Matematikai modell segít előre jelezni a filmes kasszasikereket
A modell a 2009 és 2010 során megjelent amerikai filmekről készített Wikipédia-szócikkek forgalmának elemzésére épült. A kutatók összesen 312 filmet vontak górcső alá, figyelembe véve a szócikkek látogatottságát, a tartalomhoz hozzájáruló szerkesztők és a szerkesztések számát és az oldalra látogató internetes felhasználók diverzitását.
A Közép-európai Egyetem (CEU), az Oxfordi Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak eredményeit a PLoS ONE című folyóiratban közölték. "Elsőként demonstráltuk, hogy a Wikipédia-szerkesztési statisztikák újabb eszközül szolgálnak a közösségi események előrejelzésére" - húzta alá Kertész János.
A modellt visszamenőleg alkalmazták a kutatók, nyomon követve az egyes filmekkel kapcsolatos Wikipédia-szócikkeken zajló forgalmat és összevetve azt a mozi megjelenését követő első hétvége bevételeivel. A matematikai modell által "megjósolt" nyitóhétvégi bevételek nagyfokú egyezést mutattak a valódi adatokkal.
A modellt egyelőre nem alkalmazták olyan filmekre, amelyek még nem jelentek meg - olvasható a Közép-európai Egyetem kommunikációs részlege által az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményben.
Kapcsolódó cikkek
- Mélytengeri vulkánra bukkantak az Antarktisznál
- A nátrium-glutamát valódi arca
- Tehetséggondozó Tábor a Pannon Egyetemen
- Emberek és robotok az Elysium előtt
- Tudomány 6 másodpercben
- Harminc titkos dokumentumot fejtett meg egy szegedi doktorandusz
- A rendetlen íróasztal kreatívabbá tesz egy amerikai kutatás szerint
- Nem csak újépítésű otthon lehet széndioxid-semleges
- Internetes produkciókat is díjaz az Amerikai Rendezők Céhe
- A vezetés közbeni SMS-ezés veszélyeire figyelmeztet Werner Herzog új dokumentumfilmje