Huawei ösztöndíj két magyar egyetem hallgatóinak
A Huawei, a közelmúltban a Mobile World Congress rendezvényen is új telefonokkal és tablettel jelentkező kínai távközlési vállalat, Magyarországon is elindítja a „Huawei – a Holnap Innovatív Vezetői Ösztöndíj”-át. Az ösztöndíj a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem kiemelkedő tanulmányi és innovációs eredményeket felmutató hallgatóinak szól.
Az öszetöndíjprogram szerdától válik hivatalossá: a vállalat első hazai sajtótájékoztatóján az együttműködési nyilatkozatot HOFFMANN Rózsa, Oktatásért felelős Államtitkár és GAO Jian, a Kínai Népköztársaság Nagykövete jelenlétében a két egyetem vezetői írják alá Philip JIANG-gal, a Huawei Global elnökével.
Kapcsolódó cikkek
- Fujitsu STYLISTIC M532 Android táblagép: munka és szórakozás
- Több mint félszáz cég és új innováció az Invitel pályázatán
- Smartmobil '12 - A mobil az első!
- Huawei Ascend D1 Q – A kínai négymagos?
- Online marketinggel a budapesti Állatkertért
- Népszerű a telefonon kötött biztosítás
- Nincs üzleti siker innováció nélkül
- Öt pályázó jelentkezett a 26 GHz-es sáv elnyerésére
- A Magyar Telekom 2 db 1 MHz szélességű frekvenciablokkot nyert a 900 MHz-es frekvenciaárverésen
- A Magyar Posta konzorciuma nyerte a 900 MHz-es frekvenciasávot
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.