Dux László: az informatika a felsőoktatás sikerágazata
Az informatika a felsőoktatás sikerágazata, ezért a felsőoktatás átalakítása során ezt a pozícióját erősíteni szeretnék - jelentette ki Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatási helyettes államtitkára szerdán Debrecenben.
Az informatika nem tartozik a problémás területek közé, a kétszintű - bolognai - képzés ezen a területen nem okozott gondot, a munkaerőpiac igényli mindkét szintről a végző fiatalokat - tette hozzá a szakember az Informatika a felsőoktatásban elnevezésű konferencia megnyitóját megelőző sajtótájékoztatón.
Dux László elmondta, hogy az idén csaknem ötezer hallgató jelentkezett informatikai képzésre, ami az össz hallgatói létszám csaknem tíz százaléka. Az egyéb szakokon tanulók közül sokan kiegészítő szakként választották az informatikát, így arányuk még a tíz százaléknál is nagyobb - jegyezte meg.
Dux László az új felsőoktatási törvényről - amely még az idén az Országgyűlés elé kerül - elmondta, hogy visszaállítja a célorientált képzést.
A felsőoktatásban gyakorlatorientált, a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő képzési rendszerre van szükség - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Fábián István rektor elmondta: a Debreceni Egyetemen rendkívül sokrétű az informatikai oktatás. Példaként említette, hogy az egyetem kihelyezett tanszéket működtet az IT Hungary Magyarország Kft.-nél, amely biztos munkalehetőséget jelent a végzett hallgatóknak.
Demetrovics János akadémikus, a konferencia elnöke szerint a debreceni informatikai konferencia jó lehetőség a találkozásra és a kapcsolatfelvételre a fejlesztés, az oktatás és az alkalmazás területén dolgozó informatikusoknak.
A háromnapos tanácskozást hetedik alkalommal rendezi meg a Debreceni Egyetem azzal a céllal, hogy áttekintést nyújtson a tudományterület jelenlegi helyzetéről, megvitassák a szakterület előtt álló kihívásokat, és lehetőséget biztosítsanak a tapasztalatcserére. A konferenciára a hazai felsőoktatási intézményekből 240 oktató, kutató és szakember érkezett Debrecenbe.
A konferencián a két plenáris ülés mellett fórum keretében öt informatikai kötődésű téma megvitatása, valamint az Informatikai Doktori Iskolák kerekasztalprogramjában a doktorképzés aktuális helyzetének, problémáinak, lehetőségeinek áttekintése szerepel.
Kapcsolódó cikkek
- Trendkövető tanár-továbbképzés a Microsoftnál
- IT fejlesztés egy miskolci református iskolában
- Informatikai fejlesztés a paksi iskolákban
- Informatikai tudáspróba a zalaegerszegi Apáczai könyvtárban
- Szeptembertől korszerűbb tananyagok a felsőoktatás dunántúli fellegváraiban
- Ingyenes fejlesztői kurzust indít a Microsoft
- Felsőoktatásban erősít a Xerox
- Gyakorlati e-közigazgatás oktatás a Corvinuson
- Amazon top-szolgáltatás: e-tankönyvek kölcsönbe
- Új Canon tudományos számológép és emulátor szoftver
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.