A német szoftveres szakemberimport színe és visszája

Vértes János, 2000. március 2. 11:49
A szoftvereseknek beígért német zöld kártya Németország szempontjából az Amerikához történő esetleges felzárkóztatást szolgálja, ugyanakkor Kelet-Európa s ezen belül Magyarország számára nagy valószínűséggel a végleg behozhatatlan leszakadást, lemaradás konzerválását eredményezi. Hacsak nem akad itt is egy kancellár, aki felfedezi, hogy a kétezres évek gazdaságának a kulcsszava az informatika, ez az, ami megérdemelne néhány konkrét központi intézkedést.
Miközben Németországban továbbra sem csitul a vita Gerhard Schrödernek a CeBIT-en tett bejelentése körül, Magyarországon gyakorlatilag semmi visszhangja nincs annak, hogy Schröder a Deutsche Telekom vezérigazgatójának, Ron Sommernek a társaságában ezen a héten megint megerősítette, hogy "Deutschland geht online", vagyis a legnagyobb telefonszolgáltatótól a kormányig mindenki mindent megtesz azért, hogy Németország Európa vezető informatikai nagyhatalma legyen, s ha még nem késő, Amerikától se maradja le.

A láthatóan átgondolt kormányprogramnak csupán egyik eleme, hogy Kelet-Európából, Indiából és a Távol-Keletről mintegy 30 ezer informatikai szakembernek kíván időhöz kötött lehetőséget adni németországi munkavállalásra.

A szerdai bejelentéssel még pénteken és szombaton is címlapsztoriként foglalkoztak az újságok, köztük az olyan mértékadó napilapok is, mint a Die Welt, és ezzel kezdik folyamatosan híreiket a német rádió- és tévéállomások krónikaműsorai. Schröder hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy a vendégmunkások valakik elől elvennék a helyet, hanem arról, hogy Németország nem lehet egyoldalúan szakemberexportőr, nem adhatja meg Amerikának azt az előnyt, hogy legjobb szakemberei az Új-világ új-gazdasági erejét növelik, miközben Németországban 2003-ig legalább 300 ezer új informatikai állás keletkezik. A szakszervezetek megnyugtatására a német kancellár azzal is érvelt, hogy egy - magasan képzett - szoftveres, internetes vendégmunkás általában 3-5 új munkahelyet teremt a kevésbé képzett német munkaerő számára is, és így a tervezett intézkedés nemhogy fokozná, hanem inkább csökkenti a munkanélküliséget.

A németek által jelzett területen igazából három szoftvernagyhatalom van: India, Oroszország és Magyarország. Vagyis a rendelet erősen érinti a magyar munkaerőexporttal foglalkozó cégeket, és ennek bizonnyal örülnek jó páran... Ám miközben egyik szemünk nevet, hogy a magyar szoftveresek végre újra elismertek lesznek és jól fizetett munkalehetőségekhez juthatnak Németországban, a másik szemünk sír, hisz amit Schröder mondott Amerikával kapcsolatban, azt most Orbánnak kellene elmondani Németországgal kapcsolatban: "Magyarország nem lehet egyoldalúan szakemberexportőr, nem adhatja meg Németországnak azt az előnyt, hogy legjobb szakemberei eme ország új-gazdasági erejét növelik..."

Németországban felismerték, hogy a 24. órában járunk, s látható, hogy hirtelenében állami szintre emelték az informatikai programot, van egy olyan kancellár, aki Al Gore-hoz hasonlóan minden beszédébe beleszövi ezt a kérdést, van egy olyan Deutsche Telekom-vezérigazgató, aki támogatja a német kormányt sulinetes elképzeléseiben, az internet társadalmasításában, és van egy telekommunikációs versenypiac, ahol mindenki, aki versenyben akar maradni, bekapcsolódik ebbe a politikai, társadalmi, gazdasági programba. Kedves Orbán Viktor, Nagyrabecsült Straub Elek, Mélyen Tisztelt Pokorni Zoltán és a többiek, akiket érint: ha Németországban a 24. órában járnak, akkor félő, mellettünk már el is ment a vonat... Nem tudom, felugorhatunk-e még, de hogy halálos bűn nem meghirdetni valami lelkesítő informatikai programot, nem megtervezni azokat az állami és versenyszférás intézkedéseket, amelyek perspektívát adnak itthon a magyar szakembereknek, abban biztos vagyok...

Fogjuk fel végre: Schröder csendes és békés szavai nem a német szakszervezetnek jelentettek hadüzenetet, hanem azoknak a gazdaságoknak, ahonnan most el akarja szipkázni az agyvelőt... Ha a magyar gazdaság és a magyar állam most nem fúj riadót, akkor békés szunyókálásunkban vesztjük el a háborút...

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32