A France Télécom elállt a TeliaSonera megvásárlásától
A France Télécom visszavonta a skandináv TeliaSonera távközlési szolgáltatóra tett, 40 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. A hír a TeliaSonera részvényét 13 százalékkal lökte lejjebb, megkönnyebbülést okozott viszont a France Télécom iránt érdeklődőknek, ami több mint 7 százalékos árfolyam-emelkedésben mutatkozott meg hétfőn.
- A visszalépés azt mutatja, hogy a France Télécom nem érdekelt az öncélú növekedésben. A bejelentés minden bizonnyal megnyugtatja a befektetőket - mutatott rá Vincent Griffon, a CM-CIC Securities szakértője.
A France Télécom június 5-én közzétett, előzetes készpénzes és részvénycserés ajánlata nem győzte meg sem a TeliaSonera igazgatótanácsát, sem a főrészvényeseket, a 37,3 százalékos tulajdonnal rendelkező svéd kormányt, sem a 13 százalékkal részes finn kormányt: túl alacsonynak találták a kínált árat. A felek az egyeztető tárgyalásokon sem jutottak dűlőre, a TeliaSonera szerint az ajánlat nem javult érdemben, és jelentősen alulértékelte a vállalatot. A France Télécom szerint is az üzlet végül az ajánlott összegen hiúsult meg, mivel a TeliaSonera megvásárlása "nem kulcsfontosságú tényező a cég stratégiájának végrehajtásában", olvasható a France Télécom közleményében.
Az ajánlat visszavonása megkérdőjelezi a TeliaSonera jövőjét. A svéd állam értékesíteni kívánja 37,3 százalékos pakettjét a valaha végrehajtott legnagyobb privatizáció keretében, de nyilvánvalóvá tette, hogy nem bármi áron. Tom von Weymarn, a TeliaSonera elnöke egy nyilatkozatában kijelentette, hogy a vállalat "önállóan is kiváló növekedési potenciállal rendelkezik".
Robert Jakobsen, a Jyske Bank elemzője nem tartja meglepőnek a tárgyalások kudarcba fulladását, hiszen a TeliaSonera vezetése nem hagyott kétséget afelől, hogy már az eredeti ajánlatot is túl alacsonynak találta. - A France Télécom pedig kimutatta, hogy nem lesz hajlandó sokkal messzebbre menni, úgyhogy nem történt meglepetés."
Az eredeti Telia - mely később egyesült a finn Sonera vállalattal - tőzsdei részvénykibocsátása 2000-ben végül veszteséget hozott a befektetőknek, az internetes és elektronikai "dot-com" buborék kipukkadásakor. A svéd állam az eredeti kibocsátási árfolyamhoz közeli, részvényenként 60-65 koronás árfolyamot kíván elérni, szemben a France Télécom által ajánlott 54-55 koronával. A végső ajánlat pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra, de az ügylethez közelálló forrásoktól úgy tudni, hogy a France Télécom az eredetileg ajánlott 52 százalékos készpénzarány növelésére tett csak javaslatot.
Kapcsolódó cikkek
- Öngyilkossági hullám a France Télécom-nál
- Egyesítené brit leányait a Deutsche Telekom és a France Télécom
- A France Telecom felvásárolná a TeliaSonerat
- A vártnál kisebb profit, de biztató kilátás a TeliaSoneránál
- A France Télécom a Telenor felé kacsingat
- A Deutsche Telekom 1,4 milliárd eurót adna a holland Orange-ért
- A dolgozók jelentős része sztrájkolt a France Telecomnál a tervezett létszámcsökkentések miatt
- Sztrájk a France Telecomnál a tervezett létszámcsökkentések miatt
- Negyedéves céljától elmaradt a TeliaSonera
- A France Télécom 22 ezres leépítést tervez
Céginfó ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új vezetőt kap az EIT InnoEnergy
Mikołaj Budzanowski lett az EIT InnoEnergy Közép-Európa új vezérigazgatója. A 2025 januárjában hatályba lépő stratégiai kinevezés célja, hogy a fenntartható energetikai fejlesztések mellett elkötelezett szervezet növelje a szerepét a tiszta technológiák közép-európai elterjesztésében és felgyorsítsa az energetikai átmenetet ebben a régióban.