Hogyan lehet egy laptop tervezése fenntartható?
A Dell Technologies nem kizárólag új termékek létrehozására törekszik, hanem olyan új technológiákat is kutat, amelyek összetett társadalmi kihívásokra jelenthetnek választ. A vállalat több évtizede törekszik az ökológiai lábnyomának csökkentésére. A Dell Technologies az elmúlt évben bevezette a használt merevlemezekből kinyert alumínium újrahasznosítási folyamatát, a papírkészítési folyamat melléktermékéből készített bioműanyagot, és újrahasznosított szénszál-felhasználását több mint 540 ezer kilogrammra növelte.
Ezúttal az Intellel közös elképzelését: a Luna koncepciót mutatta be a vállalat. Az elgondolás szerint az összetevők azonnal hozzáférhetővé, cserélhetővé és újrafelhasználhatóvá válnak – ezáltal csökken az erőforrás-felhasználás, és még több körforgásos anyag marad a folyamatban. A koncepció azért született meg, hogy lássák, mi valósítható meg, nem gyártási és eladási célokból. Ha azonban a Luna minden tervezési ötletét megvalósítanák, várakozások szerint mintegy 50 százalékkal csökkenne a termékek együttes karbonlábnyoma.*
Miről szól a Luna?
Csökken a termékek karbonlábnyoma: a Dell Technologies új módszereket próbált ki az energiahatékonyság növelésére, a jobb teljesítmény és hűtés érdekében, emellett olyan anyagokkal kísérleteztek, amelyek kisebb karbonlábnyommal rendelkeznek, hogy alacsonyabb szén-dioxid kibocsátással készíthessenek eszközöket.
• Az alkatrészek közül gyakran az alaplapok gyártása a legenergiaigényesebb – a teljes felületük mintegy 75 százalékos csökkentésével (már 5580 mm2-nél is kisebbek)** és az alkatrészszám mintegy 20 százalékos csökkentésével*** az alaplapok karbonlábnyoma akár 50 százalékkal csökkenhet.****
• A vállalat újratervezte a belső összetevők elrendezését – a kisebb alaplap az alumíniumház felső részén, a kijelző mögött kapna új helyet, így közelebb kerülne egy olyan nagyobb felülethez, amely a külső, hűvösebb levegővel érintkezik. Az akkumulátortöltő egységtől is elkülönítették, így együttesen jobb passzív hőeloszlás jött létre, és akár teljesen szükségtelenné is válhat a ventilátor használata.
• Ezek a hatékony megoldások a teljes energiaszükségletet is jelentősen csökkenthetik – így lehetőséget teremtenek egy kisebb akkumulátornak, amely fejlett ciklikus celláival még mindig elég teljesítményt nyújt a mindennapi használathoz.
• Egy olyan alumíniumház, amelyet vízenergia és sajtolt alumíniumszerkezet felhasználásával hoznak létre, kevesebb energiát igényel, és minimális hulladéktermeléssel jár.
Az újrafelhasználás, javítás és újraalkotás jövőképe: a felhasználás-újrahasznosítás gyakorlata helyett be kell vezetni, hogy többször használunk fel az adott anyagot, és végül akkor hasznosítjuk újra, amikor eredeti formájában már nem használható. A Luna koncepcióterv pontosan ezt kínálja.
• Az elképzelés szerint a cég tizedére csökkentené a csavarok számát, így csak négy darab lenne szükséges a belső alkatrészek eléréséhez – mintegy 1,5 órával csökken ezáltal a javításra (a főbb alkatrészek szétszerelésére, megjavítására és ismételt összeszerelésére) szánt idő*****.
• A csuklótámaszt úgy tervezték, hogy megkönnyítse a javítást és újrafelhasználást. A billentyűzet mechanizmusai biztosítják az alkatrészekről való egyszerű és könnyű leválasztását, így leegyszerűsítve az újrahasznosítást.
• A fejlett cellákkal rendelkező akkumulátor hosszan tartó töltést biztosít, amely sokéves használat folyamán sem csökken, és elősegíti a termék első életciklusa utáni újrafelhasználást.
• Az új, szervesanyag alapú nyomtatott áramkör (NYÁK) lenrostból készülő alaplappal és vízben oldódó polimer ragasztóanyaggal készül. Érdemes megjegyezni itt, hogy a lenrost a megszokott laminált műanyag lapokat váltja fel. A vízben oldódó polimer pedig később „feloldható” – így az újrahasznosítás során könnyebben el lehet választani a fémeket és egyéb alkatrészeket a lemezektől.
A Dell Technologies következő lépésként megvizsgálja ezeket az innovatív, fenntartható tervezési ötleteket, és kiválasztják a legnagyobb potenciállal rendelkezőket, amelyeket akár az egész termékportfólióra alkalmazhat, hiszen a cél, hogy a jövőben még fenntarthatóbb termékeket hozhasson létre.
__________________
* Az összehasonlítások alapja a Dell Latitude 7300 jubileumi kiadása
** A Latitude 7300 AE modellel összehasonlításban az alaplap 17%-kal kisebb az Intel AEP verziójánál is (ez az Intel legagresszívebb/legkisebb ADL-M-implementációja)
*** Az AlderLake-M (ADL-M) platform legkisebb implementációján alapuló csökkentett alkatrészszám
**** Az összehasonlítások alapja a Dell Latitude 7300 jubileumi kiadása
***** Az összehasonlítások alapja a Dell Latitude 7300 jubileumi kiadása
Kapcsolódó cikkek
- Milyen lesz a jövő munkahelye?
- Hasznos tippek a számítógép karbantartásához
- Jobb hordozhatóság, teljesítmény és perifériák az Alienware-nél
- A Dell új szintre emeli az együttműködést és a vizuális élményt
- Bemutatjuk az új XPS asztali számítógépet
- Extrém laptopok extrém körülményekhez
- Hordozható Dell monitorok érkeznek
- A Dell Technologies Omnia szoftverével felgyorsíthatók az innovációs folyamatok
- Megjelent a világ legintelligensebb 4K webkamerája
- A Dell Technologies fejlesztése a hálózatok modernizálásáért
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.