Guruló ötletek
Mozgáskorlátozott emberek életvitelét segítő eszközöket és megoldásokat mutattak be a Magyar Ergonómiai Társaság szakmai napján, ahol - többek között - előadás hangzott el arról is, hogy miként lehet a távjelenléttel egyhíteni az egyedül élő idősek, illetve a mozgásukban korlátozottak magányát.
A végéhez közeledik a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjában (MEREK) megvalósuló Guruló projekt (http://gurulo.hu/ TÁMOP-1.4.2-07/1.-2008-0001). A négyéves projekt célja mozgáskorlátozott emberek foglalkoztatását, önálló életvitelét segítő eszközfejlesztő műhely és szolgáltatási hálózat kiépítése és működtetése. A projekt keretében országszerte 7 javítóműhelyt hoztak létre – tájékoztatott Kogon Mihály, a MEREK igazgatója a Magyar Ergonómiai Társaság által szervezett szakmai napon. Ezen műhelyekben jelképes összegért javítják a mozgáskorlátozott emberek mindennapi életéhez nélkülözhetetlen eszközöket, így például a kerekesszékeket. Jóllehet a projekt március végén lezárul, a MEREK feltett szándéka, hogy tovább folytatják a munkát. Ötletekben nincs hiány, a megvalósításhoz keresik a kapcsolatot külső partnerekkel.
A szakmai napon – többek között – előadás hangzott el arról, miként lehet a távjelenléttel egyhíteni az egyedül élő idősek, illetve a mozgásukban korlátozottak magányát. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Egészségipari Mérnöki Tudásközpontjának (BME EMT) részvételével futó 3 éves, nemzetközi CVN (Connected Vitality – The Personal Telepresence Network, Összekötött életek – személyes távjelenléti hálózat, http://emt.bme.hu/emt/en/cvn) projekt célja olyan távjelenlét-rendszer létrehozása, amely lehetővé teszi, hogy az érintettek válogathassanak az online társas tevékenységek között. A holland ötletre épülő projekt nagy előnye, hogy a konzorciumi tagok között nemcsak fejlesztők, hanem felhasználók is szerepelnek, akik az elkészült alkalmazásokat azonnal ki is próbálhatják – mutatott rá Vajda Lóránt, a BME EMT igazgatója.
A megoldás egy speciális, két monitorból és két webkamerából, valamint egy 3D-szenzorból álló hardverkonfiguráción alapul: az egyik monitor a megszokott helyen, a másik a billentyűzet helyén található, az egyik kamera a szemre és az arcra, a másik a kézre irányul, a 3D-szenzor a testbeszédet figyeli. Néhány jellemző alkalmazás, amely a csoportos távjelenlét során közösen végezhető: album nézegetése, képregény olvasása, családi videók nézegetése, kifestőkönyv, puzzle, közös böngészés. Bizonyos tevékenységek (festés, kötés, torna stb.) tanításra, illetve rehabilitációra is kiválóan alkalmasak – hívta fel a figyelmet a szakember.
A szakmai napon elhangzott további előadások:
• Mischinger Gábor – Koloszár Kata (BME, Ergonómia és Pszichológia Tanszék): A digitális embermodellezés rehabilitációs alkalmazása
• Jan Hermkens (Hollandia): A nyomáseloszlás-vizsgálat rehabilitációs alkalmazásai
• Molnár Zsolt (graphIT Kft.): Munkahelyek CAD alapú tervezése megváltozott munkaképességűek részé
Kapcsolódó cikkek
- Amerikába mennek a legjobb startup-ok
- Open Source 2012 – Az innováció motorja
- Mobil programfüzet az Evolution résztvevőinek
- HWSW-konferencia annak, aki nemcsak nézi, hanem csinálja is a tévét
- Smartmobil '12 - A mobil az első!
- Evolution: egy új konferencia az online marketing legújabb eszközeiről
- A rugalmas munkavégzés összefügg a termelékenységgel
- Recesszióban IT-eszközökkel növelhető leginkább a hatékonyság
- Mobilfejlesztők, figyelem: hamarosan indul a Mobile Developers Day
- Crowdsourcing: távmunka még gyorsabban és költséghatékonyabban
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.