Magyarország leggyorsabb számítógépe a meteorológiai szolgálatnál
Magyarország leggyorsabb szuperszámítógépét helyezték üzembe szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szervertermében, ezzel a veszélyjelzés válik gyorsabbá és pontosabbá.
Az IBM 190 millió forintos berendezése segíti a veszélyjelző meteorológusokat, hogy gyorsabb és pontosabb regionális riasztást tudjanak kiadni veszély esetén. Az OMSZ közlése szerint az elsődleges cél, hogy az eddigi 7 régió helyett Magyarország 174 kistérségére, külön-külön 1-3 órára előre objektív alapú időjárási riasztás készüljön. A riasztások tartalmazzák a várható legerősebb széllökést, a várható kritikus csapadék mennyiségét, jégeső vagy ónos eső előfordulását.
Tölgyesi László, az OMSZ informatikai főosztályvezetője az MTI-nek kifejtette: a gépben 280 darab 4 magos, 2,67 Ghz-es Intel processzor működik, így összesen 1120 processzormaggal rendelkezik, memóriája 3,4 terabyte. Ennek segítségével 140 billió műveletet képes elvégezni másodpercenként. Ez több mint ezer modern asztali számítógép teljesítményének felel meg. Hozzátette: az a modellszámítás, amelyet a korábbi számítógép egy óráig végzett, ennek a gépnek csak 3-4 percig tart.
Hasonló felépítésű IBM fürtözött szuperszámítógépeket a meteorológia mellett számos területen alkalmaznak modellezésre, kutatásra, adatkezelésre és feldolgozásra az autóipartól kezdve a pénzintézeteken át az űrkutatásig. A NASA például Föld-megfigyelő rendszerének részeként egyebek mellett a hurrikánok kialakulását is vizsgálja IBM iDataPlex szuperszámítógépek segítségével.
Kapcsolódó cikkek
- Szuperszámítógépes rendszerekkel bővült a győri egyetem
- SC 10: kínai szuperszámítógép a Top 500 ranglista élén
- Már nem amerikai a világ legerősebb szuperszámítógépe
- Franciaország a világ egyik leggyorsabb szuperszámítógépét építi
- A mostaniaknál ezerszer gyorsabb szuperszámítógépet épít az nVidia
- Kvízjátékban szerepel az IBM szuperszámítógépe
- Szuperszámítógép-hatalommá vált Kína
- IBM szuperszámítógép Nvidia grafikus csipekkel
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Szuperszámítógépet kap három hazai egyetem
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.