Magyar cégek a EU-hoz fordulnak a 25 milliárdos szoftvertender miatt
Kürti László, az egyik cég, az Open SKM Agency Kft. ügyvezetője kedden az MTI-nek elmondta a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSzF) az idén január elején írt ki beszerzési eljárást szoftverekre, amelynek feltételei szerinte több ponton is sértik a szabad verseny elvét és így bebetonozza a Microsoft monopóliumát a magyar oktatásban és közigazgatásban használt szoftverek területén. A három cég - az Open SKM, a Multiráció Kft. és az ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. - konzorciumi formában kívánt indulni a központosított közbeszerzési eljárás alapján keretmegállapodás megkötésére irányuló pályázaton, de a műszaki dokumentáció részletes tanulmányozása során arra jutottak, hogy nem érdemes, mert kizárólag az amerikai Microsoft, a világ legnagyobb szoftvercégének termékei nyerhetnek.
"A szövegben 1631 alkalommal szerepel a Microsoft megnevezés, ami már önmagában is törvényellenes, mert egy ilyen pályázat nem nevesíthet terméket" - mondta Kürti László. A társaságok álláspontja szerint a pályázat versenykorlátozó, mert gátolja az úgynevezett nyílt forráskódú szoftverek felhasználásának esélyegyelnlőségét az oktatásban és a közigazgatásban.
Az ügyben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított, mert a pályázat szövegét nem találta összeegyeztethetőnek a hatályos közbeszerzési törvénnyel. A Közbeszerzési Döntőbíróság mint elsőfokú hatóság februárban helybenhagyta a kiírást. A GVH fellebbezett a határozat ellen. A Fővárosi Bíróság először május 19-re tűzte ki a tárgyalás napját, majd július 7-re halasztotta. A három cég szerint mindkét lépés jogellenes, mert a közbeszerzéssel kapcsolatos ügyek tárgyalását sürgősséggel, harminc napon belül meg kell kezdeni. Időközben kihirdették a pályázat győzteseit: Microsoft szoftvereket forgalmazó vállalatok nyerték el a megbízást, és a köz-, és felsőoktatásra vonatkozó első szerződéseket összesen 1,4 milliárd forint értékben már meg is kötötték - mondta Kürti László.
Kürti cége a botrányosnak ítélt pályázat ügyében nyílt levéllel fordult a köztársasági elnökhöz, a Fővárosi Bíróság eljárásával kapcsolatban pedig panaszt tett az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnál. A panasz kivizsgálását a tanács a Fővárosi Bíróság vezetőjének hatáskörébe utalta, a köztársasági elnök hivatalából pedig mind a mai napig nem érkezett válasz - mondta Kürti László.
A három vállalkozás a kedden elküldött közös levélben arra kéri Neelie Kroes versenyügyi biztost, hogy indítson eljárást a KSzF januári pályázatával kapcsolatban. A társaságok azt tartanák kedvező eredménynek, ha a brüsszeli bizottság tagja új pályázat kiírását rendelné el, amelyen nyílt forráskódú szoftverekkel foglalkozó vállalatok is a siker reményével indulhatnának.
Kapcsolódó cikkek
- Reuters: az EU a jövő héten lezárja a Microsoft-ügyet
- Állami szoftverbeszerzés nettó 24 milliárd forintért
- Az EU több böngészőt szeretne a Windows 7-be
- Operával és Firefox-al érkezhet a következő Windows
- Végre szabad utat adott a kormány a nyílt forráskódnak
- A Mozilla is beszáll a Microsoft-EU perbe
- Az EU megint előveheti a Microsoftot, ezúttal az Explorer miatt
- GVH - nem élt vissza erőfölényével a Microsoft
- Microsoft-per: Jogszerű volt a közbeszerzés a bíróság szerint
- GVH: a versenysemlegességet sérti a 25 millárdos Microsoft ügy
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.