Biztonsági kockázatot jelentenek a multifunkciós készülékek?
A vállalatok bizalmas adatainak – többek között a vevőkkel, a versenytársakkal és a piaccal kapcsolatos információk, a pénzügyi jelentések vagy a HR feljegyzések –védelme kulcsfontosságú a szervezetek sikeres működésében, és növekedésük fenntartásában. Sokan még az emberi erőforrásoknál is nagyobb értéknek tekintik a vállalati információkat, amelyek megóvása érdekében a vállalat egészében meg kell vizsgálni az információ teljes áramlását.
„A Ponemon Institute 2008 februárjában közzétett kutatása szerint a biztonsági rések közel negyede „papíralapú feljegyzéseken” keresztül jelentkezik, mely rávilágít, hogy milyen szintű kockázatnak teszik ki magukat a szervezetek” – mondta Quentyn Taylor, a Canon Europe információbiztonsági igazgatója.
Az adatszivárgás és következményei
Az adatvesztés egy olyan szó, amely félelmet kelt az informatikai és biztonságtechnikai területeken, a jelentősebb incidensek – például a HBGary Federal bukásához vezető adatkiszivárgás, vagy az ACSlaw ügyvédi iroda e-mail adatbázisának kiszivárgása – pedig rávilágítanak az adatkiszivárgás lehetséges hatásaira. Arról ugyan lehet vitatkozni, hogy ezek a kiszivárgások inkább véletlenszerűek vagy külső hatások okozzák őket, a végeredmény ugyanaz: kárt okozhat a márkának, komolyabb esetekben pénzbüntetéshez, csődveszélyhez vagy akár szabadságvesztéshez is vezethet.
Néhány iparágban léteznek szabályozások – mint például a pénzügyi szektorban érvényes Basel_II és a PCI DSS előírások vagy az Európai adatvédelmi direktíva –, amelyek a vállalati információ védelmét rendelik el. Szigorú vizsgálatokkal biztosítják, hogy a szervezetek a vállalati és az egyéni adatok megóvásához szükséges informatikai rendszerekkel rendelkezzenek. A különböző szabályozások és vállalati adatvédelmi megoldások ellenére is folyamatosan szivárognak ki bizalmas információk, mely újra és újra felhívja a figyelmet a vállalatok legnagyobb értékének megóvására. Így az IDLP (Information Data Loss Prevention – információs adatvesztés megelőzése) továbbra is az információ-biztonsági szakemberek figyelmének középpontjában áll.
Kockázatot jelentő multifunkciós eszközök
Napjainkban az egyik legnagyobb kockázatot a multifunkciós készülékek jelentik, amelyek egyszerre működnek szkennerként, nyomtatóként, faxként és fénymásolóként. Mivel az általános IDLP megoldások az információ biztonsági kockázatát a végpontnál kezelik, a multifunkciós készülékeket gyakran nem veszik elég komolyan, mint lehetséges veszélyforrást. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a multifunkciós eszközök beüzemelése és felügyelete gyakran nem tartozik az informatikai, illetve az információbiztonsági csapat ellenőrzése alá. Így ezekre a készülékekre nem mindig alkalmazzák az egyéb digitális megoldásoknál megszokott eljárásokat és irányelveket, pedig a merevlemezeiken tárolt dokumentumok is tartalmazhatnak értékes és bizalmas adatokat.
A multifunkciós eszközökön gyakran osztoznak a különböző részlegek, csapatok, projektek – egyes bérelt irodahelyiségek esetében akár cégek is –, tehát a kockázat rendkívül magas. Üzemeltethetnek e-mail-, fájlátviteli- (ftp), web- és eFax-szervereket, de ezek gyakran nem esnek ugyanolyan szintű ellenőrzés alá, mint a vállalati e-mail- vagy webkiszolgálók. Így bárki, akinek hozzáférése van egy ilyen készülékhez, számítógép vagy hálózati kiszolgáló igénybe vétele nélkül, a meglévő DLP megoldások teljes megkerülésével lemásolhat egy ott heverő dokumentumot, és – például eFax használatával – elküldheti azt a vállalaton kívülre.
Intelligens technológiai megoldások
Napjainkban már léteznek olyan rendszerek, amelyek a multifunkciós készülékeken is hatékonyan segítik a szervezeteket az üzleti információk megóvásában, így teljessé teszik a DLP infrastruktúrát.
A Canon uniFLOW v5 megoldása például a kulcsszó-felismerési technológiát használja a feldolgozott dokumentum adatainak automatikus osztályozására, és rugalmas munkafolyamat-motorján keresztül dönt arról, hogyan kell azokat kezelni. Az eFax-rendszerek is képesek például felismerni, ha egy dokumentum bizalmas információt tartalmaz, és kérhetik a feladótól a küldés megerősítését.
Az ilyen intelligens technológia garantálja a zavaró és káros adatvesztési incidensek elkerülését. Így vállalatok hatékonyan alkalmazhatják IDLP irányelveiket, miközben ellenőrzés alatt tarthatják azokat a készülékeket, amelyeknél a kiszivárgás ténylegesen előfordulhat.
„Kétségtelen, hogy az informatikai hálózatok egyre biztonságosabbak, a multifunkciós készülékek azonban nem kapnak elég figyelmet. Az adatvédelemnek így ki kell terjednie minden olyan pontra, ahová az információ eljut, beleértve a multifunkciós készülékeket is. A vállalatoknak szükségük van olyan megoldások bevezetésére, amelyek biztosítják az adatok védelmét, így hozzájárulnak a szervezetek IDLP stratégiájának továbbfejlesztéséhez” – tette hozzá Quentyn Taylor.
Kapcsolódó cikkek
- A Stratfor az adatvédelem megsértésének minősítette a WikiLeaks-kiszivárogtatást
- Katonai szintű adatvédelmet biztosít a Kingston DT6000
- Betegbiztosítási adatokat tettek közzé a neten - tiltakozásul
- Vezeték nélküli AirPrint nyomtatás Canon nyomtatókkal
- Biztonságosabbá teszi a Fujitsu az okostelefonok és a táblagépek vállalati használatát
- imageRUNNER 1700: Új A4-es multifunkciós Canon modellek
- A vállalatok több mint fele képtelen biztonságossá tenni munkakörnyezetét
- Canon imageRUNNER ADVANCE C2025i postafiók-funkcióval
- Személyes adatokat halászhattak le a Facebookról
- A munkatársak nem bűnözők...
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.