10 PFLOPS-os szuperszámítógép Intel Xeon E5 és MIC „Knights Corner” lapkákkal
A Texas Advanced Computing Center (TACC) az University of Texas egyetemen egy olyan szuperszámítógépet épít, amelynek teljesítménye 10 PFLOPS (10 x 10 a 15-en flops). A „Stampade” szuperszámítógép az első olyan rendszer, amely nyolcmagos Intel Xeon E-5 sorozatú „Sandy Bridge-EP” processzorokat használnak. A tervezők a Xeon-E5 processzorokat az Intel MIC „Knights Corner” sokmagos gyorsítókkal kombinálták, amelyeket a nagy párhuzamosságú munkák futtatásához fejlesztettek.
„A Stampede” a legnagyobb teljesítményű x86-alapú Linux HPC fürt, amelyet eddig bejelentettek az USA-ban. A TACC eddigi történetében folyamatosan építette mind nagyobb teljesítményű x86 Linux fürtjeit, amelyek lehetővé tették az új tudományos áttöréseket. Ez a MIC architektúra alapú termékek első „large-scale”megvalósítása” – mondta Jay Boisseau a TACC igazgatója.
Amikor 2013 elején a Stampede építése befejeződik több ezer Dell „Zeus” szervert tartalmaz majd, melyek mindegyike két 8-magos Intel Xeon E5 sorozatú „Sandy Bridge-EP” processzort foglal magába 32 GB memóriával. Az új szuperszámítógép a magasan párhuzamos munkákhoz integrálja az Intel MIC „Knights Corner” gyorsítókat (50+ mag, 22 nm-es technológia). A több ezer Xeon processzor körülbelül 2 PFLOPS csúcsteljesítményt biztosít, míg a MIC nagy párhuzamosságú gyorsítók a további 8 PFLOPS teljesítményt szolgáltatják.
A fentieken kívül a Stampede még 128 következő generációs Kepler kódnevű Nvidia Quadro grafikus processzort (GPU) is tartalmaz a vizualizációhoz. 16 Dell szerver 1 TB osztott osztott memóriával és 2 GPU-val támogatja a nagy adatelemzéseket, míg a nagy teljesítményű Lustre fájl rendszer az adatintenzív számításokat támogatja. A szuperszámítógép minden komponensét a széles tartományban méretezhető InfiniBand FDR 56 Gb/s sávszélességű hálózat kapcsolja össze.
A 10 PETAFLOPS Stampede szuperszámítógép összesen 272 TB memóriát és 14 PB (petabájt) kapacitású merevlemezt tartalmaz.
A Stampede a világ legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépeinek egyike lesz, amikor TACC az építését befejezi. A TACC azt is bejelentette, hogy megkezték a gép bővítésének tervezését is. A bővítés után a rendszer teljes teljesítménye több mint 50 százalékkal, 15 PFLOPS-ra nő. A bővítésben az Intel következő generációs termékeit használják majd. Jelenleg a világ legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépe a 8 PETAFLOPS teljesítményű „K” rendszer, amely 2,0 GHz-es SPARC64 VIIIfx processzorokon alapul.
Az új szuperszámítógépet elsősorban a Föld viselkedésének (időjárás, szeizmikus hullámok terjedése, tektonikus lemezek mozgása) figyelésére tervezték.
Kapcsolódó cikkek
- Ismét Japán vezeti a szuperszámítógépek toplistáját
- Szuperszámítógép Szegeden
- A világ 165. legerősebb szuperszámítógépe jön létre az NIIF Intézet vezetésével
- Watson, a nyerőgép
- Komputer kontra emberi elme: az IBM Watsonja a Jeopardy! szellemi vetélkedő szuperbajnokaival mérkőzik meg
- Szuperszámítógépes rendszerekkel bővült a győri egyetem
- SC 10: kínai szuperszámítógép a Top 500 ranglista élén
- Már nem amerikai a világ legerősebb szuperszámítógépe
- Franciaország a világ egyik leggyorsabb szuperszámítógépét építi
- A mostaniaknál ezerszer gyorsabb szuperszámítógépet épít az nVidia
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.