Innovatív K+F informatikai projektek indulnak Debreceni Egyetemen
Összesen több mint 800 millió forintnyi támogatást nyert el a Debreceni Egyetem Informatikai Karának és partnereinek két projektje a felhasználás orientált K+F tevékenység támogatására kiírt Nemzeti Technológia Program 2008 pályázaton. A cukorbetegség szemszövődményeinek szűrését lehetővé tevő, valamint a helyi és regionális tartalomipar fejlesztését célzó informatikai projektek megvalósítására konzorciumi formában kerül sor.
A fejlett országokban a látás elvesztését leggyakrabban a diabéteszt kísérő szemészeti szövődmények okozzák, melyek kialakulása korai felismerés esetén megakadályozható. A szövődmények időbeni diagnosztizálása érdekében azonban szükséges a veszélyeztetett betegek rendszeres szűrése, melyre hazánkban a magas költségvonzatok miatt eddig nem volt lehetőség. A Debreceni Egyetem egyik nyertes informatikai pályázatának (DRSCREEN) célja egy olyan automatizált képelemző szolgáltatás kifejlesztése, amely hatékony szemészeti szűrővizsgálatokat tesz lehetővé. A projekt során kifejlesztendő rendszer a betegek előszűrését automatikusan végzi, így a szakembereknek csak a pozitívnak minősített felvételeket kell megvizsgálniuk. A fejlesztés eredményeképpen az eddiginél jóval költségkímélőbb megoldás születhet a diabéteszes betegek szemészeti szűrővizsgálatára, mely nagyban elősegíti a betegség korai felismerését, ezáltal csökkentve a cukorbetegség okozta látásvesztés előfordulását, fejtette ki Dr. Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának egyetemi adjunktusa.
Az Informatikai Kar másik győztes pályázata (TARIPAR3) az online és mobil tartalomszolgáltatás fejlesztését célozza. A projekt hátterében az a felismerés áll, hogy a helyi szinten elérhető online szolgáltatások elterjedése elmarad a várakozásoktól, illetve a mobil szolgáltatások piaci kiteljesedését korlátozza az elérhető tartalmak szűk köre, és az ezeket a tartalmakat az eredeti formájukból átalakító hatékony keretrendszerek hiánya. A program célja az online és mobil tartalomipari szolgáltatások terjedéséhez elengedhetetlen technikai-infrastrukturális háttér létrehozása, és kiemelten az önkormányzati adatvagyon hasznosításának elősegítése.
Kapcsolódó cikkek
- Egységes digitális tananyag informatikus hallgatóknak
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
- Nemzetközi szaktekintélyek a 7. Simonyi Konferencián
- Hányni fogsz a 3D TV-től
- Innovate! 2010: magyar a dobogón
- Innovációs elismerés az Intellio autópálya-felügyeleti megoldására
- e-Health Week 2010: átütő siker Barcelonában