iChain

Biztos alap az internetes kapcsolatok felügyeletére

2000. május 9. 18:48
Az internet elmúlt néhány évben végbement rohamléptű fejlődésének köszönhetően ma már az e-business nemcsak amolyan szállóige, hanem egyike a legfontosabb stratégiai kérdéseknek, amelyekkel ma a cégek szembenéznek. A cégeknek - kicsiknek és nagyoknak egyaránt -, ha sikert akarnak elérni a felnövő digitális, hálózati gazdaságban, akkor kiforrott e-business stratégiára van szükségük.
Az e-business vállalati szintű kialakítása jóval nagyobb műszaki, operatív és humán kihívás, mint azt sokan gondolják. Ahhoz, hogy bekapcsolódjunk az e-business világába, a partnereknek, a szállítóknak és a vásárlóknak hozzá kell férniük cégünk hálózatának meghatározott részeihez, adataihoz, s emellett persze cégünk alkalmazottainak is hozzá kell jutniuk minden szükséges adathoz, erőforráshoz.

Az e-businessben jelenleg részt vevő cégek közül néhányan külön hálózatokat hoznak létre, a felesleges redundancia megszüntetése és a költségek csökkentése érdekében azonban az egységes hálózat kialakítása hozhatja el a sikert. Ha egy cég a világhálón keresztül bonyolítja le üzleti tevékenységét, az interneten keresztül küldött információ több közbenső szerveren is keresztülmegy, mielőtt eléri rendeltetési helyét. Partnereink persze gyakran eltérő rendszereken futtatják weboldalaikat és alkalmazásaikat. Ráadásul a különböző alkalmazásoknak más és más lehet a hitelesítési, biztonsági eljárásuk, hozzáférhetőségi szabályozásuk, e-kereskedelmi motorjuk és felhasználói névtáruk.

Az egyik lehetséges megoldás az iChain, a Novell NDS (Novell Directory Services) alapú e-business megoldása. A Novell tervei szerint a közeljövőben a nyilvánosság elé bocsátandó iChain keretrendszer lehetővé teszi bármely cégnek, hogy vásárlóival, partnereivel, szállítóival és alkalmazottaival erős, biztonságos és menedzselhető kapcsolatokat építsen ki az interneten keresztül. Mivel a Novell stratégiájának központjában az NDS áll, nem csodálkozhatunk azon, hogy az iChain lelke az NDS eDirectory.

Az "internetes lánc" rövidítéseként elkeresztelt iChain szerepe, hogy felügyelje egy vállalat kapcsolatait a beszállítókkal, a vásárlókkal és a partnerekkel az interneten keresztül. E keretrendszerrel a Novell bemutatja az NDS eDirectory valódi teljesítményét és rugalmasságát, hiszen képes több millió különálló információdarab felügyeletére és szabályozására.

Az iChain keretrendszerben a Novell jövő generációs címtárszolgáltatása, az NDS eDirectory biztosítja a szoftveralapot a biztonságos, méretezhető e-üzleti alkalmazásokhoz, illetve szolgáltatásokhoz, amelyek az egyedi fogyasztók és az üzleti felhasználók igényeinek megfelelően alakíthatók. Az iChain kihasználja a Novell replikációs technológiáját, többek között a DirXML-t, amellyel - a különböző adatrendszereket egy környezetbe gyűjtve - az eDirectory egységes képet nyújt az adatokról a központi felügyelet megteremtéséhez.

Fontos eleme a keretrendszernek az extranet-hozzáférés felügyelete, vagyis az interneten keresztül történő webes üzleti tranzakciók adatainak és integritásának felügyelete, védelme. Az alkalmazottak és a vásárlók számára az üzletben betöltött szerepeik és jogaik alapján biztosítja a hozzáférést a webes erőforrásokhoz.

A DirCommerce (Directory Commerce Services - címtárra épülő kereskedelmi szolgáltatások) nevű komponens segítségével a cégek teljes kereskedelmi szolgáltatásokat nyújthatnak. A pénzügyi rendet számlázási és jelentéskészítési eszközök segítik. Továbbá integrációs eszközök állnak rendelkezésre azon vásárlók kiszolgálására, akik meglévő számlázási és jelentéskészítési folyamataikat kívánják használni.

A rendszer hitelesítési proxyjának felelőssége a hálózatra bejelentkező felhasználók hitelesítése különféle eszközökkel, például jelszavakkal, tokenekkel, intelligens kártyákkal, tanúsítványokkal és biometrikai eszközökkel. A felhasználóbarát hitelesítési szerver egypontos bejelentkezést kínál a felhasználó számára biztosított összes alkalmazáshoz, így nem kell több jelszót megjegyezni.

A külső fejlesztésű e-kereskedelmi és egyéb alkalmazások egyszerűbb integrációjához nyílt API-k, valamint LDAP- és DirXML-kezelés áll rendelkezésre.

A Novell filozófiája szerint egy digitális közösség kialakításának célja a közös munka segítése, hogy gyorsabban lehessen válaszolni az új kihívásokra. A közös munkában részt vevők számára biztosítja a hozzáférést az interneten keresztül is ahhoz az információhoz, amelyre szükségük van. Ha összeállítunk egy iChain-közösséget, naprakészen megszabhatjuk a tagok jogosultságait a közösen használt weboldalak használatával és módosításával kapcsolatban.

Kulcsszavak: Novell e-commerce

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36