A spamelők létrehozták saját URL-rövidítő szolgáltatásaikat

forrás Prim Online, 2011. június 4. 13:48

A Symantec MessageLabs múlt havi felmérése szerint az elmúlt hónapban a kiberbűnözők létrehozták saját hamis URL-rövidítő szolgáltatásukat. Az új vírusterjesztő aktivitás megnövelte a kéretlen levélszemetek számát 2,9 százalékkal, amely a márciusi Rustock botnet lelövése után tovább növekedhet.

A kéretlen levelek közvetlenül nem tartalmazzák a hamis URL-eket, hanem a valós rövidített URL-ek irányítanak át a hamis URL rövidítő honlapokra, a spamelők saját oldalára.

„A MessageLabs Intelligence folyamatosan figyeli, hogy a spamelők, hogyan élnek vissza az URL rövidítő szolgáltatásokkal, így csak idő kérdése volt, hogy mikor állnak elő a kiberbűnözők az új technikával. Az új módszer különlegessége, hogy a spamelők hidat építettek a valós URL és a hamis URL rövidítő oldalak között “- mondta Paul Wood, a MessageLabs Intelligence vezető elemzője.
 
Hogy még hatásosabbak legyenek ezek a hamis szolgáltatások, az új domainek már hónapokkal a hamis URL-ek szétküldése előtt be lettek regisztrálva, ezzel is csökkentve az esélyét annak, hogy a törvényes URL-rövidítő szolgáltatások észrevegyék a gyanús szolgáltatásokat. A valós URL rövidítők domainjének korából ugyanis lehet következtetni a szolgáltatás törvényességére.

„A törvényes URL-rövidítők bevetésével a spammelők még komolyabban támadnak és ameddig létezni fognak URL-rövidítő szolgáltatások, addig számíthatunk a fertőzött URL-ek megjelenésére“- mondta Gombás László, a Symantec magyarországi szakértője.

A MessageLab májusi bejelentésének főbb megállapításai:

  • 2011 májusában 2,9 százalékkal nőtt a kéretlen levelek forgalma, ez az áprilisi adatokhoz képest 2,9 százalékos növekedést jelent, áprilisban az összesített levélforgalom 75,8 százaléka bizonyult vírusosnak.
  • Májusban az összes elektronikus levelek útján szétküldött vírusok 0,450 százalékában találtak új, eddig fel nem fedezett vírust, ez 0,143 százalékos csökkenést jelent az áprilisi felméréshez képest.
  • A végpont veszélyeket illetően, a MessageLabs szűrői ma már sokkal több károkozót ismernek fel, amelyek laptopokat, asztali számítógépeket és szervereket veszélyeztetnek. A leggyakrabban blokkolt károkozó a múlt hónapban is W32.Ramnit!html féreg volt.
  • Az adathalász támadásokat illetően a MessageLabs 287 emailből 1-nél fedezett fel ilyen jellegű veszélyeztetettséget, amely áprilishoz képest 0,06 százalékos csökkenést jelent.
  • Ami a webes biztonságot illeti 30,4 százalékkal növekedett a fertőzött honlapok száma az áprilisi adatokhoz képest és a MessageLabs átlagosan X fertőzött honlapot azonosított. 36.8 százaléka volt új a blokkolt, fertőzött domaineknek, ez az arány 3,8 százalékos növekedést jelent áprilishoz képest. A blokkolt web-alapú támadások 24,6 százaléka volt új, ez az előző hónaphoz képest 2,1 százalékos növekedést jelent.

A MessageLabs májusi havi jelentésének főbb megállapításai országonként:

  • Oroszország volt a múlt hónap legtöbb spammel fertőzött országa, a kéretlen levelek aránya 88,2 százalék volt.
  • Az USA-ban az emailek 76,4 százaléka volt spam, Kanadában ez az arány 75,3 százalék, az Egyesült Királyságban 75,4 százalék volt.
  • Hollandiában a kéretlen levelek aránya 77,5 százalék  volt, továbbá Németországban 75,5 százalék, Dániában 75,1 és Ausztráliában 73,9 százalék volt.
  • Hongkong elérte a 75,2 százalékos spam küszöböt, Szingapúrban ez az arány 74,0 százalék volt. Japánban a kéretlen levelek aránya összesen 72,3 százaléka volt az e-mail forgalomnak.
  • Dél-Afrikában a spamek aránya 75,9 százalék volt a levélforgalomnak, Braziliában ez az arány 74,8 százalék.
  • Az Egyesült Királyságban volt a legmagasabb a spamek aránya májusban, minden 91. email fertőzöttnek bizonyult.


A MessageLabs május havi jelentésének főbb megállapításai szektoronként

  • Májusban a legtöbb spammel fertőzött szektor a nagykereskedelmi szektor volt, 80,2 százalékos spam arányal.
  • A kéretlen leveleket illetően az oktatási szektorban 77,4 százalék volt a spam fertőzöttség aránya, kémia és gyógyszerészet terén ez az arány 76 százalék, az IT szektorban 75,4 százalék, a kiskereskedelmi szektorban 75,4 százalék, az állami szektorban 74,5 százalék, illetve a gazdasági szektorban 74,7 százalék volt.
Kulcsszavak: security Symantec

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32