Belülről jön a legtöbb támadás
Gátat vet az adatszivárgásnak a KFKI módszertana
A bizalmas információk kiszivárogtatása az egyik leggyakrabban előforduló szervezeten belüli biztonsági fenyegetés. A felmérések szerint az adatok 80 százalékban véletlenül, 20 százalékban szándékosan jutnak illetéktelen kezekbe. Manapság a szervezetek többsége ezt a problémát azonban nem kezeli kockázatához mérten, ezért elhárítani sem tudja. A T-Systemshez tartozó KFKI Zrt. kifejlesztett egy átfogó módszertant az adatszivárgás megakadályozására, melynek elemeit dr. Jankó Árpád, a KFKI Információbiztonsági vezető tanácsadója mutatta be az Informatikai Biztonság Napja 2009 konferencián.
Napjainkban a szervezetek biztonságos működésére lényegesen nagyobb veszélyt jelentenek a munkatársak véletlenül, vagy szándékosan elkövetett adatszivárogtatásai, mint a kívülről elkövetett támadások. A tapasztalatok szerint legtöbbször az USB portokon keresztül jutnak ki az adatok illegálisan a szervezeten kívülre. Az adatszivárgás második leggyakoribb csatornája az email, a harmadik pedig az ellopott/elvesztett laptop, vagy PDA készülék.
Nem kérdéses, hogy az adatvesztés – történjen bármilyen okból is – komoly károkat okoz a szervezetnek. Súlyos esetben a közvetlen anyagi veszteségeken túl, az ügyfelek bizalmának elvesztésével, vagy éppen a jó hírnév csorbulásával járhat, amelyeknek hatásai a jövőre nézve beláthatatlanok. Az adatvesztés kockázataival azonban a hazai szervezetek java része nem foglalkozik súlyához mérten. Gyakran a naplózási és riasztási funkciók is hiányoznak az infokommunikációs rendszereikből, így még utólag sem értesülnek arról, hogy adatvesztés történt.
A hazai szervezetek egy részénél ugyanakkor bizonyos fokú részmegoldások már üzemelnek: pl. e-mail-, webtartalomszűrést, vagy az USB portok kontrollját alkalmazzák. Viszont ezeket sem egy előre átgondolt stratégia mentén, a kockázatok mérlegelése alapján és a költséghatékonysági szempontok felmérése után állítják munkába. Ezen tényezők miatt az adatszivárgást ezeknél a szervezeteknél sem lehet megfelelő hatásfokkal csökkenteni.
A helyzet megoldására a KFKI Rendszerintegrációs Zrt.-n belül, Dr. Jankó Árpád, információbiztonsági vezető tanácsadó munkatársaival együtt egy olyan módszertant dolgozott ki, amely a kockázatokkal arányos átfogó védelmi rendszert biztosít a szervezeti adatoknak.
Ennek lényege, hogy ott javasolja elsősorban a védelem kiépítését az infokommunikációs rendszerben, ahol az adatszivárgás a legvalószínűbb és a legnagyobb károkat okozhatja. A szervezetek egyúttal olyan komplex megoldást kapnak a KFKI-tól, amely maximálisan figyelembe veszi az üzleti, az infokommunikációs, a biztonságpolitikai, az anyagi- és az emberi erőforrásokat. Ennek köszönhetően elkerülhető például az, hogy a szervezet feleslegesen költsön olyan szivárgási csatornák blokkolására, amelyek számottevő veszélyt nem jelentenek adataikra.
A Magyar Telekomhoz, azon belül a T-Systems-hez tartozó KFKI módszertana a PDCA folyamatfejlesztő modellre épül és a mérnöki, illetve a tanácsadói munka szoros együttműködésén alapul. A konzulensi és mély technikai kompetencia két különböző nézőpontot, megközelítési módot takar, ezek összehangolásával lehetővé válik az adatszivárgás elleni védelem hatékony megtervezése és megvalósítása.
A munka első lépése a – PDCA modell kezdő szakasza – a Tervezés (P). Ennek során a KFKI szakemberei átvilágítják a szervezetet: felmérik és osztályozzák az adatokat, a fennálló védelmi rendszert, valamint a kockázatokat. Adattérképet hoznak létre, amely végigköveti az információ útját a szervezeti infokommunikációs rendszerben, rávilágítva arra is, hogy az hol és milyen csatornákon keresztül távozhat illegálisan.
A felmérés alapján tudják a KFKI szakemberei a szervezetre szabott védelmi teendőket kidolgozni, hogy a blokkolási funkciók oda legyenek telepítve, ahol a lehető legnagyobb hatásfokkal képesek gátat szabni az adatszivárgásnak.
Ezeket a konkrét lépésekre, folyamatokra lebontott intézkedéseket a PDCA modell második lépése, a Bevezetés (D) során valósítják meg. Az Ellenőrzés (C) és a Beavatkozás (A) szakasza a kialakított struktúra fejlesztésének lehetőségét teremti meg.
A KFKI munkatársai elsősorban a modell első két szakaszában vesznek részt tevékenyen, de ha összeférhetetlenségi vagy hatóköri problémák ezt nem akadályozzák, akkor a további két szakaszban is nyújthatnak szakértői támogatást. Ezt kiegészítve, a modell megfelelő használatához mérőszámokat és eljárásokat dolgoznak ki.
Kapcsolódó cikkek
- Fontos frissítések Windows rendszerekhez
- Amerikában a kiberkalózok a közösségi oldalakon támadnak
- A vírusokat nem érdekelte az áprilisi választás
- Kritikus rés a Safarin
- NEC szoftver a kalóz videómásolatok ellen
- Két kritikus frissítés a Microsoft májusi csomagjában
- Kelendő cikk a WLAN-törő
- 24 órán belül már a második támadás a Facebook-felhasználók ellen
- Kijavították a bizalmas adatokat kiszolgáltató hibát a Facebookon
- Meghekkelték az amerikai pénzügyminisztérium oldalait
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Irodai és költséghatékony perifériákkal újít a Sandberg
A változatos számítástechnikai- és mobiltartozékairól ismert Sandberg bemutatta új, modern igényeknek megfelelő irodai egerét, valamint Saver sorozatú, jack csatlakozós headseteit. Ezekkel a termékekkel a Sandberg a modern irodák számára kínál költséghatékony megoldásokat a márkától megszokott minőséggel és 5 év garanciával.
Közepes kialakítású Thermaltake toronyház rejtett csatlakozós alaplap-támogatással
A Thermaltake, a prémium PC-hardvermegoldások vezető márkája bejelentette a Ceres 350 MX közepes kialakítású toronyház megjelenését, amely 7 színben érhető el: fekete, Snow, Matcha Green, Hydrangea Blue, Racing Green, Bumblebee és Bubble Pink. A Ceres 350 MX egy ATX-toronyház, melynek tervezésekor a vizuális megjelenés volt fókuszban. Támogatja a legújabb rejtett csatlakozós alaplapokat a kiváló kábelmenedzsment érdekében. Ezenkívül ez a gépház két cserélhető előlapi panellel érkezik, lehetővé téve a PC-rajongóknak az általuk preferált kialakítás kiválasztását. A felhasználók a Ceres 350 MX-et egy 2,1 hüvelykes, kör alakú LCD-panelkészlettel is bővíthetik egy még szemkápráztatóbb build eléréséért.
Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot
A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták.
Ultramagas képfrissítési sebességgel érkezik az új AGON PRO monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – kibővíti professzionális gaming arzenálját az AGON PRO AG276FK modellel, amely egy 27 hüvelykes (68,6 cm) Full HD gaming monitor Fast IPS panellel, és lenyűgöző 520 Hz képfrissítési sebességgel. Az AGON PRO ultramagas képfrissítési sebességű monitorcsaládjának legújabb tagja kiegészíti az AG246FK (540 Hz) és az AG256FS (390 Hz) nagy teljesítményű esport modelleket, újabb erőteljes eszközt biztosítva ezáltal a versenyző játékosok számára a győzelemért folytatott küzdelemben.
A magyarok leggyakoribb jelszava az “123456”
Az idei évben Magyarországon az „123456” a leggyakoribb jelszó, ami új trendet jelez. Ugyanakkor a tavalyi győztes, az „admin” idén fel sem került a listára, globálisan pedig csak a 97. helyen áll.