Gratulálunk! Ön egymillió fontot nyert az o2 mobil lottójátékán!

Magyar mobilosokat támadnak az adathalászok

forrás Prim Online, 2009. október 7. 19:10

Indiából indult, s már a magyar mobil-előfizetőket is elérte a mobiltelefonos adathalászat - figyelmeztet a VirusBuster.

Érdekes SMS-t fogott el a VirusBuster. Az angol szöveget egy bulgáriai számról küldték egy itthoni készülékre, s magyar fordítása így hangzik:

"Gratulálunk! Ön egymillió fontot nyert az o2 mobil lottójátékán. Nyereményét kérje e-mailben - írjon Dr. Matt Westnek, a [drmatwest_kukac_live_com] címre!"

Ha valaki az összeget látva oly mértékben elveszti a józan eszét, hogy azt hiszi: a nyeremény csakugyan létezik, az mindenképp rosszul jár. A csalódáson kívül történhet rosszabb is: ha mondjuk megpróbálja felhívni a küldő számot, lehet, hogy több árirányításon keresztül valami méregdrága fizetős szolgáltatásnál landol. Ha ír "Dr. West"-nek, lehet, hogy válaszul arra kérik: a nyeremény átvételének előkészítéseképpen utaljon át egy kisebb összeget egy megadott számlára. Vagy csak egyszerűen felkerül "Dr. West" címlistájára, s így bőséggel dől majd hozzá mindenféle kéretlen levél - akár vírusos csatolmányokkal is.

A VirusBuster munkatársai kis nyomozással kiderítették: az SMS-hullám, mely most a magyar mobil-előfizetőket is elérte, Indiából indult. Az ázsiai ország vezető gazdasági napilapja, a Business Standard már hónapokkal ezelőtt meglehetősen terjedelmes cikket szentelt a VirusBuster által elfogotthoz megszólalásig hasonló üzeneteknek. Az írás alatt olvasói levelek sokasága igazolja, mennyire aktuális volt a témaválasztás.

Mintegy három évvel ezelőtt jelent meg a hangot (mobil és internetes telefóniát), SMS-t és hagyományos e-mailt ötvöző informatikai támadás, amely azóta annyira harapódzott, hogy önálló nevet is kapott: vishing. A szó az angol voice (hang) és phishing (adathalászat) szavak összevonásából származik. A bűnözők azért vetik be a technikát, hogy különféle - lehetőleg minél több - adatot szerezzenek be áldozataiktól, vagyis a címzettektől.

Milyen információkra törnek? Széles a skála. Van, aki beéri egy e-mail cím megszerzésével, mások azonban nem állnak meg, míg internetes bankazonosítókhoz nem jutnak. Más esetben - mondjuk magas rangú tisztviselő szerepében tetszelegve - egyszerűen arra próbálják meg rávenni a hiszékeny olvasót, hogy egy nagy összeg (netán örökség) reményében küldjön pénzt egy számlára. Mivel ez a fajta trükk nigériai kapcsolatokkal bukkant fel először, az ilyen üzeneteket azóta is "nigériainak" mondják a szakemberek.

Hogy ki az, aki lépre megy? Nos, a jelek szerint elég sokan esnek bele az ilyen-olyan csapdákba. A Gartner piackutató társaság világviszonylatban 2,8 milliárd dollárra teszi az adathalászok által okozott kárt. Becslésük szerint egy áldozat 2005-ben 257 dollárt, míg egy évvel később már 1244 dollárt veszített.

A sokféle becsapós technika közül a vishing Indiában különösen elterjedt. Az ok nyilvánvaló: a hatalmas országban a mobil-előfizetők tábora havonta csaknem 8 millió fővel bővül, s az SMS szolgáltatást szinte mindenki használja. Persze egy ilyen technika nem maradhat csak az indiaiaké. Idén év elején például az FBI internetes bűnügyekkel foglalkozó központjának is számos vishing esetet jelentettek. Most pedig a jelek szerint Magyarország ugyancsak felzárkózott...

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32