Szerzői e-könyv-kiadás: áldás vagy átok?
Jól eladott, sikeres írók ritkán vállalkoznak marketing fejtegetésekre. Most változott a helyzet: John Locke, az amerikai eladási listákon az első tízből két helyet is elfoglaló szerző közzétett egy tanácsadó kötetet. Címe: „Hogy adtam el egymillió e-könyvet öt hónap alatt?” (How I Sold 1 Million eBooks in 5 Months)
Megesett, hogy Locke a New York Times bestseller jegyzékén az első két helyet foglalta el. Könyve bevezetőjében közli a száraz tényt: egészen pontosan ő a nyolcadik szerző, akinek írásából az Amazon egymillió példánynál többet adott el. De ugyanakkor ő az első, aki nem kiadó közreműködéssel publikál, saját maga teszi közé sikerkönyveit. Úgynevezett self-publishing biznisz modellben gondolkodik – jelenti ki.
Könyve tulajdonképp ezzel a témával foglalkozik. Véleménye szerint a független könyvkiadás (tehát a kiadói munkaművelet mellőzése) lesz a jövő könyvkultúrájának alapja. Az első fejezet rögtön egy kiáltványszerű szöveg, mint mondja, egy start blogbejegyzés. Ilyesmik állnak benne: „Most még fanyalognak a szerzői kiadástól a könyvszakma nagyjai. De ne felejtsük a példákat: az IBM néhány százezerért megvehette volna a Microsoftot – elmulasztotta. A Microsoft könnyen kivásárolhatta volna z Apple-t – elnézték. A Decca, a legnagyobb angol lemezkiadó nem szerződött a Beatles-szel, úgy nyilatkoztak, ennek a zenekarnak nincs jövője a show-bizniszben – igazi melléfogás. De ne térjünk el a tárgytól. Két szó az, ami alapján állítom, hogy a jövő a self-publishing szisztémáé: elektronikus könyv!”
Véleményével szemben áll a múlt héten, a tekintélyes Reuters hírügynökségi portálon publikált helyzetjelentés. Itt arról számolnak be, hogy kezd az eredetileg demokratikus szándékú kezdeményezés, a szerzői kiadás segítése, a tervezett cél ellenkezőjébe fordulni. Ahelyett, hogy tisztességes szerzők normál munkája nyilvánosságra kerülne, az eredeti gondoltnak megfelelően, az oldalt elárasztják az önjelölt írók zavaros munkadarabjai, gyakran napi sűrűsséggel felpakolt, összeollózott hamisítványai. Egyszerű spaming, szemét, értelmes alkotások helyett – ez a fenyegető valóság. Az Amazon és versenytársa a Smashwords különböző technikákkal küzdenek a jelenség ellen, de egyre rosszabbul állnak a harcban. Mindkét cégnél felvetik az olvasói összefogás megnövekedett szerepét: talán a különböző közösségi oldalakra kihelyezett figyelmeztetések és kritikák segíthetnék a leendő vásárlót a fals vásárlások elkerülésében.
További részletek: Könyvkonnektor blog.
Kapcsolódó cikkek
- Akcióban az e-book: ötletfüzet elektronikus olvasáshoz
- 130 millió könyv az Apple iBookStore-ból
- Computex 2011: néhány újdonság a kiállításon
- Kindle e-könyv-olvasóra is kölcsönözhetnek a könyvtárak: de csak korlátozottan
- E-könyv vásárlás helyett menjünk e-könyvtárba!
- Magyarországon nem éri meg e-bookra váltani
- Internet Fiesta az olvasás éve jegyében
- Book Saver: A digitális könyvfaló
- Elektronikuskönyv-olvasókkal bővül az Országos Széchényi Könyvtár
- Év végén indul a Google könyváruháza
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.