Újfajta memória-áramkört fedeztek fel a HP tudósai
A tudományos felfedezés érdekessége, hogy az áramkör létezése elméleti szinten közel négy évtizede felmerült, ám a gyakorlati megvalósításig csak most sikerült eljutni. Leon Chua, a Berkeley Egyetem fizikusa ugyanis már az 1970-es évek elején kimondta, hogy az úgynevezett rezisztorok, kapacitorok és induktorok mellett léteznie kell egy negyedik alapvető passzív áramkör-típusnak is. Ezt Chua memória-rezisztornak, vagy röviden memrisztornak nevezte el, éppen egy sajátos tulajdonsága miatt. Ez pedig nem más, mint az, hogy az áramkör „emlékszik”. Amint Stanley Williams, a HP kutatócsoportjának vezetője a sajtónak elmondta, a speciális áramkör megjegyzi a rajta keresztüláramló elektromos áram irányát, illetve a töltés nagyságát. A felfedezés gyakorlati haszna nyilvánvaló: egy ilyen áramkörökre épülő memóriacsip feleslegessé tenné, hogy az operációs rendszert és a különféle alkalmazásokat minden bekapcsoláskor a merevlemezről kelljen hosszasan betölteni a számítógépbe, sőt, rögtön abban a helyzetben tudnánk bekapcsolni a gépet, ahogyan utoljára kikapcsoltuk. A jelenleg használatos DRAM-ból ugyanis áram híján elvész minden információ, a flashmemória pedig különböző okokból nem alkalmas a rövid távú kiváltására.
Williams szerint az egy szempillantás alatt a legutolsó állapotnak megfelelően felálló rendszerekre azért egy darabig még várnunk kell, mivel a memrisztorok leginkább nano-méretben kezdenek el működni, azt pedig, hogy az áramkörök ilyen körülmények között hogyan viselkednek, egyelőre alaposan tanulmányozni kell. Nem véletlen egyébként, hogy az elméletben már megjósolt áramkörtípust csak most sikerült megalkotni, hiszen a nanotechnológiát is csak mostanában kezdték el a gyakorlati tudomány területén kiaknázni.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- HP Mini 210-es netbookok átlag fölötti tudással
- A HP befejezte a 3Com felvásárlását
- Újraírhatja a számítástechnikát a HP memóriafelfedezése
- Új, nagy teljesítményű HP munkaállomások Intel Xeon 5600 CPU-kal
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.