60 éves a mai számítógép elődje
Már korábban is készültek számítógépek, sőt a hadsereg kiterjedten használta őket a második világháború során, ám a Baby újdonsága abban rejlett, hogy elődjeitől eltérően nem kellett minden feladathoz újjáépíteni. A szobaméretű gépezet ebben már igen hasonlított a mai PC-kre, és olyan híres számítógépek utódja volt, mint az amerikai ENIAC, vagy éppen a brit Colossus. Ez utóbbit a német legfelsőbb parancsnokság kódolt üzeneteinek megfejtésére használták, és a történészek értékelése szerint nem feltűnő módon, de igen nagy mértékben befolyásolta a háború kimenetelét. Ez a két híresség azonban csak akkor tudott új feladatot kiszámolni, ha részben átépítették, és itt jelentős változtatásokra kell gondolni, az átállás néha napokig is eltartott.
A Baby egy érdekes kijelzőféleséggel is rendelkezett, ezen lehetett nyomon követni a számítási műveleteket. A memória mindösszesen 128 bájt, vagyis 1024 bit volt, ebbe kellet belezsúfolni a programot és a kiszámolandó információt is.
Összehasonlításképpen, egy mai 1 GB-os DRAM chip nagyjából 8 milliárd bitet képes elraktározni. Ez a memóriakorlát azonban nem igazán akadályozta a manchesteri programozókat, aki szerint ezekkel a korlátokkal is igen érdekes kódokat lehetett írni. A gép még ma is élő kifejlesztőit egy ünnepség keretén belül tünteti ki a brit számítástechnikai társaság (BCS).
Kapcsolódó cikkek
- Búcsúzik a floppy
- 20 éves a LED nyomtatás Európában
- Múzeumi darab lett a Pirate Bay egyik szervere
- Internettörténeti kiállítás nyílt Szegeden
- 30 éves a CD-lemez - vajon mennyi van hátra?
- Fényképezés és a reneszánsz a Nagymező utcában
- 50 éves az IC
- 30 éves az Intel x86-os architektúra
- Egymilliárd winchestert gyártott eddig a Seagate
- Továbbra is látogatható a Petzval József korának fotótechnikája című kiállítás a műszaki múzeumban
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.