20 éves a világháló

Kiss Ádám Zoltán, 2009. március 13. 10:04

Pontosan 20 évvel ezelőtt Tim Berners-Lee megírta azt a tanulmányát, mely első ízben vázolta fel a világháló szerkezetét, és aminek alapján az internet elnyerte ma is ismert képét.

Tim Berners-Lee akkoriban a Nukleáris Kutatások Európai Szervezeténél (EONR) Genfben dolgozott mint tanácsadó. 1989 március 13-án nyújtotta be a vezetőségnek elképzelését, miszerint az intézet számítógépeit egy újfajta rendszer szerint lehetne rendszerbe kötni, a tanulmány a nem túl sokatmondó „Javaslat az információmenedzsmentre” címet viselte. Akkor még senki sem sejthette, hogy a ma CERN-ként ismert kutatóbázisban valami egészen új, a világ képét megváltoztató folyamat indul el.

Berners-Lee-t az zavarta, hogy számos kutatási eredmény tűnik el, válik feldolgozhatatlanná, süllyed el az ismeretlenségbe a rendszer hiányosságai miatt. A munkatársak a projektek teljes idejéhez képest meglehetősen gyakran változtak, átlagos foglalkoztatásuk mindössze két évig tartott. Az új emberek számára jó ideig eltartott, míg beletanultak az ismeretlen környezetbe, számos információ a gépekben ragadt, és az sem segített a helyzeten, hogy a számítógéppark meglehetősen eltérő gépeket tartalmazott, melyek sokszor nem voltak kompatibilisek egymással. Hiába működtek ezek a számítógépek akár a szomszédos szobában, minta külön földrészeken lettek volna, és egy ellenőrzés során kiderült, hogy értékes kutatási eredmények akár örökre eltűnhetnek a rendszerben.

Az új elképzelés leírásában szinte minden elvi alap megtalálható, ami a mai internet kialakításához szükséges volt. Berners-Lee számára még jó néhány évbe beletelt, míg kiépíthette első tesztrendszerét, jóllehet a világháló csak a 90-es évek elején kapott erőre, szélesebb elterjedésében pedig olyan ekkor még természetesen nem létező programok is nagy szerepet kaptak, mint például a Jim Clark és Marc Andreessen nevével fémjelzett Netscape. Azonban hogy az évforduló alkalmából a CERN laborban kisebb ünnepségen résztvevő, immáron Sir Breners-Lee rátapintott a lényegre 20 évvel ezelőtt, azt jól példázza, hogy mennyire ismerősen csengenek akkori gondolatai:

„...egy általános információs hálózat kialakítására van szükség, ahol az információ megoszthatósága fontosabb, mint a látványos grafikai megoldások ... a cél a fontos adatok elérhetősége, így az információk halmaza elérne egy kritikus tömeget, ahonnan már vonzó lenne a résztvevők számára használata, és az információk halmazának bővítése...”

Kulcsszavak: internet

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen

Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.

2024. november 4. 17:26

A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at

A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.

2024. november 4. 15:44

Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra

Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.

2024. november 4. 13:17

Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel

Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.

2024. november 4. 11:39

Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével

Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.

2024. november 4. 10:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59