Nem csak újépítésű otthon lehet széndioxid-semleges
Európai kutatás az aktívházak közérzetre és környezetre gyakorolt hatásáról
A Humboldt Egyetem kutatóinak felmérése szerint szoros összefüggés tapasztalható a természetes fény és a friss levegő hatása, valamint közérzetünk, egészségi állapotunk és társas kapcsolataink minősége között.
A sok napfény és friss levegő jótékony hatást gyakorol közérzetünkre, egészségünkre, fokozza teljesítőképességünket és társas kapcsolatainkat is pozitívan befolyásolja. Ezt bizonyítja az a felmérés is, amelyet a berlini Humboldt Egyetem szociológia tanszékének professzora, Bernd Wegener és kutatócsoportja végzett. Ennek során a VELUX Cégcsoport aktívház koncepció jegyében épült házaiban élő családok mindennapjait, otthoni szokásait vizsgálták.
A kapott eredmények annak megválaszolásában nyújtanak segítséget, hogy mely tényezők határozzák meg életminőségünket, és milyen módon hozható létre egészséges feltételeket biztosító, környezetsemleges lakókörnyezet. A VELUX Cégcsoport hamburgi Fényaktív Háza (LichtAktiv Haus) az első olyan széndioxid-semleges aktívház, amely egy 50 éves épület öthónapos felújítása keretében született meg.
A VELUX Cégcsoport a következő generáció épülettervezési elképzeléseit támogatva indította útjára 2009-ben Model Home 2020 elnevezésű projektjét. Ennek során a Cégcsoport Európa-szerte hat házat épített fel a fenntartható építkezés jegyében, amellyel azt kívánta megmutatni, hogy a már rendelkezésre álló technológiák, tudás és termékek segítségével is olyan élhető, energia-hatékony épületek hozhatóak létre, amelyek környezetükre sincsenek káros hatással. Az aktívházakban élő „tesztcsaládok” mindennapjait, tapasztalatait, energiafelhasználását vizsgálta a Humboldt Egyetem kutatócsoportja kvantitatív és kvalitatív vizsgálati módszereket ötvözve.
„A felmérésben résztvevő családok arról számoltak be, hogy már rövid idő után érezték az aktívház mindennapjaikra gyakorolt pozitív hatását; produktívabbnak, energikusabbnak és kiegyensúlyozottnak érezték magukat” – nyilatkozta a vizsgálat során mért és gyűjtött adatok kapcsán Bernd Wegener, a Humboldt Egyetem szociológia tanszékének professzora.
Jó közérzet, egészség és energiatudatosság – akár 50 éves, felújított épületben is
A felmérésben résztvevő négytagú Oldendorf család nagyfokú elégedettsége, valamint az előre kalkulált értékeknél magasabb energiatermelés és alacsonyabb melegvíz-fogyasztás a bizonyíték arra, hogy akár egy ötvenéves ház is átalakítható és modernizálható úgy, hogy nem csak kitűnően élhetővé, de energia-hatékonnyá, s egyben széndioxid-semlegessé is váljon. Ezáltal az energiaszükséglettel és élhető környezettel kapcsolatos elvárások összhangba kerülnek.
A Hamburgban található Fényaktív Ház különlegessége ugyanis, hogy nem újépítésű, hanem egy ikerház fele, amelyet öt hónap alatt alakítottak át széndioxid-semlegessé. A korábban szűkös és zárt terek tágas, napfényt beengedő szekciókká váltak, amelyekben a természetes szellőzés is kiemelt szerepet kapott.
„Azt szeretjük a leginkább, hogy ha belépünk a házba, a külső időjárástól függetlenül mindig világos van, ez barátságossá teszi az otthonunkat és a hangulatunkat is pozitívan befolyásolja” – nyilatkozta Christian Oldendorf, a Fényaktív Ház négytagú tesztcsaládjának családfője.
A mérési adatok alapján a házban kizárólag az áramfelhasználás mértéke haladta meg az előre megbecsült értékeket, ezért az elkövetkező hónapokban a szakértők hőszivattyúk és technikai berendezések szabályozásával kívánják elérni az optimális eredményt.
Mint azt Őz Beáta, a VELUX Magyarország Kft. értékesítési vállalatának ügyvezetője az Egyesült Királyságbeli Széndioxid-semleges Otthonok (CarbonLight Homes) nevű ikerház kapcsán kiemelte, az épület nem csupán prototípusként szolgál, hanem több család számára is valódi otthont jelent.
„Az ikerház teljes mértékben megfelel a brit kormány zéró széndioxid-kibocsátás követelményeinek. Az állandó friss levegő természetes és gépi szellőztetés útján egyaránt biztosított az épület két lakásában. Ugyanakkor számunkra a számok és eredmények mellett legalább ilyen fontosak a lakásokban élő emberek hétköznapi tapasztalatai.Örömmel olvastuk a családok visszajelzéseit, hiszen mindannyian egy sokkal kiegyensúlyozottabb, pihentetőbb, egészségesebb életvitelről számoltak be új otthonukban. Ezek a pozitív hétköznapi eredmények egy otthon minőségének – s így a VELUX Cégcsoport által képviselt aktívház koncepció sikerének is – kulcsfontosságú fokmérői.”
Kapcsolódó cikkek
- Szőkefalvi-Nagy Béla, a 20. századi magyar matematika nagy alakja 100 éve született
- A SAS „úttörő a vizuális technikák alkalmazásában"
- Felgyorsult a Curiosity marsjáró
- A világ legvékonyabb, hajlítható, nyújtható elektromos áramkörét fejlesztették ki
- Több tucat tanulmányt hamisítottak meg japán kutatók
- Kisebb szókinccsel bír majd az iPad generáció
- Ősi piramisokat fedezett fel egy nő a Google Earth-tel
- Egy négyéves gyerek intelligenciaszintjével rendelkeznek a legfejlettebb számítógépek
- Online programsorozattal ünneplik a Rubik-kocka 40. születésnapját
- Az "isteni részecske" közelében - Nyílt napokat tart a CERN szeptemberben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.