A DRAM-lapkák ára emelkedett, de a vállalati veszteségek folytatódnak

MTI Sajtóadatbank, 2009. február 16. 08:27

Az utóbbi időben emelkedett a DRAM-lapkák szabadpiaci ára arra a reményre, hogy a német Qimonda lapkagyártó csődje és a várt tajvani, japán és amerikai vállalategyesülések nyomán csökkenni fog a két éve tapasztalható túlkínálat, azonban még nem biztos, hogy az áremelkedés tartós lesz, és semmi esetre sem fogja kisöpörni a gyártók veszteségeit ebben az évben, vélik a kaliforniai szakmai piackutató cég, az iSupply Corp. elemzői.

Mind a szabadpiaci, mind a szerződéses árak önköltség alatt vannak a legtöbb gyártó számára még az utóbbi hetek áremelkedése után is, mert a túlkínálat még nem apadt érezhetően, viszont annál inkább a kereslet. A cég szakértői szerint a kereslet talán már elérte mélypontját, de a fellendülés még messze van. A DRAM-lapkák gyártói világszerte a bevételük átlagosan 15 százalékos csökkenésére számíthatnak idén, 20 milliárd dollárra, az iSupply szerint. A tavalyi utolsó negyedévben az iparág körülbelül 2,6 milliárd dolláros, tavaly egészében mintegy 7 milliárd dolláros veszteséget szenvedett. A piackutatók szerint legalább 50 százalékos áremelkedés kellene a mostanihoz képest az iparági szintű nullszaldó eléréséhez, és az áraknak körülbelül meg kellene kétszereződniük ahhoz, hogy profit is legyen a termelésen.

 Az irányadó egy gigabites, kétszeres adatütemű, 667 megahertzes lapka azonnali ára a múlt héten 1,12 dollárra emelkedett a szabadpiacon - ez idei csúcsa eddig -, 0,85 dollárról, amelyet röviddel az előtt ért el lefelé, hogy a Qimonda január 23-án csődvédelmet kért. Péntek reggel 1,02 dollárnál tartott az ár. A szerződéses árak 0,88 dollárra emelkedtek a január végi 0,81 dollárról. A Qimonda azt is bejelentette, hogy drezdai üzemében a kapacitás egynegyedére csökkenti a termelést.

Kulcsszavak: memória trend

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32