaságosabban és megbízhatóbban végezte el a jelerősítés és -továbbítás feladatát, mint elődei a vákuumcsövek, ráadásul kisebb helyen is elfért. Nem sokkal utóbb William Shockley kifejlesztette az első bipoláris tranzisztort (BJT), amely aztán a későbbi fejlesztések alapja lett. A felfedezés az első néhány évben nem kavart túl nagy port, az ’50-es években azonban az első tranzisztoros rádiók megjelenésével minden megváltozott. Az eszköz először a szórakoztató elektronikát forradalmasította, de kulcsszerepet játszott az űrhajózásban is. A legkomolyabb áttörés ugyanakkor kétségtelenül a tranzisztoroknak azzal az előre nem látott tulajdonságával függ össze, hogy méretük gyakorlatilag a végtelenségig csökkenthető. Ez pedig addig elképzelhetetlen távlatokat nyitott a számítástechnikában, szünet nélkül egyszerre látványosan gyorsabbá és olcsóbbá téve a termékeket.
Gordon Moore, az Intel egyik alapítója 1965-ben megjósolta, hogy az egy adott méretű áramkörlapkán elhelyezett félvezető-komponensek – vagyis tranzisztorok – száma évente megkétszereződik, és ez meglepő módon egészen pontos prognózisnak bizonyult. 1975-ben Moore két évre módosította a duplázódási periódust és az iparág azóta is, több mint három évtizede tartja ezt az ütemet. Pedig többször is azt jósolták, hogy a miniatürizálás nem folytatható egy bizonyos határon túl – az áramkörök kialakítására használt litográfiai eljárás ugyanis sokak szerint nem lett volna képes az alkalmazott fény hullámhosszánál kisebb komponensek létrehozására. Ezért először az 1 mikront, majd a 250 nanométert jelölték meg ilyen fizikai határvonalként, végül azonban a ’90-es évekre mindkettőt sikerült áttörni. Jelenleg a fémből készült áramkör-kapuknak köszönhetően már 45 nanométeres technológiával készülnek a legújabb csipek, és a mértékadó jóslatok szerint a Moore-törvény legalább 2020-ig, az atomi nagyságrendek eléréséig érvényben maradhat.
Kapcsolódó cikkek
- Atomnyi adatcellák, molekulányi tranzisztor az IBM-től
- IBM: a többemeletes chipeké a jövő
- Világrekord: 60 százalékkal gyorsabb tranzisztorok
- Szupergyors csip-tranzisztor az IBM-től
- A világ legkisebb nanocső tranzisztora
- Olcsó műanyag csip-tranzisztorok a Xeroxtól, 2-3 éven belül
- Új technológiák fejlesztésén dolgozik az AMD
- Hamarosan csődöt mondanak a hagyományos chipgyártási technológiák
- Fém-szilícium tranzisztor a 45 nm-es és finomabb technológiákhoz
- Újfajta háromkapus AMD tranzisztor
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Színes ePaper notebook az inspiráló gondolatokhoz és a kreatív ragyogáshoz
Örömmel mutatjuk be a BOOX Note Air4 C-t, a Note sorozat legújabb tagját, amit merész gondolkodóknak és alkotóknak terveztek. A Note Air3 C kivételes funkcióira építve ez a következő generációs színes ePaper tablet jelentős előrelépést tesz a színes ePaper kijelző, a teljesítmény és a felhasználói élmény terén.
Így készüljünk az ünnepi online-rohamra
Az ünnepi szezon közeledtével egyre többen böngészik a webáruházak kínálatát. A korábbi évek tapasztalatai alapján karácsony előtt többszörösére emelkedik a rendelések mennyisége, különösen a Black Friday-t követően. A futárszolgálatok is készülnek az év legforgalmasabb időszakára.
Irodai és költséghatékony perifériákkal újít a Sandberg
A változatos számítástechnikai- és mobiltartozékairól ismert Sandberg bemutatta új, modern igényeknek megfelelő irodai egerét, valamint Saver sorozatú, jack csatlakozós headseteit. Ezekkel a termékekkel a Sandberg a modern irodák számára kínál költséghatékony megoldásokat a márkától megszokott minőséggel és 5 év garanciával.
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.