Nyílt forráskódú számítógépprogramokra vált a német külügyminisztérium
Az átállás már több mint négy éve tart, a külügyminisztérium szerverein már nyílt forráskódú szoftverek futnak, jelenleg a több mint harmincezer asztali gépre telepítik fel a rendszert. A teljes átállás 2009 végére fejeződik be, mondta Karl-Georg Schon.
A remélt nagyobb biztonság és a kevesebb költség mellett az előnyök között van az is, hogy a különböző hibák és biztonsági rések könnyebben orvosolhatók, mint a licenchez kötött programok esetén, tette hozzá.
A nyílt forráskódú programok használatának ötlete a kilencvenes években vetődött fel, amikor a tárcának le kellett cserélnie addig használt, elavult operációs rendszerét. Az átállás több mint nyolcvan százalékkal olcsóbb volt, mintha a világ legnagyobb operációs rendszerének következő verziójára álltak volna át. A Windows NT-ről a Windows XP-re való váltásra százmillió eurót kellett volna költenie a tárcának, de a Linux bevezetése csak 17 millióba került, mondta a tanácsos.
Szerinte az átállás a Microsoftot is érzékenyen érinti, erre vall, hogy a vállalat vezetője, Bill Gates két hónappal ezelőtt személyesen lobbizott a német kancellárnál az ügyben.
Egyes szervereken azonban továbbra is a Windows marad, mert nem minden alkalmazás futtatható a nyílt forráskódú környezetben. Éppen ezért a tárca szeretné elérni, hogy a szoftvergyártók is alkalmazkodjanak az új irányzatokhoz.
A világon egyre több kormányzati szerv használ nyílt forráskódú programokat, a német külügyminisztérium információi szerint azonban tárcájuk az első az EU-ban, amelyik ilyenekre vált. Habár a külügyminisztérium átáll, összkormányzati döntés még nem született arról, hogy a német kormányzati szervek a jövőben nyílt forráskódú rendszereket használjanak.
Egyúttal Németország nem bátorítja az uniós szerveket és a többi tagállamot arra, hogy nyílt forráskódú szoftvereket használjanak, mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy mik az igényei és lehetőségei, húzta alá Karl-Georg Schon.
Németország egyébként is egyre fontosabbnak tartja az információs technológia terjesztését.
A német külügyminisztérium hétfőn jelentette be, hogy a kormányzat új programot indít a digitális szakadék áthidalására a világ fejlett és fejlődő része között. A Konrad-Zuse ösztöndíj-program 2009-ben indul, az első évben tíz résztvevővel. Összesen több mint száz - főként fejlődő - országból várnak jelentkezőket a programra. Az ösztöndíjasok a tervek szerint havonta 1200 eurót kapnak majd 12 hónapon keresztül,mondta Henrich Tiemann külügyi államtitkár.
Németország további programokkal is megpróbálja hangsúlyozni szerepét az információtechnológiában. Ezek közé tartozik az Ötletek földje (Land der Ideen) program, amelynek kiemelt célja, hogy bemutassa a világnak: Németország nemcsak az autógyártásban van a világ élvonalában, hanem a távközlésben és az információtechnológiában is.
Kapcsolódó cikkek
- Az APEH-nél már működik. Az okmányirodákban miért nem?
- HP Linux alapú ultra-hordozható noteszgép
- Ügyfélkapu: kulcsot mindenkinek!
- Kritikus Linux kernel hibák
- Kibővíti az openSUSE Build Service támogatását a Novell
- Új e-kormányzati platform a kormányok és az állampolgárok szolgálatában
- 200 dolláros Linspire Linux PC
- Office Depot: a Novell SUSE Linux Enterprise Serverrel egyszerűsíti informatikai rendszerét
- Lejár a jogosítvány - értesítés e-mailben
- Elégedetlen dolgozó okozta a nagy kaliforniai áramhiányt
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.