Végre szabad utat adott a kormány a nyílt forráskódnak
Ennek nyomán mától lehetővé válik a nyílt szabványokon keresztül teljes együttműködést biztosító szoftverek és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások beszerezhetősége a központosított közbeszerzés keretében a hazai költségvetési intézmények, illetve a teljes hazai köz- és felsőoktatás számára. Az ezt lehetővé tevő keret-megállapodás megkötésére vonatkozó közbeszerzési eljárás felhívása a mai napon, azaz 2009. április 2-án jelenik meg, mégpedig teljesen egyenértékű módon a Microsoft és Novell termékek megrendelését lehetővé tevő (korábbi) megállapodásra vonatkozó kiírással.
A döntést értékelve, Baja Ferenc elmondta: az megvalósítja a teljes esélyegyenlőséget, hiszen ugyanakkora, 12-12 milliárd forint pályázati keretösszeg áll most rendelkezésre a Microsoft, illetve a nyílt rendszerek beszerzésére. Kérdésre válaszolva, a kormánybiztos elmondta, a döntés mostani meghozatalában a válság idején történő rövid távú gazdaság-élénkítési szándék is motiváló erő volt.
Bódi Gábor, a MeH szakállamtitkára elmondta: hosszú, öt éves szakmai folyamat eredményeként állt elő a döntés, ám jelenleg is folyik a szakértői munka szabadszoftver-használattal kapcsolatos javaslatok, keretrendszerek kialakításáról. Kérdésemre válaszolva, kifejtette: a pályázati kiírás két héten belül megjelenik, az elbírálás 3-4 hónapon belül meg fog történni. Továbbá: a nyílt rendszerekről, főleg a közszférában eddig szándékosan terjesztett, félrevezető szakmai/technikai információk helyett a pontos és fontos előnyöket közlő tanulmányt fognak kiadni. Ennek várható megjelenési határideje ez év május vége.
A tájékoztatón szintén megjelent Keresztesi János IVSZ-elnök stratégiai döntésnek, új közösségformálás kezdetének értékelte a ma bejelentetteket.
Az ULX üdvözli a kormánydöntést
Szentiványi Gábor, az ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. ügvezető igazgatója szerkesztőségünkhöz eljuttatott e-mailben kommentálta a mai "Szabad út a nyílt forráskódnak" című bejelentést. "Az ULX egyértelműen üdvözli a MEH EKK kezdeményezését a nyílt forráskódú szoftverek beszerzésének megnyitásával kapcsolatban. Ezzel végre Magyarországon is megteremtődik az a lehetőség, hogy a világ vezető nyílt forráskódú gyártói - például a Red Hat - termékeivel és szolgáltatásaival egyenrangúan szerepelhessen közbeszerzési eljárásokban. Reméljük, hogy a most meghirdetett gyártósemlegesség a Tisztaszoftver programban is hamarosan érvényesülni fog."
Kapcsolódó cikkek
- Milliós megtakarítások nyílt forráskódú szoftverekkel
- Egymilliós közbeszerzési bírság a Kopint-Datorgnak
- Szabad szoftver konferencia és kiállítás a BME-n
- Állami szoftverbeszerzés nettó 24 milliárd forintért
- Csökkenő Windows, növekvő Linux piaci rész
- A vállalatok 85 százaléka használ nyílt forráskódú szoftvert
- Microsoft-per: Jogszerű volt a közbeszerzés a bíróság szerint
- GVH: a versenysemlegességet sérti a 25 millárdos Microsoft ügy
- Megerősítést nyert a nyílt forráskódú szoftverek szerzői jogi védelme
- Pert vesztett az SCO a Novell ellen
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.