Újfajta memória-áramkört fedeztek fel a HP tudósai
A tudományos felfedezés érdekessége, hogy az áramkör létezése elméleti szinten közel négy évtizede felmerült, ám a gyakorlati megvalósításig csak most sikerült eljutni. Leon Chua, a Berkeley Egyetem fizikusa ugyanis már az 1970-es évek elején kimondta, hogy az úgynevezett rezisztorok, kapacitorok és induktorok mellett léteznie kell egy negyedik alapvető passzív áramkör-típusnak is. Ezt Chua memória-rezisztornak, vagy röviden memrisztornak nevezte el, éppen egy sajátos tulajdonsága miatt. Ez pedig nem más, mint az, hogy az áramkör „emlékszik”. Amint Stanley Williams, a HP kutatócsoportjának vezetője a sajtónak elmondta, a speciális áramkör megjegyzi a rajta keresztüláramló elektromos áram irányát, illetve a töltés nagyságát. A felfedezés gyakorlati haszna nyilvánvaló: egy ilyen áramkörökre épülő memóriacsip feleslegessé tenné, hogy az operációs rendszert és a különféle alkalmazásokat minden bekapcsoláskor a merevlemezről kelljen hosszasan betölteni a számítógépbe, sőt, rögtön abban a helyzetben tudnánk bekapcsolni a gépet, ahogyan utoljára kikapcsoltuk. A jelenleg használatos DRAM-ból ugyanis áram híján elvész minden információ, a flashmemória pedig különböző okokból nem alkalmas a rövid távú kiváltására.
Williams szerint az egy szempillantás alatt a legutolsó állapotnak megfelelően felálló rendszerekre azért egy darabig még várnunk kell, mivel a memrisztorok leginkább nano-méretben kezdenek el működni, azt pedig, hogy az áramkörök ilyen körülmények között hogyan viselkednek, egyelőre alaposan tanulmányozni kell. Nem véletlen egyébként, hogy az elméletben már megjósolt áramkörtípust csak most sikerült megalkotni, hiszen a nanotechnológiát is csak mostanában kezdték el a gyakorlati tudomány területén kiaknázni.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- HP Mini 210-es netbookok átlag fölötti tudással
- A HP befejezte a 3Com felvásárlását
- Újraírhatja a számítástechnikát a HP memóriafelfedezése
- Új, nagy teljesítményű HP munkaállomások Intel Xeon 5600 CPU-kal
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.