MVM-cég az internetes áramkereskedelmi piactér működtetésére
Az új társaság felügyelő bizottságának tagjaivá a piaci szereplők képviselőit választották, a testület elnöke Bakács István, az E.ON Hungária Zrt. igazgatóságának tagja lett. A testület független az MVM-től, nincs egyetlen olyan tagja sem, aki a döntően állami tulajdonú áramcéghez közvetlenül köthető. Bakács István szerint az önálló cég növeli a piac működésének átláthatóságát. Magyarázata szerint a jövő a regionális áramtőzsde, de vélekedése szerint arra még sokáig kell várni. Szerinte a magyar villamosenergia-tőzsde kialakítása és működtetése drága és költséges egy ilyen kis piachoz mérten.
Az MVM Piactér - mostantól www.powerforum.hu - a potenciális szerződéses partnerek megtalálásának tere, a magyarországi áramkereskedelem egyik meghatározó tényezője. Ezen a kereskedési rendszeren cserélt gazdát 2007-ben a felhasználás több mint 10 százaléka, 4.347 gigawattóra villamos energia, mintegy 73,4 milliárd forint értékben. A jelenleg regisztrált 61 szereplő közül 39 kereskedő, nyolc áramtermelő, hat feljogosított fogyasztó, valamint a Mavir mellett hét külföldi kereskedő. A résztvevők név nélkül licitálnak fél órás ajánlati kötelezettséggel, de a rendszer a szerződéskötést már nem végzi el. Mártha Imre elmondta, a 2003 óta működő piactéren még nem fordult elő, hogy ne kötötték volna meg a partnerek a szerződést. Ha ilyen megtörténne, akkor azokat a résztvevőket a teljesen ingyenes kereskedési lehetőségből kizárják.
Az MVM vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a rendszer alacsony költséggel működik, nagyon rugalmas, a működése mindenki számára átlátható. Nincs standardizált termék, bármilyen termékre, bármilyen időszakra, bármilyen termékstruktúrára lehet ajánlatot tenni, ezért népszerű. Nemcsak a legnagyobb magyarországi kereskedelmi platform, hanem a leglikvidebb is. Mártha Imre szerint akár egy közepes méretű vállalkozásnak is érdemes regisztrálnia, már csak azért is, hogy az áram piaci árát figyelemmel kísérhesse.
Arra az újságírói kérdésre, hogy kevés-e az áram, Mártha Imre azt válaszolta, hogy versenyképes termékből nincs elég. Bakács István ehhez hozzátette: Magyarországon valójában kínálat van, csak kérdés, milyen áron.
A Powerfórum Zrt. felügyelő bizottságának tagja Bakács István mellett Bertalan Zsolt, a Mavir Zrt. igazgatója, Felsmann Balázs energetikai szakértő, Hornai Gábor, a Magyar Villamoselenergia-kereskedők Egyesületének elnöke, Valaska József, a Mátrai Erőmű Zrt. elnöke, Varga Sándor, a BC-Energiakereskedő Kft. ügyvezető igazgatója, és Vigassy Csaba, a Magyar Energia Hivatal képviselője. A társaság operatív irányítását pedig Lovas Győző látja el, aki a rendszer fejlesztését és működtetését korábban is felügyelte.
Kapcsolódó cikkek
- Online zenebolttal érkezik az Ubuntu 10.04
- Jön az orosz eBay
- Működőképes az önkéntes fizetési modell
- Elindult a Vodafone Online Shop
- Dell webáruházat nyitott az EnterNet
- A webáruház-specialista KASA-csoport Magyarországon terjeszkedik
- Online áruházat nyit a Microsoft
- Árguru.hu: Új árösszehasonlító oldal indult
- Elsöpri az online piac a kiskereskedőket?
- EU: Megállapodás az e-szolgáltatások forgalmi adóztatásáról
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.