Fogás az van, de a statisztika sántít
A Pálos Györgytől elhangzottak szerint - bár a BSA megbízásából egy tanácsadó cég által végzett ez irányú felmérések adatai, mivel a módszerről nem adnak tájékoztatást, állandóan vitatottak - Magyarországon 5 százalékkal csökkent tavaly óta a most 52 százalékra becsült szoftver-jogtisztasági mutató, míg Ormos szerint a kiskereskedelmi területen, örvendetes módon, a korábbinak felére csökkent a jogtisztaság ellen elkövetett sérelem. Pálos, a tendenciák alapján, a Nyugat-Európára jellemző 40 százalékos érték elérésére is lát esélyt, de a nyugat-európai 30-35 százalékot ma még idehaza irreálisnak tartja. Novák Tamás újságírók kérdésére - pontos statisztikával nem készülve - 1000 körülire becsülte (jelentős részük az ország nyugati megyéit, elsősorban Győr-Moson-Sopront és Baranyát érinti) a szerzői és szomszédos jogok megsértése kapcsán évente, elsősorban az üzleti szféra szereplői ellen indított eljárások számát, az állami szektor, mint mondta, bár korábban már voltak önkormányzatokat érintő ügyek, kevésbé kerül a BSA, illetve a rendőrség figyelmének középpontjába.
Szóltak a közelmúlt polgári eljárásban már lezárt ügyeiről is. Az egyik, mint ahogy arról már a Prím Online-on is beszámoltunk, egy budapesti szervizcég 7 millió forintos vagyoni hátrányt okozó szoftverhasználatáról szólt, ahol 62 gépet foglalt le a rendőrség, és most épp a peren kívüli megegyezésről folynak tárgyalások, míg egy balassagyarmati bt.-nél 1,2 millió forintos vagyoni hátrány keletkezett illegális szoftverhasználatból.
Ormos kiskereskedői körben történt "fogásokról" beszélt, ahol gyakran a tulajdonos vagy cégvezető tudta nélkül telepítenek az eladott PC-kre illegális szoftvereket az alkalmazottak. Ilyen eset szereplője volt a jelen lévő Pető Péter is, aki erről az eljárás során tudomást szerezve maximálisan együttműködött mind a BSA-val, mind a rendőrséggel, így az okozott kár megtérítése esetén reménye lehet, hogy a BSA az általa indított polgári eljárást megszünteti, illetve a büntetőper kimenetelét is kedvezően befolyásolhatja.
Kapcsolódó cikkek
- Több mint félszáz ország nem védi megfelelően a szellemi tulajdont
- MDF: Az APEH nem hunyhat szemet a BSA kihágásai felett
- Egymást jelentik fel a cégek
- 2,5 millió eurós bírság illegális szoftverhasználatért
- Románia - 114 millió eurós kárt okozott a szoftver-kalózkodás
- Évi 40 milliárd dolláros veszteséget okoz a szoftverkalózkodás
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- A jogvédők ünneplik az alkotókat
- A kkv-k figyelmen kívül hagyják az illegális szoftverek használatának valós kockázatait
- Új vállalatokkal bővült a BSA tagsága
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.