Bartalis Krisztina az év projektmenedzsere
A Vodafone globális programja a különböző országokban igen eltérő, különböző alkalmazásokon alapuló pénzügyi, beszerzési és személyzeti folyamatait és rendszereit egységesítette. A magyarországi projekt a globális program pilotja volt, célja pedig az új működési modell, továbbá az alkalmazott projektmódszertan és a projektszervezet megfelelőségének, hatékonyságának tesztelése. A magyarországi projekt fő feladata a magyar leányvállalat működésének és a projektben érintett szervezeti egységeknek az átalakítása volt, olyan eredményekkel, mint standard pénzügyi tranzakciók, ERP rendszerben használt törzsadatok karbantartási feladatának átadása az erre a célra létrehozott másik Vodafone vállalatnak, a nem kiszervezett pénzügyi funkciók racionalizálása, illetve új magyarországi üzemeltetési és alkalmazás támogatási folyamatok létrehozása. .
Magyarországon a projekt által közvetlenül érintettek közé tartozott az átalakított folyamatok mentén dolgozó, kb. 300 munkatárs. A bevezetett új HR, és beszerzési funkcionalitások miatt minden magyarországi alkalmazottat (kb. 1200 fő) érintettként kezelt a projekt (tréning és kommunikációs szempontból).
A díjpályázat versenyének magas színvonalát mutatja, hogy a szervezőbizottság két különdíjat is kioszt. Az egyiket Kovács Gábor, a MAVIR Zrt. 35 éves igazgatója projektmenedzseri munkájáért kapta. Kovács a villamosenergia-iparban stratégiai jelentőségű projekteket vezetett, köztük a Békéscsaba – Országhatár-Románia útvonalon épült 400 kV-os villamos energia összeköttetés projektjét. A projekt nemzetközi jelentőségét mutatja, hogy az Európai Unió a Trans European Networks – Energy (TEN-E) programjában – mint kiemelten fontos projektet – összességében kb 650 MFt értékben támogatta. A MAVIR és a külső beszállítók mellett még mintegy 100 hatóság, illetve szakhatóság, önkormányzatok és a több ezer ingatlantulajdonos volt a projektben érintett.
A másik külödíjat Szőllőssy Gyula, az IQsys Zrt. kompetenciaközpont vezetője kapta projektmenedzseri munkájáért, aki a banki szektorban stratégiai alkalmazásfejlesztési projekteket vezetett, köztük a Magyar Nemzeti Bankban fizetési mérleg (FMR) összeállítását támogató alkalmazás fejlesztését. Szőllőssy 47 éves matematikus-mérnök, mérnök-közgazdász, aki jelentős informatikai fejlesztési, funkcionális menedzseri és projektmenedzseri gyakorlattal is rendelkezik.
Kapcsolódó cikkek
- Új vezető a HP Magyarország nyomtatási üzletágánál
- Válságkezelő kereskedelmi igazgató a Sixtnél
- Új HR-menedzser a Canon Hungária Kft.-nél
- Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének új elnöke
- Májusban újabb mobilkészülékek a Vodafone-nál
- Klotz Tamás csatlakozott a Microsoft közigazgatási csapatához
- Új marketingvezető a Canon hazai csapatában
- Márciusban is csökkent az aktív mobilelőfizetők száma
- Sigvart Voss Eriksen a Pannon új CMO-ja
- Ötszörös TIPA-díjas a Canon
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.