Gyerekektől tudnak igazán tanulni a számítógépező idősek
Felnőtt tanárokkal is próbát tett a Pannon Nyugdíjas Szövetség, amikor szépkorúaknak szervezett számítógépes oktatást, ám végül úgy döntöttek, jobb, ha középiskolás fiatalokra bízzák a feladatot.
A NET-Nagyik Egyesület néhány évvel később, tíz éve alakult meg, tagjainak száma száz körül van. Győrben is igen sok az internet használatát tanuló szépkorú, az ottani NET-Nagyi-képzés tizenhárom éve indult. Nagy Péter, a Pannon Nyugdíjas Szövetség győri szervezője elmondta, akkori elképzelésük az volt, hogy ne tanárok, hanem diákok legyenek az oktatók. Bevált az ötlet: a győri Jedlik Ányos Informatikai és Gépipari Középiskolában folyó képzést a másfél tucat főből álló csoportnak két diák tartja.
Nagy Péter szerint az oktatásban lassabb a tempó, mint máshol, ezért jó, hogy diákok tartják a képzést. A középiskolás fiatalok sokkal nagyobb türelemmel, beleérző képességgel foglalkoznak a nyugdíjasokkal, mint a már végzett tanárok – akikkel a szövetség szintén próbát tett. A diákok önkéntes munkában végzik az oktatást.
Győrben az előző tanév első félévében tizenkét csoport volt, ami körülbelül kétszáz nyugdíjast jelentett. A kezdő és haladó tanfolyamok mellett úgynevezett modulok közül is választhattak a nyugdíjasok, például tanulhattak fényképezést, videózást, elsajátíthatták a képalbum vagy a blogkészítést, valamint e-ügyintézésről is szerezhettek ismereteket.
Muraközi Gergely netjogász szerint az idősebbek nethez, számítógéphez közeledését jelzi az is, hogy egyre gyakrabban találják meg a kérdéseikkel a szépkorúak. Az idősebbek körében megfigyelhető változásban valószínűleg annak is része van, hogy a netes felületek sokkal könnyebben kezelhetővé váltak az éves során. Ma már inkább csak lelki, semmint technikai akadálya lehet annak, ami akadályozhatja a digitális világba való belépést. Ám ha az egyszer valakiben leomlik, akkor életkorától függetlenül képes megfelelően kezelni a netezésre használt számítógépet, illetve a világhálón található felületeket – tette hozzá.
Barát Árpád, a Pécsi Tudományegyetem tanára pedig azt hangsúlyozta a Kossuth Rádióban, hogy az alkotó tevékenység, ami szinte bármi lehet – például új ismeretek elsajátítása, természetjárás, kertészkedés, festészet –, valamint a lelki egészség között rendkívül szoros az összefüggés.
A hangfelvétel meghallgatható itt
forrás: Kossuth rádió / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- A netnyelv a téma a magyar érettségin
- Oktatással folytatódik a Digitális Közösség Program
- Megtartotta első ülését a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal
- Honlap készült az otthoni ápolás tudnivalóinak oktatására
- Különleges oktatási központ nyílt Jászfényszarun
- Számítógépre pályázhatnak a rászoruló családok gyermekei
- Program indult a középiskolások tudatosabb internethasználata érdekében
- Két magyarországi weboldal versenyez a legjobb gyermekbarát tartalom díjért
- Az internet nem felejt - oktatóprogram fiataloknak
- Az interneten is lehet csatlakozni az önkéntes mesedoktorok programhoz
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.