Telenor: 41 százalékkal csökkent a profit
Norvégia vezető távközlési vállalata, a Telenor - 2002 óta a magyar Pannon százszázalékos tulajdonosa - szerdán 2,995 milliárd norvég koronás adózott eredményt jelentett a harmadik negyedévről kisebbségi részesedések nélkül, 41 százalékkal kevesebbet a tavalyi harmadik negyedévi 5,097 milliárdtól, elmaradva a második negyedévi 3,536 milliárd koronától is, amely 9 százalékkal több volt az egy évvel korábbinál. Az elemzők sokkal többet, átlagosan 3,83 milliárd koronát vártak most.
A visszaesést alapjában az okozta, hogy jelentős, azóta nem folytatott skandináviai tevékenységek profitja a korábbi beszámolókban még szerepelt, és sokba kerültek a leépítések, viszont segítette az eredményt, hogy az első negyedév óta ismét elszámolják az ukrán Kyivstart. A vezető ukrán mobilszolgáltatóban, a Kyivstarban a Telenornak többsége van, de korábban az orosz Alfa Group társtulajdonossal kialakult nézeteltérések miatt az ukrán mobilszolgáltatót egy ideig a csoportmérlegen kívül számolták el. Az eredményközlés "pro forma", azaz, mintha a Kyivstar tavaly is szerepelt volna a csoportmérlegben.
Azt is közölték a Telenornál szerdán, hogy 1,07 milliárd dollárért 60 százalék erejéig betársulnak az indiai Unitech Wireless mobilszolgáltatóba.
A Telenor üzemi eredménye, 6,091 milliárd norvég korona csoportszinten, 9,5 százalékkal több a tavalyi harmadik negyedévi 5,097 milliárdnál, és több a második negyedévi 5,573 milliárdnál is.
A bevétel, 27,62 milliárd svéd korona, 4 százalékkal haladta meg a tavalyi harmadik negyedévi 26,551 milliárdot, és nőtt a második negyedévi 27,178 milliárdról is. A második negyedben 3,4 százalékkal nőtt a bevétel éves összehasonlításban. Világszerte ismét 6 millió új mobil-ügyfelet szereztek, csakúgy, mint a második negyedben, ezzel a teljes ügyfélkör 159 millióra bővült a tavaly év végi 143 millióhoz képest.
A vezetékes üzletágban Norvégiában 3,2 százalékkal - a második negyedben 13 százalékkal -, Svédországban 5,4 százalékkal – a második negyedben 11,5 százalékkal - csökkent, Dániában 6,2 százalékkal csökkent - a második negyedben 67,5 százalékkal nőtt – a bevétel. A Tele2 korábban megvásárolt dániai részlege tavaly júliusban került a csoportmérlegbe.
Az ázsiai piacokon folytatódó inflációs nyomás miatt a Telenor a második negyedév után rontotta éves bevételi előrejelzését, körülbelül 3 százalékos növekedésre - ezt most is fenntartották -, az első negyedév végén jósolt 5 százalékos többletről.
A Telenor részvénye 65 százalékot vesztett az év eleje óta.
Kapcsolódó cikkek
- Az SAP 6 milliárd dolláros felvásárlásra készül
- Az IBM 2015-re megduplázza részvényarányos eredményét
- A Deutsche Telekom már profitra váltott
- Magyar Telekom - kisebb bevétel és nyereség
- Lendületben a tárolóspecialista MHM Computer
- Ismét perbe hívja a Nokia az Apple-t
- 36 százalékkal csökkent a Telenor profitja
- A vártnál jobban teljesített a Pannon anyavállalata
- Orosz feltételek a Telenor és az Altimo terveihez
- Eladhatók a Telenor VimpelComban tartott részvényei