Dux László: az informatika a felsőoktatás sikerágazata
Az informatika a felsőoktatás sikerágazata, ezért a felsőoktatás átalakítása során ezt a pozícióját erősíteni szeretnék - jelentette ki Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatási helyettes államtitkára szerdán Debrecenben.
Az informatika nem tartozik a problémás területek közé, a kétszintű - bolognai - képzés ezen a területen nem okozott gondot, a munkaerőpiac igényli mindkét szintről a végző fiatalokat - tette hozzá a szakember az Informatika a felsőoktatásban elnevezésű konferencia megnyitóját megelőző sajtótájékoztatón.
Dux László elmondta, hogy az idén csaknem ötezer hallgató jelentkezett informatikai képzésre, ami az össz hallgatói létszám csaknem tíz százaléka. Az egyéb szakokon tanulók közül sokan kiegészítő szakként választották az informatikát, így arányuk még a tíz százaléknál is nagyobb - jegyezte meg.
Dux László az új felsőoktatási törvényről - amely még az idén az Országgyűlés elé kerül - elmondta, hogy visszaállítja a célorientált képzést.
A felsőoktatásban gyakorlatorientált, a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő képzési rendszerre van szükség - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Fábián István rektor elmondta: a Debreceni Egyetemen rendkívül sokrétű az informatikai oktatás. Példaként említette, hogy az egyetem kihelyezett tanszéket működtet az IT Hungary Magyarország Kft.-nél, amely biztos munkalehetőséget jelent a végzett hallgatóknak.
Demetrovics János akadémikus, a konferencia elnöke szerint a debreceni informatikai konferencia jó lehetőség a találkozásra és a kapcsolatfelvételre a fejlesztés, az oktatás és az alkalmazás területén dolgozó informatikusoknak.
A háromnapos tanácskozást hetedik alkalommal rendezi meg a Debreceni Egyetem azzal a céllal, hogy áttekintést nyújtson a tudományterület jelenlegi helyzetéről, megvitassák a szakterület előtt álló kihívásokat, és lehetőséget biztosítsanak a tapasztalatcserére. A konferenciára a hazai felsőoktatási intézményekből 240 oktató, kutató és szakember érkezett Debrecenbe.
A konferencián a két plenáris ülés mellett fórum keretében öt informatikai kötődésű téma megvitatása, valamint az Informatikai Doktori Iskolák kerekasztalprogramjában a doktorképzés aktuális helyzetének, problémáinak, lehetőségeinek áttekintése szerepel.
Kapcsolódó cikkek
- Trendkövető tanár-továbbképzés a Microsoftnál
- IT fejlesztés egy miskolci református iskolában
- Informatikai fejlesztés a paksi iskolákban
- Informatikai tudáspróba a zalaegerszegi Apáczai könyvtárban
- Szeptembertől korszerűbb tananyagok a felsőoktatás dunántúli fellegváraiban
- Ingyenes fejlesztői kurzust indít a Microsoft
- Felsőoktatásban erősít a Xerox
- Gyakorlati e-közigazgatás oktatás a Corvinuson
- Amazon top-szolgáltatás: e-tankönyvek kölcsönbe
- Új Canon tudományos számológép és emulátor szoftver
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.