A német szoftveres szakemberimport színe és visszája
A láthatóan átgondolt kormányprogramnak csupán egyik eleme, hogy Kelet-Európából, Indiából és a Távol-Keletről mintegy 30 ezer informatikai szakembernek kíván időhöz kötött lehetőséget adni németországi munkavállalásra.
A szerdai bejelentéssel még pénteken és szombaton is címlapsztoriként foglalkoztak az újságok, köztük az olyan mértékadó napilapok is, mint a Die Welt, és ezzel kezdik folyamatosan híreiket a német rádió- és tévéállomások krónikaműsorai. Schröder hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy a vendégmunkások valakik elől elvennék a helyet, hanem arról, hogy Németország nem lehet egyoldalúan szakemberexportőr, nem adhatja meg Amerikának azt az előnyt, hogy legjobb szakemberei az Új-világ új-gazdasági erejét növelik, miközben Németországban 2003-ig legalább 300 ezer új informatikai állás keletkezik. A szakszervezetek megnyugtatására a német kancellár azzal is érvelt, hogy egy - magasan képzett - szoftveres, internetes vendégmunkás általában 3-5 új munkahelyet teremt a kevésbé képzett német munkaerő számára is, és így a tervezett intézkedés nemhogy fokozná, hanem inkább csökkenti a munkanélküliséget.
A németek által jelzett területen igazából három szoftvernagyhatalom van: India, Oroszország és Magyarország. Vagyis a rendelet erősen érinti a magyar munkaerőexporttal foglalkozó cégeket, és ennek bizonnyal örülnek jó páran... Ám miközben egyik szemünk nevet, hogy a magyar szoftveresek végre újra elismertek lesznek és jól fizetett munkalehetőségekhez juthatnak Németországban, a másik szemünk sír, hisz amit Schröder mondott Amerikával kapcsolatban, azt most Orbánnak kellene elmondani Németországgal kapcsolatban: "Magyarország nem lehet egyoldalúan szakemberexportőr, nem adhatja meg Németországnak azt az előnyt, hogy legjobb szakemberei eme ország új-gazdasági erejét növelik..."
Németországban felismerték, hogy a 24. órában járunk, s látható, hogy hirtelenében állami szintre emelték az informatikai programot, van egy olyan kancellár, aki Al Gore-hoz hasonlóan minden beszédébe beleszövi ezt a kérdést, van egy olyan Deutsche Telekom-vezérigazgató, aki támogatja a német kormányt sulinetes elképzeléseiben, az internet társadalmasításában, és van egy telekommunikációs versenypiac, ahol mindenki, aki versenyben akar maradni, bekapcsolódik ebbe a politikai, társadalmi, gazdasági programba. Kedves Orbán Viktor, Nagyrabecsült Straub Elek, Mélyen Tisztelt Pokorni Zoltán és a többiek, akiket érint: ha Németországban a 24. órában járnak, akkor félő, mellettünk már el is ment a vonat... Nem tudom, felugorhatunk-e még, de hogy halálos bűn nem meghirdetni valami lelkesítő informatikai programot, nem megtervezni azokat az állami és versenyszférás intézkedéseket, amelyek perspektívát adnak itthon a magyar szakembereknek, abban biztos vagyok...
Fogjuk fel végre: Schröder csendes és békés szavai nem a német szakszervezetnek jelentettek hadüzenetet, hanem azoknak a gazdaságoknak, ahonnan most el akarja szipkázni az agyvelőt... Ha a magyar gazdaság és a magyar állam most nem fúj riadót, akkor békés szunyókálásunkban vesztjük el a háborút...
Kapcsolódó cikkek
- Oracle Junior képzés elhelyezkedési lehetőséggel
- Munkahelyteremtés: Program, térkép, oktatás
- Új vezető oktató a NetAcademiánál
- Nemzetközi díjat kapott a Csodafa és Sulinet Digitális Tudásbázis
- Microsoft-program a frissdiplomások elhelyezkedésének megkönnyítésére
- 40 százalékot levesznek a T-Com-osok fizetéséből
- Üzleti intelligenciáért felelős oktató a NetAcademiánál
- NetAcademia Ösztöndíj informatika szakos hallgatóknak
- Szeptembertől újra indult az IAESTE Hungary Csereprogramja
- A MIBE információbróker-tanfolyamot indít