Az összevonás hatása

Központosított hírközlés és informatika

Guttray László Guttray László, 2000. május 30. 11:15
A hazai informatikai szakma egyik érdek-képviseleti szerve, az Informatikai Érdekegyeztető Fórum (Inforum) elnöke, Beck György nem sokkal a kormányzati átszervezések bejelentését követően mondta el a szervezet véleményét lapunk kérésére. "A stratégia jó, de már holnap el kell kezdeni a megvalósítást, különben nem lesz zökkenőmentes az átállás" - foglalható össze egyetlen megállapításban az Inforum álláspontja.
Az elmúlt hetekben bejelentett kormányzati átszervezések előrevetített eredményei között szerepel, hogy az informatikával (hírközléssel, távközléssel) kapcsolatos hatáskörök áthelyezése, illetve összevonása után "egy kézbe kerülnek a dolgok". A bejelentések szerint nemcsak a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium (KHVM) hírközlési szekciója kerül a kancelláriához, hanem a többi illetékes tárcától is áthelyezik az informatikával, távközléssel kapcsolatos feladat- és hatásköröket az informatikai kormánybiztos által felügyelt szervezethez.

- Milyen előnyöket ígér, ha a kormányzat központilag foglalkozik az informatikával?

- Amennyiben minden a meghirdetett elképzelések szerint alakul, már rövid és középtávon is érezhetőek lesznek a pozitív hatások, akár a kormányzati, akár az informatikai szféra oldaláról közelítünk. Azzal, hogy egy kézbe kerülnek azok a hatáskörök, amelyekkel eddig a különböző tárcák foglalkoztak, egyértelművé és remélhetőleg egységessé válnak az igények, és az informatikai vállalkozások is egyértelmű válaszokat adhatnak. Eddig a hírközlési és az informatikai terület szabályozása a KHVM-hez tartozott, míg az államigazgatás napi ügyeit a Miniszterelnöki Hivatalban intézték, ott dolgozták ki a stratégiákat, ezenkívül jó néhány minisztérium is foglalkozott az informatika szabályozásával. Az Inforum által korábban összeállított Magyar informatikai chartában már megfogalmaztuk, hogy az informatikai szakma képviselőinek az lenne az érdeke, hogy a számítástechnika, a távközlés és a hírközlés koordinációjával egy hivatal foglalkozzon, amitől azt is várjuk, hogy egységesebb, összehangoltabb legyen a közigazgatás és az államigazgatás informatikai rendszerének kiépítése.

- Mit vár a szakma a két év múlva felállítani tervezett informatikai minisztériumtól?

- Letisztult, egységes elvárásrendszert, az elméleti lehetőségek és a megvalósíthatóság összehangolását. Hosszú távon feltétlenül szükséges egy önálló informatikai tárca létrehozása. Ehhez hasonló kezdeményezéssel több európai államban találkozhatunk, Dániában már működik is ilyen tárca.

- Összességében hogyan értékeli az átszervezést az Inforum, illetve az informatikai szakma képviselői?

- Stratégiailag jó döntésnek, helyes iránynak tartjuk a hatáskörök és területek összevonását, hiszen így az informatikai szféra egyetlen hivatallal, azon belül is egyetlen kontakt személlyel tarthatja a kapcsolatot.

- Nem jelenthet-e törést a már megkezdett ügyek intézésében, ha késik a kormánybiztos kinevezése?

- De igen, rövid távon veszélyes is lehet, ha előbb szűnik meg a hírközlés, az informatika felügyelete a KHVM-ben, mint ahogyan létrejött volna az új szervezet a Miniszterelnöki Hivatalban. Közismert, hogy az informatika olyan gyorsan fejlődő iparág, ahol néhány hetes vagy hónapos leállás is rendkívül nagy lemaradásokat okozhat… A fejlődésben sok minden leállhat, ha nem folytatódik töretlenül például az elektronikus aláírással kapcsolatos törvény-előkészítő munka, vagy az egységes informatikai törvény kidolgozása.

- Ezek szerint az egyik kulcskérdés, hogy milyen gyorsan találják meg a megfelelő kormánybiztost, a másik, hogy milyen gyorsan válik aktív közreműködővé az újonnan kiépülő szervezet?

- A gyors átalakítás valóban kulcskérdés, hiszen a legjobb stratégia is zátonyra futhat, ha lassú a végrehajtás. Nagyon sok függ attól, hogy kik és milyen gyorsan kezdik el a kancellárián megvalósítani az új elképzeléseket. Ugyanígy nagyon befolyásolják a működés hatásfokát a konkrét személyek, remélhetőleg az informatikában jártas, a minisztériumokban eddig folyó munkát ismerő szakemberek alkotják majd a csapatot, tehát zökkenőmentes lesz az átállás.

- Mennyi idő alatt kell kiépülnie a működőképes új csapatnak?

- Alig egy hónap áll rendelkezésre, ugyanis lassan finisébe ér pénzügyminiszter által meghirdetett kétéves költségvetési tervezet elkészítése. Az előrejelzések szerint június végéig kell összeállítani az egyes tárcák, területek informatikai beruházási igényeit. Ebből az is következik, hogy amennyiben nagyon rövid időn belül nem sikerül kinevezni kormánybiztost, akkor a stratégia megvalósítása veszélybe kerülhet. Ha tehát nem lesz kormányzati frontembere az informatikának, előfordulhat az is, hogy az egyébként helyes irányba mutató változásokhoz nem lesz elegendő a beruházási forrás, ugyanis a KHVM már nem, a kancellária, illetve a kormánybiztos pedig még nem tudja a kormány asztalára tenni a terveket, elképzeléseket, az e nélkül elfogadott költségvetést pedig a későbbiekben nem lehet majd módosítani.

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01