Ugrásszerű növekedést vár a Telenor a gépek közötti kapcsolatok terén
A gépek közötti kommunikáción alapuló M2M-technológia gyors hazai terjedésére számít a Telenor Magyarország: 2020-ra az így összekapcsolódó eszközök száma elérheti a 40 milliót hazánkban. A technológia elsődleges alkalmazási területe jelenleg a GPS flottakövetés és biztonságtechnika, de a hatékonyabb egészségügyi ellátásban is nagy szerepe van az önműködően kommunikáló eszközöknek. Az M2M-megoldások terén Magyarországon meghatározó szerepet betöltő mobilszolgáltató mindehhez kutatás-fejlesztési támogatást biztosít és együttműködik többek között a Pannon Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel.
A mobil adathálózatokon keresztül kommunikáló eszközök számának robbanásszerű növekedését prognosztizálják az elkövetkező évekre a Telenor Magyarország szakértői. Az okostelefonokon, táblagépeken és számítógépeken túl ma már egyre gyakrabban szolgáltatnak adatokat olyan céleszközök is, amelyek ipari, logisztikai folyamatokat figyelnek, illetve az egészségi állapottal kapcsolatos adatokat (például vérnyomás vagy vércukorszint) gyűjtenek. 2020-ra 15 milliárd ilyen készülék kapcsolódhat össze önműködően világszerte, hazánkban pedig 40 millió gépek közötti kapcsolatra számítanak az elkövetkező évtizedben. A Telenor Magyarország által üzemeltetett M2M kapcsolatok közel fele, mintegy 43 százaléka járműkövetésre, flottamenedzsmentre szolgáló eszközök kommunikációját segíti, de jelentős még a biztonságtechnika (20%), illetve a távleolvasás (17%) terén működő kapcsolatok száma is.
A gépek közötti kommunikáció az említett területeken nem csak a kiadások csökkentéséhez, ésszerűsítéséhez járul hozzá, de nagymértékben segíti az energiatakarékosságot, így a környezetvédelmi szempontok érvényesülését is. Ezen túl az M2M-megoldások megkönnyítik a felhasználók mindennapjait, legyen szó akár munkavégzésről, akár egészségmegőrzésről, illetve gyógyításról. A eszközök számára megbízható adatkapcsolat létesíthető a Telenor Magyarország hálózatán keresztül, így a mobilitás, illetve az esetleges földrajzi elszigeteltség sem jelent akadályt a valós idejű adatfeldolgozásban.
A fejlesztéseknek köszönhetően több olyan eszköz elérhető már Magyarországon is, amelyek a mindennapi életben kínálnak intelligens megoldásokat. Elsősorban az otthoni ápoltak, idős emberek biztonságát fokozza például az a telemedicina készülék, amely alkalmas az orvos, a mentők riasztására. A berendezések mind a Telenor Csoport M2M megoldásokra szakosodott Telenor Objects M2M keretrendszerére épülnek.
Termékeny terület az innovációnak
A Telenor Magyarország nagy hangsúlyt fektet a technológiában rejlő további lehetőségek kiaknázása érdekében az M2M-mel kapcsolatos K+F-tevékenységre, ennek érdekében együttműködik a Pannon Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel is.
„Több éves együttműködésünk során a Telenorral sikeresen ötvöztük a magas szintű iparági szaktudást és az egyetem által biztosított tudományos hátteret. A Pannon Egyetem matematikai algoritmusok fejlesztésével és optimalizációval járult hozzá a hatékonyabb gépek közötti kommunikációs rendszerekhez, melyeket ma biztonságtechnikai, logisztikai és egészségügyi rendszerekben is egyaránt használnak. Ahhoz, hogy ez a projekt ilyen eredményes volt, a szakmai tudáson túl a megfelelően kialakított szervezeti forma is hozzájárult.”– mondta el Dr. Friedler Ferenc, a veszprémi Pannon Egyetem rektora.
„Nyolc év alatt, több mint 26 ezer mérés után büszkén mondhatom, hogy a telemedicina és a biztonságtechnika területén meghatározó szolgáltatásokat fejlesztettünk a Telenorral. Együttműködésünk eredményeképp például ma már akár okostelefonon tárolhatjuk az orvosi leleteinket vagy az aktuális egészségügyi állapotunkat mérő adatokat is, melyeket egyszerűen megoszthatunk orvosunkkal.” – mondta el Dr. Gyimóthy Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport Szoftverfejlesztés Tanszékének vezetője.
Kapcsolódó cikkek
- Sport és egészség Androiddal
- Telenor: megkönnyített és kibővített részletre vásárlás
- A Telenor tavaly megduplázta mobilnetes ügyfélkörét
- Tíz készülék tíz forintért a Telenornál
- Samsung Galaxy S III a Telenornál
- Mostantól Hiperneten száguld a Porsche Hungaria is
- 4,5 tonna banán a visszaváltott mobilokból
- Telenor Webiroda: élen a felhőszolgáltatások között
- Óriás akció pénteken a Telenornál
- Új műszaki vezérigazgató-helyettes a Telenornál
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.