Az ígért adatroaming díjak is irreálisak?
A mobilszolgáltatók adatforgalmi díjai belföldi használat esetén (nem akciós árakkal számolva) nettó 0,83 és 1,00 Ft között mozognak MByte-onként, abban az esetben, ha a felhasználó kihasználja a havidíjban biztosított 5 GByte-ot. Amennyiben nem használja ki a biztosított adatforgalmat, a díjak fajlagosan magasabbak lehetnek. Ha a felhasználó túllépi az 5 GByte forgalmat, ellentétben a hang esetén megszokott konstrukciókkal, nem kevesebbet, hanem többet kell fizetni. Ebben az esetben az ár nettó 5 és 10 Ft között mozog MByte-onként, amit 10 kByte-onként kell fizetni.
A SciamuS tényfeltáró sajtóközleménye és az infotársadalmi EU-biztos fellépését követően a külföldi használatért a T-Mobile ígérete alapján nettó 525 Ft-ot kell majd fizetni Mbyte-onként. A SciamuS megítélése szerint ez is irreálisan magas, hiszen 50-100-szor magasabb összeg, mint belföldi adatforgalom esetén. Rontja a helyzetet tovább, hogy a külföldi használatért nem 10 kByte-onként számláznak a szolgáltatók, hanem a Pannon és a T-Mobile 100 kByte-onként, a Vodafone 500 kByte-onként. Ez hasonlóan hátrányos, mint a hangszolgáltatás esetén a percdíj alapú elszámolás.
A Vodafone által emlegetett „elkötelezettség jeleként biztosított kedvezmény” nettó 2 500 Ft-ért 50 Mbyte forgalmat biztosít, aminek három buktatója van. Ez a csomag kizárólag preferált hálózatra vonatkozik, illetve az 50 Mbyte-ot túllépve (amit figyelemmel kísérni szinte lehetetlen) nettó 1042 Ft / Mbyte-ot fizethetünk. Ezen felül az elszámolás 500 kByte-os egységekben történik, ami szintén nagyon hátrányos a fogyasztókra nézve. De ha mindezen rejtett csapdákat figyelmen kívül hagyjuk, akkor is irreálisan magas 2 500 Ft / nap / 50 Mbyte, a belföldi 4 167 Ft / hónap / 5 GByte-hoz képest.
A Pannon ára jelenleg nettó 667 Ft / Mbyte, ez „csak” 67-szer annyi, mint a belföldi díj. Ez az ár is kizárólag preferált partnerhálózatban érvényes, melyből a Pannonnak kevesebb van, mint a másik két szolgáltatónak. Nem preferált hálózatban az ár nettó 2 000 Ft / Mbyte, ami a belföldi ár 200-szorosa!
A SciamuS szerint a szolgáltatóknak minimális adminisztrációs munkát jelent csupán a külföldi használat, így tapasztalataikra alapozva az ár nem lehetne több a belföldi árak 1,1-szerese, maximum 1,5-szerese. Emellett a külföldre utazók szokásainak megfelelően indokolt a napi csomagok alkalmazása.
A SciamuS számításai alapján a reális ár, napi csomag esetén, nettó 300 – 500 Ft, mely a tanácsadó javaslata alapján magában foglalna 100 Mbyte forgalmat (így lenne nettó 3 – 5 Ft / Mbyte az adatroaming díja), az e feletti használat esetén (alkalmazkodva a mobilszolgáltatók nem túl logikus szokásaihoz) nettó 12 Ft / Mbyte összegért internetezhetnénk külföldön, 10 kByte-os egységekben számlázva.
Kapcsolódó cikkek
- Mit tehetünk a 37500 Ft-os perdíjak ellen?
- Mobil-internet - a T-Mobile felére csökkenti az árat
- A Vodafone is csökkenti az adatátvitel roamingdíját
- Öt európai mobiltársaság csökkenti adatroaming tarifáit
- Adatroaming - irreálisan magas díjak külföldön
- Az EU még mindig elégedetlen a roaming-díjakkal
- Tanulmány az európai roaming-tarifák csökkenéséről
- Telekommunkációs optimalizálás az RTL Klubnál
- Kijelző és SIM nélküli mobil utazóknak
- SciamuS: a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács ajánlása kevés
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Így parkolunk mi: hol és mennyit fizetnek a magyarok a várakozásért?
Országosan 720 forintot fizetnek átlagosan az autósok egy parkolásért, de 1000 forint alatt ritkán ússza meg az, aki Budapest belvárosában áll meg a járművével – derül ki a Simple mobilapplikáció statisztikájából. Több órát inkább a népszerű kirándulóhelyek és fürdők környékén várakoznak a magyar autósok, ezért vidéken a nyár számít kiemelt időszaknak parkolás szempontjából.
Karácsony korlátok nélkül
Az embereket egymástól elválasztó láthatatlan, de nagyon is érzékelhető falak áttöréséről szól a Telekom idei karácsonyi kampánya. Magyarország mellett a Deutsche Telekom Csoport kilenc másik európai országában bemutatott alkotás üzenete, hogy a bennünket körülvevő sokféle gátat legtöbbször mi magunk teremtjük meg, és hogy tudatos igyekezettel ugyanolyan egyszerűen lebonthatjuk őket – sokszor éppen a hétköznapok innovációi által – mint amilyen észrevétlenül felépültek.
A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.
A HONOR Magic V3 és V2 a minimalista divat legjobb barátai
A telefon, a kulcsok, a laptop, a pénztárca, a tablet, az iratok és egyéb, a hétköznapi munkavégzéshez – sőt, létezéshez – szükséges holmik cipelése kimerítő lehet. Nem beszélve arról, hogy kihat a divatra is: elvégre olyan táskákra van szükségünk, amikbe ezek mind beleférnek. A táskaválasztás pedig öltözetünket is meghatározhatja.
Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot
A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták.